Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Wiosenne słońce zachęca, żeby spędzać czas przy grillu, na działce, nad jeziorem... Do tego maj to sezon licznych uroczystości: komunii, chrzcin, wesel. Wiele osób sięga przy tym po piwo bezalkoholowe, w przekonaniu, że może bez obaw po nim prowadzić samochód. Tymczasem nie jest to wcale oczywiste. Sprawdzamy, czy można się upić piwem bezalkoholowym.
Filiżanka herbaty przed położeniem się do łóżka jest dla wielu obowiązkowym punktem dnia. Okazuje się jednak, że niekoniecznie jest to dobry pomysł. Naukowcy ostrzegają, że późne spożycie kofeiny - którą herbata również zawiera - może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu.
Odchudzanie to nie lada sztuka, zwłaszcza kiedy podchodzimy do niego w kategorii wyrzeczeń. Dlatego warto poznać jeden produkt, który jest nie tylko pyszny, ale także pomaga zwalczyć pokusę sięgania po słodycze, chipsy i inne niezdrowe przekąski.
Smak to tylko jedna z wielu zalet szparagów. Ta roślina ma również cenne właściwości odżywcze, które dobrze wpływają na nasz organizm. Warto więc włączyć je do diety. Warto przy tym poznać sztuczkę, która pozwoli wydłużyć świeżość tych pysznych warzyw.
Wiosna powoli zmierza do końca, ale zostawia nam sporo dobra, z którego możemy skorzystać przez cały rok. Dary natury nie tylko są smaczne, ale i wyjątkowo zdrowe. Dlatego chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem i schudnąć, zanim przyjdzie lato, warto sięgnąć po pewien sok.
Niewątpliwie smakuje wakacjami. Charakteryzuje go łagodny smak, który wiele osób kojarzy z beztroskim dzieciństwem u babci, a także jasny kolor. To jeden z najzdrowszych produktów do słodzenia, ale też źródło cennych składników odżywczych i substancji o właściwościach leczniczych.
To jedna z tych roślin, które od stuleci były znane w medycynie naturalnej. Współcześnie nieco zapomniana. Dlaczego warto odświeżyć wiedzę na temat właściwości leczniczych arcydzięgla? Argumenty na tak, to m.in. korzystny wpływ na układ nerwowy i pokarmowy. Sprawdź listę zalet arcydzięgla, a także upewnij się, jakie są przeciwwskazania do stosowania.
Syci, pomaga kontrolować cukier, ma mnóstwo błonnika. To nieco zapomniana prawda o chlebie, którą przypomina nasza ekspertka, dietetyczka kliniczna Anna Janiszewska-Janowicz. Ale przecież musi być jakiś haczyk? No pewnie, że jest, chociaż warto pamiętać, że rezygnacja z chleba dla zdrowia i szczupłej sylwetki nie jest wcale takim dobrym pomysłem.
Fakt, że zarówno warzywa, jak i owoce są dobre dla naszego zdrowia, nie powinien nikogo dziwić. Jednak każdy z nich wpływa nieco inaczej na organizm. Kardiolog zdradził, który owoc ma szczególne znaczenie dla zdrowia serca.
Obiad z dodatkiem ziemniaków to najpopularniejszy wybór wielu Polaków. Jednak wystarczy drobna zmiana, by nie tylko poczuć się lżej po posiłku, ale także dostarczyć organizmowi wielu cennych składników. Warto dać szansę pewnej kaszy cenionej od lat nie tylko w Maroku.
Sezon na truskawki trwa w najlepsze, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tylko sam owoc nadaje się do jedzenia. Otóż szypułki truskawek nie są trujące, co więcej mają sporo do zaoferowania i warto dać im szansę choćby podczas obiadu.
Ryby są cennym źródłem białka i kwasów z grupy omega. Specjaliści zalecają jedzenie ich przynajmniej trzy razy w tygodniu. Okazuje się jednak, że ten zdrowy posiłek może mieć swój mroczny sekret. W mięsie niektórych z nich można znaleźć bardzo groźne pasożyty.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.