Uzdrowisko Wapienne

8 komentarze
Autor: Anna Ochremiak, Monika Majewska

Uzdrowisko Wapienne jest niewielkie, ale za to tradycją. Jako pierwsi stanęli tu podobno na kurację wracający spod Moskwy żołnierze Wielkiej Armii Napoleona. W połowie XIX wieku były tu już trzy wille z aż 50 stanowiskami kąpielowymi. To właśnie wody - siarczkowe i borowinowe - są głównym bogactwem Wapiennego.

Uzdrowisko Wapienne oferuje m.in. laseroterapię.

Uzdrowisko Wapienne

Uzdrowisko Wapienne jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Ta niewielka wieś, położona w gminie Sękowa, w pobliżu Gorlic (woj. małopolskie), na skraju Beskidu Niskiego, liczy raptem około 150 stałych mieszkańców. Wapienne otrzymało statut uzdrowiska w 1986 r., jednak o jego walorach leczniczych wiadomo już od setek lat. Jako pierwsi stanęli tu podobno na kurację wracający spod Moskwy żołnierze Wielkiej Armii Napoleona. Leczyli się jakoby nie z ran, i nie z odmrożeń, ale na francę (syfilis), powszechną żołnierską chorobę.

Uzdrowisko Wapienne - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Wapienne jest uzdrowiskiem podgórskim, umiarkowanie bodźcowym, o łagodnym mikroklimacie. Nie bez znaczenia jest także położenie - w głębokiej kotlinie, co osłania je przed silnymi wiatrami, jednak ogranicza nasłonecznienie i sprzyja występowaniu dużych wahań temperatury. W leczeniu uzdrowiskowym nie bez znaczenia jest także czyste powietrze. Jednak w lecznictwie największe znaczenie mają wody siarczkowe i borowina.

Uzdrowisko Wapienne - obiekty uzdrowiskowe

Leczeniem uzdrowiskowym zajmuje się Ośrodek Wczasowo-Leczniczy w Wapiennem.

Warto wiedzieć

Ważne

Warto zobaczyć

Okolica skłania do bliższych i dalszych spacerów.  Do Gorlic, stolicy powiatu, dojdziemy malowniczym i widokowym szlakiem. Ciekawa będzie wycieczka do Bartnego z jego dwiema cerkwiami (w starszej jest muzeum) i starymi łemkowskimi chyżami.
Warto się wdrapać na Kornuty z rzadkimi w Beskidzie Niskim skałami na szczycie i na najwyższą w okolicy Magurę Małastowską, od której przyjął nazwę Magurski Park Narodowy. Albo pójść do Diablego Kamienia nad Foluszem... Pomysłów nie zabraknie. Wystarczy wziąć mapę, i w drogę.

Uzdrowisko Wapienne - profil leczniczy

Turnusy rehabilitacyjne i sanatoryjne (także w ramach NFZ).

Leczy się tutaj schorzenia reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu oddechowego, nerwowego i krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, a także choroby kobiecie, skóry, alergie. Podreperują tutaj swoje zdrowie także osoby wyczerpane nerwowo, którym towarzyszy przewlekły stres i osłabione.

Uzdrowisko Wapienne - oferta zdrowotna

Kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów fizykoterapii, masaży klasycznych, hydromasaży, laseroterapii, okładów borowinowych i innych.

To ci się przyda

To ci się przyda

Wapienne - informacja turystyczna

Urząd Gminy Sękowa, ul. Sękowa 252, 38-307 Sękowa, tel.  0-18 351-80-16, www.sekowa.pl

Gorlickie Centrum Informacji, ul. Legionów 3, 38-300 Gorlice, tel. 18 353 50 91, www.gorlice.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 27.08.2015

Komentarze (1 - 8 z 8)
Jan, 19.02.2015 17.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłem w Wapiennem 2tyg.w lutym i było miło, poza tym jeżdziłem na nartach i może wybiorę się tam za rok.
 
IGNACY, 21.11.2013 12.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ŚWIETNE MIEJSCE LUDZIE SUPER
 
Danuta z Krakowa, 03.06.2012 11.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wincenty Pol "Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie". To jest złota myśl W.Pola. Okolica uzdrowika Wapienne piękna. Niestety nie ma gdzie iść na spacer. Byłam 21 dni .Za 1-2 lata ma być wszystko co potrzebne dla kuracjuszy.Pokoje czyste i urządzone estetycznie, ale trochę małe.Łazienki z pełnym węzłem sanitarnym.Czyste i gustowne. Jedzenie swmaczne i ilości wystarczającej.Troszkę mało surówek ,ale za to pierogi ruskie to istny cymes dzięki kucharce p. Bogusi. Dzięki za dokładkę.Minusem i to dużym- brak opieki lekarskiej. Nawet w koniecznych przzypadkach. W związku z tym pragnę serdecznie podziękować za pomoc i opiekę pielęgniarkom w szczególności siostrze przełożonej p. ANNIE CZAMARA i pielegniarce p.KRYSTYNIE KOSIBA oraz masażystce p. AGNIESZCE. Uroczej ,młodej życzliwej osobie.DZIĘKUJĘ I DO ZOBACZENIA NASTĘPNYM RAZEM !!!!!!
 
ANONIM, 31.08.2009 09.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepiej na własnej skórze poznać co tam jest ciekawego ,bo takie podpuszczanie typu''a co jest prawdą''nikomu nic dobrego nie przyniosą tylko jakieś nieuzasadnione spekulacje że może to tylko chwyt reklamowy.A tak naprawdę to mieszkam niedaleko Wapiennego i uważam że jest to wspaniały ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny i każdy kto naprawdę pragnie skorzystać z jakichkolwiek zabiegów napewno coś dla siebie znajdzie.--powodzenia ...pozdrawiam
 
Mona, 17.07.2009 09.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co nie jest prawdą? wybieram cię tam i chciałabym wiedzieć.
 
ola, 16.07.2009 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prawdy w tym 20%
 
))), 10.05.2009 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wcale tak nie jest
 
keri, 22.02.2009 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
super ośrodek miła obsługa POLECAM !!!!
 
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Uzdrowiska sudeckie Uzdrowiska sudeckie

Do sanatorium można pojechać na leczenie, ale też na weekendowy odpoczynek, aby skorzystać z...

więcej

1224

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna to jedyne uzdrowisko, które znajduje się w województwie mazowieckim....

więcej

1320

Uzdrowisko Druskienniki na Litwie Uzdrowisko Druskienniki na Litwie

Uzdrowisko Druskienniki to największe, najnowocześniejsze i najbardziej znane uzdrowisko na Litwie....

więcej

966

Uzdrowisko Heviz Uzdrowisko Heviz

Uzdrowisko Heviz to chyba najbardziej znany w Europie węgierski kurort. Zaliczany jest do...

więcej

3684

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wygląd nie jest najważniejszy, jednak przy obecnej wadze twoje zdrowie jest w poważnym niebezpieczeństwie. Na szczęście masz w sobie chęć do zmiany, a to jest podstawa sukcesu! Tak, jak już pisałam w...

Witaj, prawdopodobnie wspomniane przez Ciebie strzykanie jest wynikiem kompensacji po urazie, który doznałaś jakiś czas temu. Z racji, że organizm musiał dostosować się do zmiany w biomechanice...

Proponuję udać się na badanie składu ciała. Takie badanie wykonywane cyklicznie, raz na 2-3 tygodnie, zobrazuje, co się dzieje w organizmie. Czy traci pani wodę, mięśnie, tkankę tłuszczową czy...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.