Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Sezon na truskawki trwa w najlepsze, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tylko sam owoc nadaje się do jedzenia. Otóż szypułki truskawek nie są trujące, co więcej mają sporo do zaoferowania i warto dać im szansę choćby podczas obiadu.
Ryby są cennym źródłem białka i kwasów z grupy omega. Specjaliści zalecają jedzenie ich przynajmniej trzy razy w tygodniu. Okazuje się jednak, że ten zdrowy posiłek może mieć swój mroczny sekret. W mięsie niektórych z nich można znaleźć bardzo groźne pasożyty.
Nie od dziś wiadomo, że czosnek jest uznawany za naturalny antybiotyk. Mleko z czosnkiem czy syrop z cebuli i czosnku od lat stosowane były, jako metody walki z grypą i przeziębieniem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że czosnek ma również inne prozdrowotne właściwości.
Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała - to właśnie tu zachodzą procesy oczyszczające organizm z toksyn. Jednak sama również potrzebuje detoksu. By utrzymać ją w dobrej kondycji, warto nie tylko unikać alkoholu czy tłustych potraw, lecz również regularnie pić napoje odtruwające wątrobę. Składniki potrzebne do ich przygotowania są łatwo dostępne i pełne wartości odżywczych, co czyni je idealnym dodatkiem do codziennej diety.
Upalne dni zachęcają do sięgania po orzeźwiające napoje. Jednak zanim sklepy wypełniły się różnorodnymi, kolorowymi produktami, nasze babcie i dziadkowie przygotowywali domową wiejską lemoniadę. Nie znajdziemy w niej cytryny, a mimo to skutecznie ugasimy pragnienie.
Często pierwszą myślą, jaka pojawia się zaraz po przebudzeniu, to: „filiżanka kawy postawi mnie na nogi”. Ale czy wypicie tzw. małej czarnej tak od razu po wstaniu z łóżka to dobry pomysł? Konsultantka ds. snu wskazuje kiedy, najlepiej sięgnąć po ten niezwykle aromatyczny napój. Jej odpowiedź może zaskoczyć.
Człowiek może nie jest z żelaza, ale niewątpliwie ten mikroelement jest nam niezbędny do życia, a jego niedobór prowadzi do poważnych zaburzeń fizjologicznych. Niestety, wcale nie tak łatwo zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na żelazo z codziennej, typowej diety, a suplementacja niekoniecznie jest skuteczna. Czasem z powodu drobnych błędów.
Kawa, czyli dla wielu z nas napój na dobry początek dnia, może wspierać walkę z dodatkowymi kilogramami ze względu na właściwości i jej wpływ na metabolizm. Ale uwaga - nie jest „magicznym środkiem”. Jej spożycie powinno iść w parze ze zrównoważoną dietą oraz aktywnością fizyczną. Badacze wyjaśniają, ile filiżanek kawy można wypić, by wspomóc utratę wagi.
Niektóre rośliny mają wyjątkowe właściwości lecznicze. W tym gronie znajduje się również arcydzięgiel. Wykorzystuje się go w przypadku najróżniejszych dolegliwości. Najczęściej stosowany jest jednak przy stanach wyczerpania nerwowego i problemach żołądkowych. Jakie jeszcze ma działanie?
Claudia Oshry, to amerykańska influencerka, która otwarcie przyznała, że stosowała Ozempic. Ostatecznie jednak zrezygnowała z tej praktyki i teraz próbuje schudnąć bez pomocy farmakologii. W mediach społecznościowych wyznała, jak kuracja wpłynęła nie tylko na jej włosy.
To wcale nie jest głupie pytanie, jak sugerują niektórzy producenci suplementów i osoby związane z produkcją masła. Od pierwszych usłyszysz, że masło jest zupełnie bezwartościowe, od drugich, że działa prozdrowotnie. Oba obozy mają mają trochę racji, z naciskiem na "trochę". Pytamy więc niezależną ekspertkę, o co chodzi z tym maślanem.
Ta surówka jest prawdziwą królową niedzielnych obiadów. Polacy za nią przepadają - jest wyjątkowo smaczna i prosta w przygotowaniu. Doceniona została w światowym rankingu najlepszych sałatek. Wyprzedziła potrawy m.in. z Japonii, Włoch, Norwegii czy Niemiec. Robi furorę kulinarną, choć składa się z bardzo prostych składników.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.