Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży

59 komentarze
Autor: Kamila Durka-Magolewska, adwokat

Nie każda ciąża przebiega bez problemów. Czasami trzeba spędzić jakiś czas w szpitalu albo w domu. Pracujące przyszłe mamy martwią się wtedy o swoją sytuację zawodową. Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży? Czy w czasie zwolnienia chorobowego można prowadzić działalność gospodarczą? Jak rozwiązuje te kwestie prawo pracy?

Nie warto martwić się na zapas. Kodeks pracy chroni kobietę spodziewającą się dziecka, nawet gdy musi ona przebywać na zwolnieniu przez cały okres ciąży.

Jesteś zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, a dostałaś zwolnienie lekarskie na czas ciąży:

Gdy masz umowę o pracę podpisaną na czas nieokreślony, jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji, bo pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży (chyba że dopuściłaś się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub utraciłaś uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku).
Gdy masz umowę na: czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, okres próbny przekraczający 1 miesiąc czy „na zastępstwo” i uległaby ona rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży – pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu. Przysługuje ci zasiłek chorobowy przez cały okres ciąży. Z dniem porodu tracisz status pracownicy, a tym samym prawo do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje ci zasiłek macierzyński (w wysokości 100 proc. pensji). Będziesz go otrzymywać przez 18 tygodni (jeśli to twoje pierwsze dziecko), 20 tygodni (przy kolejnym dziecku) lub 28 tygodni (gdy urodziłaś wieloraczki).
Za czas niezdolności do pracy z powodu problemów zdrowotnych kobieta ciężarna zawsze otrzymuje równowartość 100 proc. wynagrodzenia (za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, a potem ZUS). Pamiętaj: zarówno ZUS, jak i pracodawca są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Ważne

Ważne
  • Pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży. Wyjątkiem jest umowa na okres próbny krótszy niż 1 miesiąc.
  • Zwolnienie jest płatne w wysokości 100 proc. pensji.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a musisz przebywać na zwolnieniu lekarskim w okresie ciąży:

Jeśli w terminie opłacasz składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jesteś uprawniona do otrzymania zasiłku chorobowego. Wypłaca go ZUS, a jego wysokość jest ustalana od kwot zadeklarowanych jako podstawa składek na ubezpieczenie społeczne za okres ostatnich 12 miesięcy przed zachorowaniem. W czasie ciąży otrzymasz 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa składek na ubezpieczenie społeczne nie może być mniejsza niż kwota ryczałtowo ustalona przez ZUS, która jest ustalana co kwartał (od marca 2007 r. wynosi 1597,51zł). Zwolnienie lekarskie przesyłasz do oddziału ZUS właściwego dla miejsca prowadzenia działalności w terminie 30 dni od daty otrzymania zwolnienia. ZUS jest zobowiązany do wypłacenia zasiłku chorobowego za dni zwolnienia, a ty masz prawo proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu). W ten sposób płacisz składki na to ubezpieczenie tylko za dni faktycznie prowadzonej działalności. Niezależnie od liczby dni zwolnienia, składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacisz zawsze w pełnej wysokości, nawet gdy na zwolnieniu byłaś cały miesiąc. W czasie zwolnienia nie możesz prowadzić działalności, nie możesz więc wystawiać faktur za wykonaną pracę ani rozliczać związanych z nią kosztów, np. benzyny. Możesz odliczyć koszty stałe: czynsz, ratę leasingową, pensję pracownika itp. Sytuacja ta jest trudna, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, bo musisz ponosić koszty jej prowadzenia, a nie możesz w tym czasie pracować. W takiej sytuacji zdecyduj, co jest dla ciebie korzystniejsze: wziąć zwolnienie i dostać zasiłek chorobowy (obniżając też składki na ubezpieczenie), ale nie móc pracować, czy też nie brać zwolnienia (wtedy nie otrzymasz zasiłku), ale móc pracować choćby w niewielkim wymiarze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: R.F.

Aktualizacja: 16.12.2011

Komentarze (1 - 10 z 59)
kalina, 22.08.2014 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam taki problem.bylam w ciąży bliżniaczej od poczatku plamilam na l4 musialam isc leżec 2 miesiae,niestety poroniłam rzez kolejny miesiac l4 80% bo nie moglam dojsc do siebie po stracie wypisane przez tego samego ginekologa.po czym czhcialam wrócic do pracy ale złapało mnie mocne przeziebienie i tera jestem jeszcze tydzien na l4 od internisty mam lezec ale ku mojemu zdziwieniu jestem znowu w ciaze jeszcze jej nie potwierdzil moj ginekolog bo chce zaczekac do konca tego l4 i dopiero isc do niego. moje pytanie jest takie czy da mi zaswiadczenie do pracy ze moge praowac(ciezka praca fizyczna w 40 st upale) czy znowu na l4 mnie wysle ? jak liczy sie te wszystkie l4 do sumy 270 czy 180 bo juuz sama nie wiem ,co po tym mamzrobic jak skaczy sie czas na l4, czy zostane bez pieniedzy
 
Radosław Kołodziej, 16.07.2014 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukamy osób, które doświadczyły lub były świadkami rozwiązania umowy o pracę z kobietami w ciąży, nie przedłużenia z nimi umowy zlecenia, pruby wyżucenia z pracy itp. Jednym słowem- dyskryminacji kobiet w pracy z powodu ciąży co doprowadziło lub mogło je doprowadzić do utraty świadczenia macierzyńskiego lub innych niekorzystnych konsekwencji. Jesteśmy Stowarzyszeniem i zajęliśmy się problemem przepisów prawa, które nie chronią pracujących kobiet ciężarnych. O problemie będzie już można przeczytać w najnowszym numerze „Przeglądu” i najprawdopodobniej jednym z najbliższych wydań „Rzeczpospolitej”, namawiamy też do pisania o tym problemie inne tytuły. Liczy na to, że uda się znaleźć większą grupę osób co pomoże w nagłośnieniu problemu. Ciąża jest prawem kobiety a nie formą niepełnosprawności o czym zapomina wielu pracodawców co mnie osobiście strasznie złości. W razie pytań i wątpliwości odpowiemy mailowo i telefonicznie- dane kontaktowe na naszej stronie- Stowarzyszenie w Praktyce, Teorii, Działaniu, www.swptd.org
 
beataaaa, 10.07.2014 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Piszę z takim oto zapytaniem :P Jestem pracownicą firmy, jestem w ciąży co za tym idzie na zwolnieniu lekarskim od 28 kwietnia. Od dnia 1 czerwca zmienił mi się pracodawca tzn. poprzedni właściciel przepisał firmę na zięcia. Mój dylemat polega na tym, z tego co wiem ZUS płaci mi wynagrodzenie po 33 dniach pobytu na L-4 dziś czy jeżeli zmienił mi się pracodawca to on płaci mi wynagrodzenie pezez pierwszy miesiąc? czy jako kontynuacja płaci mi ZUS. Wynagrodzenie zawsze miałam 10-tego każdego miesiąca dzisiaj zadzwoniłam do ZUS i pani przez telefon powiedziała mi że wnosek o wypłatę świadzczenia został przez pracodawxe złożony 30 czerwca i mają czas do 30 lipca. Czyli ja to zrozumiałam tak że pracodawca powiniem ten oto wniosek złożyć juz w maju. Bardzo proszę o odpowiedź bo jestem całkowicie zdezorientowana Dziękuje
 
iwona, 20.05.2014 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Umowa o pracę na czas określony kończy mi się 1 sierpnia i to 6 tydzień. Jeśli zaniosę zwolnienie to czy może mnie zwolnić? Bo kierowniczka powiedziała, że może jeśli kiedykolwiek zajdę w ciążę.
 
Iza, 11.01.2014 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej wczoraj podpisałam umowe na czas określony, czy pracodawca może odstąpić od umowy jak mu powiem, że jestem w ciąży, czy od dnia podpisania umowy jestem chroniona?
 
Kaśka 27, 16.10.2013 08.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Praca na umowę zlecenie, jestem w 7 tyg ciąży - co zrobić?
 
Marta, 24.06.2013 07.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej dziewczyny mam umowę do końca sierpnia tego roku i jestem w ciąży. czy jak zaniosę zwolnienie pracodawcy to musi mi on przedłużyć umowę do czasu kiedy nie urodzę?
 
Przemysł, 04.02.2013 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Pytanie dotyczy wątku czy jeżeli Kobieta pracuje na czarno, zaszła w ciąże może poprosić pracodawce o umowę o prace i opłacanie składek ZUS? aby po porodzie móc dostawać pieniądze za urlop macierzyński. Proszę o poradę
 
marlena, 25.01.2013 00.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej ja mam takie pytanie byłam do 10 stycznia na urlopie wychowawczym na dziecko ,zaszłam w ciaze podczas tego urlopu i mam termin na 18 marca .jestem na zwolnieniu juz od 11 stycznia a moja szefowa juz mi powiedziała ze mi nie zapłaci bo nie ma pieniedzy i podobno bedzie likwidowac firme,co mam zrobic
 
anna, 16.12.2012 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ubezpieczam sie w KRUS - ie jestem w 6 tyg ciąży kiedy poprosiłam o l4 lekarz powiedział ze w krus l 4 w ciąży nalezrzy sie dopiero od 20 tygodnia czy moze ktos wie jak jest naprawde? prosze o pomoc
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

32138

BÓL GŁOWY w ciąży - jak o nim zapomnieć BÓL GŁOWY w ciąży - jak o nim zapomnieć

Ból głowy, chociaż zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, bywa dokuczliwy. To nieprawda, że w ciąży...

więcej

19898

Cukrzyca ciążowa: dieta przy cukrzycy ciążowej Cukrzyca ciążowa: dieta przy cukrzycy ciążowej

Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę ciążową, powinnaś uważać na to, co jesz. Dieta przy cukrzycy...

więcej

19524

PORÓD - co czuje rodząca kobieta PORÓD - co czuje rodząca kobieta

Co czuje kobieta w trakcie porodu, na pewno będziesz wiedzieć dopiero, gdy dziecko pojawi się na...

więcej

20719

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 29, 2015

Dukan jest trwały tylko przez 2 miesiące potem masz problemy żołądkowe, a jak jesteś uczulona na kazeinę to zapomnij. To jest dieta na chwile, ale nie do trwałego stosowania

data

Styczeń 29, 2015

Hej:) temat taki niby prozaiczny, ale jednak ostatnio doszłam do wniosku, że warto zwracać uwagę na skład produktów które jemy, nie tylko ze względów dietetycznych ale też wartości odżywczych i tak robię też z wodę. Staram sobie je różnicować w miarę, teraz np pije piwniczanke, ze względu...

data

Styczeń 29, 2015

jak dla mnie Sesjia Fruiti to trafny wybór. spróbowalam i schudłam przez miesiąć 10 kg. Dawniej trułam się innymi środkami, które nic nie dawały. Teraz jestem zadowolona i również polecam

data

Styczeń 29, 2015

Podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu - nie żadne tabletki. Polecam również konsultację z dobrym dietetykiem

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.