Dieta bogata w antyoksydanty pomoże wzmocnić słaby wzrok

8 komentarze
Autor: Sylwia Gabryś

Coraz więcej młodych osób uskarża się na dolegliwości narządu wzroku, zmęczony wzrok, niedowidzenie. O oczy można zadbać od wewnątrz - wystarczy zastosować odpowiednią dietę bogatą w antyoksydanty i witaminę A.

Wolne rodniki tlenowe – inaczej oksydanty (utleniacze) są cząstkami o bardzo dużym ładunku energii. Energię tę oddają otoczeniu wchodząc z nim w reakcje chemiczne. Wysoki potencjał energetyczny utleniaczy pozwala im błyskawicznie wiązać się z tkankami i komórkami ciała, co powoduje uszkodzenia i może prowadzić do stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny w oczach zagraża uszkodzeniem delikatnych włosowatych naczyń. Wolne rodniki wywołują stan zapalny tych cienkich naczyń, co uszkadza ich strukturę, wywołuje nieszczelność i wysięki osocza krwi. Wolne rodniki zagrażają również zatorem, zakrzepem i skurczem naczyń siatkówki. Wolne rodniki uszkadzają też fotoreceptory siatkówki oka.

Osłona przeciwrodnikowa

U zdrowych i właściwe odżywiających się osób oczy nie są bezbronne wobec wolnych rodników. Wysoki metabolizm siatkówki umożliwia istnienie licznych i efektywnych osłon antyoksydacyjnych. Problemy zdrowotne pojawiają się wraz z przewlekłymi chorobami i stanami zapalnymi oraz dzianiem czynników destrukcyjnych.
Możemy jednak zregenerować i wzmocnić osłonę antyoksydacyjną, dzięki antyoksydantom (przeciwutleniaczom) – specyficznym witaminom, substancjom roślinnym i mineralnym, które pełnią w organizmie rolę „strażaków” gaszących pożary. Mają one zdolność neutralizacji (tłumienia) wysokiej energii nadreaktywnych wolnych rodników i zapobiegania uszkodzeniom tkanek. Do najważniejszych antyoksydantów należą: beta-karoten, prekursor witaminy A, witamina E i witamina C. Bardzo istotne działanie wspomagające w działaniu tych witamin mają odpowiednie składniki mineralne, w tym przede wszystkim: cynk, mangan i selen. Wszystkie te składniki wzajemnie się wspomagają i wzmacniają w działaniu antyoksydacyjnym.

Witamina i prowitamina A

To witamina rozpuszczalna w tłuszczach i występuje tylko w produktach zwierzęcych. Natomiast prowitamina A, którą tworzy cała grupa związków (około 600) określanych mianem karotenoidów, występuje tylko w świecie roślinnym. Wśród karotenoidów za najważniejszy uważa się beta-karoten, gdyż z niego organizm najłatwiej tworzy retinol.
Witamina A jest niewątpliwie najważniejszą z witamin dla organu wzroku. Jest konieczna do utrzymania w dobrym stanie rogówki oka, wszystkich błon śluzowych ustroju. Jest niezbędna do syntezy rodopsyny – światłoczułego barwnika absorbującego fotony światła. W tej roli witamina A jest dla oka tym, czym materiał światłoczuły dla fotografii. Witamina A zapobiega m.in. ślepocie zmierzchowej, tzw. kurzej, czyli złemu widzeniu przy małym natężeniu światła. Chroni np. przed chorobami plamki żółtej, światłowstrętem, podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu i powiek. Jest też niezbędna dla funkcjonowania i odnowy tkanki nabłonkowej, co uzależnia prawidłową strukturę i funkcje oka, a tym samym zdolność poprawnego widzenia. Jako silny antyoksydant ochrania też te elementy oka, które są narażone na uszkodzenie w tzw. zjawiskach wysokoenergetycznych. Zwiększa także produkcję ochronnego śluzu nawilżającego oko. Beta-karoten jest również przeciwutleniaczem, który wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki.

Niebezpieczny niedobór witaminy A

Nawet niewielkie niedobory tej witaminy prowadzą do niebezpiecznych zaburzeń widzenia u kierowców o zmierzchu. ( tzw. kurzej ślepoty.) Natomiast konsekwencją głębokiego, długotrwałego jej niedoboru (awitaminozy) może być nawet całkowita ślepota. Dbając o właściwy poziom witaminy w organizmie nie wolno jednak samowolnie zażywać jej bez ograniczeń i bez wyraźnego wskazania lekarza. Witaminę tę łatwo przedawkować, co nie jest bezpieczne dla zdrowia – toteż najlepiej dla oczu stosować ją w postaci roślinnego prekursora – beta-karotenu.

Gdzie ją znajdziesz?
Źródłem witaminy A są produkty pochodzenia zwierzęcego: mleko pełne, śmietana, masło, produkty mleczarskie, jaja, niektóre tłuste ryby, wątroba, tran żółtka jaj. Beta-karoten (roślinna postać witaminy A) znajduje się głównie w produktach roślinnych takich jak: marchew, dynia, szpinak, boćwina, sałata, zielony groszek, szczypior, koper, pietruszka, jarmuż, sałata, fasolka szparagowa pomidory, morele, wiśnie, śliwki i pomarańcze.

Witaminy E i C

Witamina E jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i hamuje tworzenie się toksycznych substancji uszkadzających naczynia krwionośne. Dodatkowo zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim. Efektem jej działania jest polepszenie widzenia o zmierzchu i szybka adaptacja oka do ciemności. Jako rozpuszczalny w tłuszczach antyoksydant chroni przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co zapewnia szczelność błon komórek oczu i chroni przed degeneracją wewnątrzkomórkowy kod genetyczny.
Trzeci ważny antyoksydant witamina C działa w środowisku „wodnym” komórki i w płynach międzykomórkowych. Tutaj unieczynnia wolne rodniki, m.in. także te, które niepożądanie tworzą się w reakcji z witaminą E. Te trzy witaminy wzajemnie uzupełniają i wzmacniają swoje działania antyoksydacyjne. Powinny więc znajdować się w organizmie w odpowiednim stężeniu i określonych wzajemnych proporcjach. Pomocna jest także obecność innych składników niezbędnych do prawidłowego działania enzymów przeciwutleniających, zwłaszcza cynku, miedzi, manganu i selenu.

Gdzie je znaleźć?
Witaminę E występuje w: oleju z kiełków pszenicy, w nasionach soi, płatkach owsianych, wątrobie wieprzowej, maśle i żółtku jaj. Przemysł spożywczy wzbogaca tą witaminą rozmaite produkty. Na rynku znajdziemy wzbogacone w tokoferol oleje roślinne, margaryny, smarowidła do pieczywa, serki. Skarbnicą witaminy C są: porzeczki czarne i czerwone, papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, zielone warzywa i owoce.

Antocyjany

Najprościej mówiąc, antocyjany to barwniki roślinne nadające im kolor czerwony, niebieski lub fioletowy. Są częścią grupy związków zwanych flawonoidami. Antocyjany występują powszechnie w świecie roślinnym i tak naprawdę prawie każda z nich zawdzięcza swój kolor właśnie im. Zbawienny wpływ antocyjanów na oczy wynika z tego, że obniżają kruchość naczyń włosowatych, również tych występujących w gałce ocznej. Dzięki temu są one lepiej ukrwione, a co za tym idzie, lepiej odżywione. Antocjany hamują również nadmierną krzepliwość krwi, a dzięki temu zwielokrotniają przepływ odżywczej krwi w siatkówce i poprawiają widzenie.
Ponad to stymulują produkcję rodopsyny i zwiększają stopień jej regeneracji, dzięki czemu polepszają adaptację oka do widzenia w ciemnościach. Antocyjany wykazują także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Do najbogatszych źródeł antocyjanów zaliczamy takie owoce i warzywa jak: aronia, wiśnie, żurawina, truskawki, czarny bez, winogrona, malwa, czarne jagody, czerwona kapusta, czarna jagoda, borówka.

Luteina i zeaksantyna

Naturalnym filtrem ochronnym jest pigment siatkówki, a w jego skład wchodzą karotenoidy: luteina roślinna i zeaksantyna. W jaki sposób one działają? Z jednej strony wiążą wolne rodniki (podobnie, jak antyoksydanty witaminowe), z drugiej – absorbują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal poniżej 400 nm, działając jak filtr. Luteina nie może być syntetyzowana w organizmie i musi być dostarczana wraz z dietą. Podobnie jest z zeaksantyną, z tą jednak różnicą, iż może być ona częściowo uzyskiwana w organizmie z luteiny zawartej w białku. Jak wykazują liczne badania naukowe, dieta bogata w warzywa, szczególnie te o ciemnozielonym zabarwieniu oraz kukurydzę i zboża znacznie zwiększa ochronę siatkówki przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego (w tym UV i UVB).
Do najbogatszych w luteinę należą: jarmuż, zielona pietruszka i surowy szpinak oraz brokuły, zielona sałata i groszek. Najwięcej zeaksantyny zawierają: kukurydza i zboża, zielony groszek w strąkach, surowy szpinak, zielona sałata, jarmuż, a w mniejszych ilościach: brokuły, surowa marchew, groch.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Dieta bogata w luteinę poprawi WZROK i wzmocni oczy

Dieta bogata w luteinę poprawi WZROK i wzmocni oczy

Chcesz mieć zdrowe OCZY? Układaj JADŁOSPIS według naszych wskazówek

Chcesz mieć zdrowe OCZY? Układaj JADŁOSPIS według naszych wskazówek

Dieta wspomaga leczenie ZWYRODNIENIA PLAMKI ŻÓŁTEJ (AMD)

Dieta wspomaga leczenie ZWYRODNIENIA PLAMKI ŻÓŁTEJ (AMD)

DIETA korzystna dla OCZU

DIETA korzystna dla OCZU

Zdjęcia: Mariusz Bykowski

Aktualizacja: 01.04.2014

Komentarze (1 - 8 z 8)
krolikbugs, 22.10.2015 15.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jem duuuuzo marchewki, więc dostarczam wit A;p
 
janek, 24.07.2015 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem to samo , około roku szczypały mnie oczy, odwiedziłem kilku okulistów, brałem kilka rodzi kropli, nic nie pomogło. Aż w końcu znalazłem artykuł gdzie napisano że jedną z przyczyn szczypania może być brak witamin A+E. Zacząłem brać sproszkowana borówkę( suplement wit A+E z luteiną). Po ok 3 tygodniach przestało szczypać.
 
GośkaMarek, 06.05.2015 13.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja dobrze widzę, ale za to przez ostatni okres zaczęło mi się pogarszać. Tzn. nie chodzi o widzenie, ale o szczypanie oczu, czuję jakby ktoś wsypał mi piachu= coś strasznego!
 
cirka, 08.07.2014 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż przygotowuje się do maratonu w październiku i zażywa ten preparat. W jego odczuciu zwiększył swoją wydolność, chyba dlatego że wzmocniło się serce. Tak czy siak będę mu kibicowała nawet jeśli całego maratonu nie przebiegnie i tak jest dla mnie zwycięzcą. Pozdrawiam wszystkich przygotowujących się do biegu :)
 
Stasia, 05.06.2014 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej.Ja stosuję antyoksydanty w codziennej diecie.Przyjmuję sobie codziennie po jednej tabletce zawierającej własnie taksyfolinę.Kupiłam to w polskim sklepie taxipharm.pl i
 
Mirosław, 30.05.2014 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli chcecie spróbować najsilniejszego antyoksydantu produkowanego w Rosji opatentowaną metodą i dotychczas dostępnego tylko tam to zapraszam do zapoznania sie ze substancją nazywaną Taksyfolina.Od tego roku można legalnie kupić to już w Polsce.U nas ten produkt który zawiera aż 100 mg substanci czynnej nazywa sie Taxivital.Jest bardzo wiele pozytywnych opinii ale sprawdźcie sami a przede wszystkim przed zakupem zapraszam do poczytania o tym w necie.
 
Werka, 17.03.2014 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja używam suplementu z witaminami C i E, zeaksantyną, luteiną i wyciągiem z borówki. Dobrze wpływa na moje oczy. Polecam
 
johnny364, 18.06.2013 08.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiele sytuacji pogarszania się wzroku jest spowodowana niekorzystnymi zmianami oksydacyjnymi, u źródeł których leży osłabienie naszego organizmu. Polecam w tym temacie lekturę http://witaminy-na-oczy.blogspot.com Warto wiedzieć, bo regularna wymiana okularów nie rozwiąże przyczyny problemu.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa: jaką dietę stosować w ataku dny moczanowej Dna moczanowa: jaką dietę stosować w ataku dny moczanowej

Dna moczanowa znana także jako podagra spowodowana jest odkładaniem się kryształków kwasu...

więcej

127

Co zrobić, by POZIOM CUKRU wrócił do normy? Co zrobić, by POZIOM CUKRU wrócił do normy?

Do codziennego jadłospisu wprowadź produkty, które obniżają poziom cukru, a wystrzegaj się tych,...

więcej

121

Dieta odtruwająca wątrobę. Oczyszczanie i detoksykacja wątroby Dieta odtruwająca wątrobę. Oczyszczanie i detoksykacja wątroby

Dieta odtruwająca wątrobę to nie to samo, co dieta wątrobowa - stosuje się ją prewencyjnie, zanim...

więcej

120

Przykładowy JADŁOSPIS dla CUKRZYKÓW (dieta 1500 kcal) Przykładowy JADŁOSPIS dla CUKRZYKÓW (dieta 1500 kcal)

Cukrzyca wiąże się z otyłością - dlatego dieta cukrzyka powinna nie tylko regulować poziom cukru we...

więcej

105

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Rzeczywiście objawy wskazują na dnę moczanową. Konieczna jest wizyta u lekarza, skierowanie do reumatologa i kontrola przebiegu choroby. Leki, które powinieneś brać, to te eliminujące kwas moczowy z...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Grupy wsparcia
data

Czerwiec 08, 2017

Tego się nie da wyleczyć jedynie można nie dopuścić do podnoszenia się poziomu cholesterolu, ja też muszę uważać i jak tylko się da to unikam potraw podnoszących poziom, nawet kawkę zaczęłąm pić astrę niskodrazniącą, która nie podnosi cholesterolu. Cholesterol jest "wykonawcą" naszego...

data

Maj 24, 2017

Przeczytałam wskazówkę dotyczącą odżywiania się przy niedoczynności tarczycy na pewnych stronach internetowych. Na Państwa stronie białko jest podstawą diety przy niedoczynności. Czy to więc prawda,że mleko nie zaszkodzi? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam Miałam ten sam problem -...

data

Maj 17, 2017

Bidulko, to jedzenie margaryny rzuciło Ci się na mózg. W USA za trzy lata będzie wprowadzony zakaz sprzedaży margaryn.

data

Kwiecień 21, 2017

jedynym sposobem na pozbycie się migreny są masaże stóp wykonywane przez fachowca.Uciskanie odpowiednich receptorów chociaż trochę bolesne daje efekty niesamowite.Bart

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.