Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży

59 komentarze
Autor: Kamila Durka-Magolewska, adwokat

Nie każda ciąża przebiega bez problemów. Czasami trzeba spędzić jakiś czas w szpitalu albo w domu. Pracujące przyszłe mamy martwią się wtedy o swoją sytuację zawodową. Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży? Czy w czasie zwolnienia chorobowego można prowadzić działalność gospodarczą? Jak rozwiązuje te kwestie prawo pracy?

Nie warto martwić się na zapas. Kodeks pracy chroni kobietę spodziewającą się dziecka, nawet gdy musi ona przebywać na zwolnieniu przez cały okres ciąży.

Jesteś zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, a dostałaś zwolnienie lekarskie na czas ciąży:

Gdy masz umowę o pracę podpisaną na czas nieokreślony, jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji, bo pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży (chyba że dopuściłaś się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub utraciłaś uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku).
Gdy masz umowę na: czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, okres próbny przekraczający 1 miesiąc czy „na zastępstwo” i uległaby ona rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży – pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu. Przysługuje ci zasiłek chorobowy przez cały okres ciąży. Z dniem porodu tracisz status pracownicy, a tym samym prawo do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje ci zasiłek macierzyński (w wysokości 100 proc. pensji). Będziesz go otrzymywać przez 18 tygodni (jeśli to twoje pierwsze dziecko), 20 tygodni (przy kolejnym dziecku) lub 28 tygodni (gdy urodziłaś wieloraczki).
Za czas niezdolności do pracy z powodu problemów zdrowotnych kobieta ciężarna zawsze otrzymuje równowartość 100 proc. wynagrodzenia (za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, a potem ZUS). Pamiętaj: zarówno ZUS, jak i pracodawca są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Ważne

Ważne
  • Pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży. Wyjątkiem jest umowa na okres próbny krótszy niż 1 miesiąc.
  • Zwolnienie jest płatne w wysokości 100 proc. pensji.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a musisz przebywać na zwolnieniu lekarskim w okresie ciąży:

Jeśli w terminie opłacasz składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jesteś uprawniona do otrzymania zasiłku chorobowego. Wypłaca go ZUS, a jego wysokość jest ustalana od kwot zadeklarowanych jako podstawa składek na ubezpieczenie społeczne za okres ostatnich 12 miesięcy przed zachorowaniem. W czasie ciąży otrzymasz 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa składek na ubezpieczenie społeczne nie może być mniejsza niż kwota ryczałtowo ustalona przez ZUS, która jest ustalana co kwartał (od marca 2007 r. wynosi 1597,51zł). Zwolnienie lekarskie przesyłasz do oddziału ZUS właściwego dla miejsca prowadzenia działalności w terminie 30 dni od daty otrzymania zwolnienia. ZUS jest zobowiązany do wypłacenia zasiłku chorobowego za dni zwolnienia, a ty masz prawo proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu). W ten sposób płacisz składki na to ubezpieczenie tylko za dni faktycznie prowadzonej działalności. Niezależnie od liczby dni zwolnienia, składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacisz zawsze w pełnej wysokości, nawet gdy na zwolnieniu byłaś cały miesiąc. W czasie zwolnienia nie możesz prowadzić działalności, nie możesz więc wystawiać faktur za wykonaną pracę ani rozliczać związanych z nią kosztów, np. benzyny. Możesz odliczyć koszty stałe: czynsz, ratę leasingową, pensję pracownika itp. Sytuacja ta jest trudna, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, bo musisz ponosić koszty jej prowadzenia, a nie możesz w tym czasie pracować. W takiej sytuacji zdecyduj, co jest dla ciebie korzystniejsze: wziąć zwolnienie i dostać zasiłek chorobowy (obniżając też składki na ubezpieczenie), ale nie móc pracować, czy też nie brać zwolnienia (wtedy nie otrzymasz zasiłku), ale móc pracować choćby w niewielkim wymiarze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: R.F.

Aktualizacja: 16.12.2011

Komentarze (1 - 10 z 59)
kalina, 22.08.2014 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam taki problem.bylam w ciąży bliżniaczej od poczatku plamilam na l4 musialam isc leżec 2 miesiae,niestety poroniłam rzez kolejny miesiac l4 80% bo nie moglam dojsc do siebie po stracie wypisane przez tego samego ginekologa.po czym czhcialam wrócic do pracy ale złapało mnie mocne przeziebienie i tera jestem jeszcze tydzien na l4 od internisty mam lezec ale ku mojemu zdziwieniu jestem znowu w ciaze jeszcze jej nie potwierdzil moj ginekolog bo chce zaczekac do konca tego l4 i dopiero isc do niego. moje pytanie jest takie czy da mi zaswiadczenie do pracy ze moge praowac(ciezka praca fizyczna w 40 st upale) czy znowu na l4 mnie wysle ? jak liczy sie te wszystkie l4 do sumy 270 czy 180 bo juuz sama nie wiem ,co po tym mamzrobic jak skaczy sie czas na l4, czy zostane bez pieniedzy
 
Radosław Kołodziej, 16.07.2014 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukamy osób, które doświadczyły lub były świadkami rozwiązania umowy o pracę z kobietami w ciąży, nie przedłużenia z nimi umowy zlecenia, pruby wyżucenia z pracy itp. Jednym słowem- dyskryminacji kobiet w pracy z powodu ciąży co doprowadziło lub mogło je doprowadzić do utraty świadczenia macierzyńskiego lub innych niekorzystnych konsekwencji. Jesteśmy Stowarzyszeniem i zajęliśmy się problemem przepisów prawa, które nie chronią pracujących kobiet ciężarnych. O problemie będzie już można przeczytać w najnowszym numerze „Przeglądu” i najprawdopodobniej jednym z najbliższych wydań „Rzeczpospolitej”, namawiamy też do pisania o tym problemie inne tytuły. Liczy na to, że uda się znaleźć większą grupę osób co pomoże w nagłośnieniu problemu. Ciąża jest prawem kobiety a nie formą niepełnosprawności o czym zapomina wielu pracodawców co mnie osobiście strasznie złości. W razie pytań i wątpliwości odpowiemy mailowo i telefonicznie- dane kontaktowe na naszej stronie- Stowarzyszenie w Praktyce, Teorii, Działaniu, www.swptd.org
 
beataaaa, 10.07.2014 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Piszę z takim oto zapytaniem :P Jestem pracownicą firmy, jestem w ciąży co za tym idzie na zwolnieniu lekarskim od 28 kwietnia. Od dnia 1 czerwca zmienił mi się pracodawca tzn. poprzedni właściciel przepisał firmę na zięcia. Mój dylemat polega na tym, z tego co wiem ZUS płaci mi wynagrodzenie po 33 dniach pobytu na L-4 dziś czy jeżeli zmienił mi się pracodawca to on płaci mi wynagrodzenie pezez pierwszy miesiąc? czy jako kontynuacja płaci mi ZUS. Wynagrodzenie zawsze miałam 10-tego każdego miesiąca dzisiaj zadzwoniłam do ZUS i pani przez telefon powiedziała mi że wnosek o wypłatę świadzczenia został przez pracodawxe złożony 30 czerwca i mają czas do 30 lipca. Czyli ja to zrozumiałam tak że pracodawca powiniem ten oto wniosek złożyć juz w maju. Bardzo proszę o odpowiedź bo jestem całkowicie zdezorientowana Dziękuje
 
iwona, 20.05.2014 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Umowa o pracę na czas określony kończy mi się 1 sierpnia i to 6 tydzień. Jeśli zaniosę zwolnienie to czy może mnie zwolnić? Bo kierowniczka powiedziała, że może jeśli kiedykolwiek zajdę w ciążę.
 
Iza, 11.01.2014 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej wczoraj podpisałam umowe na czas określony, czy pracodawca może odstąpić od umowy jak mu powiem, że jestem w ciąży, czy od dnia podpisania umowy jestem chroniona?
 
Kaśka 27, 16.10.2013 08.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Praca na umowę zlecenie, jestem w 7 tyg ciąży - co zrobić?
 
Marta, 24.06.2013 07.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej dziewczyny mam umowę do końca sierpnia tego roku i jestem w ciąży. czy jak zaniosę zwolnienie pracodawcy to musi mi on przedłużyć umowę do czasu kiedy nie urodzę?
 
Przemysł, 04.02.2013 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Pytanie dotyczy wątku czy jeżeli Kobieta pracuje na czarno, zaszła w ciąże może poprosić pracodawce o umowę o prace i opłacanie składek ZUS? aby po porodzie móc dostawać pieniądze za urlop macierzyński. Proszę o poradę
 
marlena, 25.01.2013 00.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej ja mam takie pytanie byłam do 10 stycznia na urlopie wychowawczym na dziecko ,zaszłam w ciaze podczas tego urlopu i mam termin na 18 marca .jestem na zwolnieniu juz od 11 stycznia a moja szefowa juz mi powiedziała ze mi nie zapłaci bo nie ma pieniedzy i podobno bedzie likwidowac firme,co mam zrobic
 
anna, 16.12.2012 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ubezpieczam sie w KRUS - ie jestem w 6 tyg ciąży kiedy poprosiłam o l4 lekarz powiedział ze w krus l 4 w ciąży nalezrzy sie dopiero od 20 tygodnia czy moze ktos wie jak jest naprawde? prosze o pomoc
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży

Nie każda ciąża przebiega bez problemów. Czasami trzeba spędzić jakiś czas w szpitalu albo w domu....

więcej

15655

12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży? 12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży?

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

17275

Przeziębienie w ciąży - 7 rad dla przeziębionych mam Przeziębienie w ciąży - 7 rad dla przeziębionych mam

Jesteś w ciąży i masz objawy przeziębienia - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar,...

więcej

26748

Kawa w ciąży - jaki wpływ na ciążę ma picie kawy Kawa w ciąży - jaki wpływ na ciążę ma picie kawy

Jesteś w ciąży, a kochasz kawę? Nie ma konieczności, byś, będąc w ciąży, całkowicie z niej...

więcej

19188

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Brak pękania pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa, skutkuje brakiem owulacji. Dalszy wzrost pęcherzyka i powiekszenie jego objętości może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania,...

Przeciętna długość jajnika u kobiety dojrzałej wynosi od 25 do 50 mm, szerokość 15-30 mm, grubość 5-15 mm. Wymiary macicy są bardzo zróżnicowane. Największa długość macicy, u kobiety która jeszcze...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 28, 2014

Ja też szukałam informacji w necie co jest najskuteczniejsze. Fajne opinie miał suplement Slim Coffee, a że lubię kawę postanowiłam spróbować. Ma w składzie różne ekstrakty, smak naprawdę przyjemny i nieco hamuje łaknienie. Sam, by nie dał rady z moją nadwaga, ale z odpowiednią ilością...

data

Listopad 28, 2014

Moim zdaniem lepsze byłoby dopasowanie diety do potrzeb Twojego organizmu :-) wydaje mi się że 1000 kcal to troszkę mało biorąc pod uwagę że na pewno przy stosowaniu diety ćwiczymy czyli spalamy dodatkowe kalorie. Radzę wybrać się do dietetyka i ustalić dietę która będzie indywidualna bo...

data

Listopad 28, 2014

Slimcea można powiedzieć że dzięki niej wróciłam do życia, oczywiście podczaskuracji nie obyło się bez diety i ruszenia tyłka z kanpay ale efekty były warte poświęcenia, moje życie diametralnie się odmieniło, w końcu na basen mogę pójść z dzieckiem i założyć fajny odłaniający moje ciałko...

data

Listopad 28, 2014

Określenie ładnie i szybko ni jak nie idzie z sobą w parze :-) kilogramy należy tracić stopniowo inaczej jest to nie dość że nie zdrowe to i mało estetyczne bo może nam zostać rozciągnięta skóra albo rozstępy.

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.