Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Refluks, alergia i jelito drażliwe - jaką dietę stosować?

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Refluks, alergia i jelito drażliwe - jaką dietę stosować?

Ciekawa jestem, jak to zrobić... jak przestrzegać diety refluksowej, gdy jestem uczulona na marchew, kalafior. Od dziecka też powinnam być bezglutenowa więc białe pieczywo odpada... Zaczynam sie zastanawiać czy ja cokolwiek mogę jeść? Lekarze zazwyczaj machają ręką, przpeisując mi Controloc, Colon C. Zazwyczaj zgaga ustępuje na kilak tygodni, ale w zamian za to pojawiają się inne problemy żołądkowe. Okreslono mi alergię na wszystko, na co sie da: mleko, cytrusy, marchew, produkty mleczne, jaja kurze. Staram się gotować samodzielnie, ale niebawem mam podjąć drugą pracę, ilość czasu na przygotowywanie posiłków zmaleje.

Witaj! Przy układaniu diet przy wielu chorobach zaczyna się od ułożenia diety dla choroby przewlekłej i najcięższej. W twoim przypadku powinna być to celiaklia, z eliminacją produktów, na które jesteś uczulona, czyli: marchwi, kalafiora i produktów prowokujących refluks, czyli aromatycznych wędlin, ciężkich mięs, tłustych i smażonych, surowizny (sama wiesz lepiej, co ci szkodzi). Zresztą przechodząc na dietę bezglutenową może się okazać, że ilość epizodów choroby refluksowej znacznie zmniejszy się. Dietetyka, podobnie jak medycyna jest nauką emipryczną, co oznacza, że nie ma reguł, albo są odstępstwa od nich w każdym przypadku. Dzieje się tak dlatego, że każdy jest inny, często te same choroby różnie objawiają się u innych pacjentów i różnie reagujemy na te same produkty. Dlatego jednym z refluksem mleko szkodzi, innym nie itp. Przechodząc na dietę bezglutenową, nie osiągniesz natychmiast poprawy samopoczucia i zdrowia. Warto to wiedzieć, żeby nie przerywać kuracji z powodu braku postępów. Namawiam Cię na wizytę u dietetyka, on jest od układania diety w chorobach, lekarz ma leczyć i niekoniecznie zna się na dietetyce. Pozdrawiam serdecznie.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.