Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży

2007-06-05 11:10

Nie każda ciąża przebiega bez problemów. Czasami trzeba spędzić jakiś czas w szpitalu albo w domu. Pracujące przyszłe mamy martwią się wtedy o swoją sytuację zawodową. Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży? Czy w czasie zwolnienia chorobowego można prowadzić działalność gospodarczą? Jak rozwiązuje te kwestie prawo pracy?

Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Nie warto martwić się na zapas. Kodeks pracy chroni kobietę spodziewającą się dziecka, nawet gdy musi ona przebywać na zwolnieniu przez cały okres ciąży.

Jesteś zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, a dostałaś zwolnienie lekarskie na czas ciąży:

Gdy masz umowę o pracę podpisaną na czas nieokreślony, jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji, bo pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży (chyba że dopuściłaś się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub utraciłaś uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku).
Gdy masz umowę na: czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, okres próbny przekraczający 1 miesiąc czy „na zastępstwo” i uległaby ona rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży – pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu. Przysługuje ci zasiłek chorobowy przez cały okres ciąży. Z dniem porodu tracisz status pracownicy, a tym samym prawo do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje ci zasiłek macierzyński (w wysokości 100 proc. pensji). Będziesz go otrzymywać przez 18 tygodni (jeśli to twoje pierwsze dziecko), 20 tygodni (przy kolejnym dziecku) lub 28 tygodni (gdy urodziłaś wieloraczki).
Za czas niezdolności do pracy z powodu problemów zdrowotnych kobieta ciężarna zawsze otrzymuje równowartość 100 proc. wynagrodzenia (za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, a potem ZUS). Pamiętaj: zarówno ZUS, jak i pracodawca są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

miesięcznik "M jak mama"
Ważne

  • Pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży. Wyjątkiem jest umowa na okres próbny krótszy niż 1 miesiąc.
  • Zwolnienie jest płatne w wysokości 100 proc. pensji.
  • Prowadzisz działalność gospodarczą, a musisz przebywać na zwolnieniu lekarskim w okresie ciąży:

    Jeśli w terminie opłacasz składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jesteś uprawniona do otrzymania zasiłku chorobowego. Wypłaca go ZUS, a jego wysokość jest ustalana od kwot zadeklarowanych jako podstawa składek na ubezpieczenie społeczne za okres ostatnich 12 miesięcy przed zachorowaniem. W czasie ciąży otrzymasz 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa składek na ubezpieczenie społeczne nie może być mniejsza niż kwota ryczałtowo ustalona przez ZUS, która jest ustalana co kwartał (od marca 2007 r. wynosi 1597,51zł). Zwolnienie lekarskie przesyłasz do oddziału ZUS właściwego dla miejsca prowadzenia działalności w terminie 30 dni od daty otrzymania zwolnienia. ZUS jest zobowiązany do wypłacenia zasiłku chorobowego za dni zwolnienia, a ty masz prawo proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu). W ten sposób płacisz składki na to ubezpieczenie tylko za dni faktycznie prowadzonej działalności. Niezależnie od liczby dni zwolnienia, składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacisz zawsze w pełnej wysokości, nawet gdy na zwolnieniu byłaś cały miesiąc. W czasie zwolnienia nie możesz prowadzić działalności, nie możesz więc wystawiać faktur za wykonaną pracę ani rozliczać związanych z nią kosztów, np. benzyny. Możesz odliczyć koszty stałe: czynsz, ratę leasingową, pensję pracownika itp. Sytuacja ta jest trudna, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, bo musisz ponosić koszty jej prowadzenia, a nie możesz w tym czasie pracować. W takiej sytuacji zdecyduj, co jest dla ciebie korzystniejsze: wziąć zwolnienie i dostać zasiłek chorobowy (obniżając też składki na ubezpieczenie), ale nie móc pracować, czy też nie brać zwolnienia (wtedy nie otrzymasz zasiłku), ale móc pracować choćby w niewielkim wymiarze.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza