Zwierzęta domowe

Podejście do zwierząt bywa bardzo różne: jedni ludzie uważają, że są to zdecydowanie mniej inteligentne od ludzi stworzenia, które kierują się wyłącznie instynktem i popędami, inni z kolei są zdania, że zwierzęta są w stanie odczuwać różne emocje i traktują je na równi z ludźmi. Jak rzeczywiście jest z odczuwaniem przez zwierzęta różnych emocji, tego tak naprawdę nie wiadomo – zagadnienie zdecydowanie interesuje jednak wielu badaczy, którzy niejednokrotnie zastanawiali się m.in. nad tym, czy u zwierząt może występować depresja.
Kot pozwala zmniejszyć stres i zwiększa poziom endorfin. Niestety, oprócz tych niewątpliwych zalet, posiadanie kota wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Niebezpieczeństwo dla człowieka stanowią choroby, które kot może na niego przenieść. Jakimi chorobami można najczęściej zarazić się od kota?
Istnieje wiele osób, które nie wyobrażają sobie życia bez posiadania czworonożnego pupila. Pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka i rzeczywiście może dawać wiele radości i spełnienia. Konieczność wyjścia z nim na spacer stanowi nie raz jedyną motywację do codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Niestety, oprócz tych niewątpliwych zalet, posiadanie psa wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Istnieją choroby, które, gdy dotkną czworonoga, mogą również przenosić się na człowieka i stanowić dla niego niebezpieczeństwo. Jakie są choroby, którymi można zarazić się od psa?
Ponad połowa Polaków (52%) ma w domu jakieś zwierzę, najczęściej (u ok. 42%) jest to pies. Porównując ten wynik ze wskazaniami podobnego badania z 2014 r. wiemy, że liczba posiadaczy zwierząt domowych nieco wzrosła. I bardzo dobrze, bowiem badania pokazują, że posiadanie zwierzęcia, zwłaszcza psa, ma dobroczynny wpływ na dorosłych i na dzieci.
Wścieklizna może wystąpić u każdego ssaka, także i u kota. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj do dwóch miesięcy od zakażenia. Wścieklizna u kota domowego jest bardzo niebezpieczna, możemy bowiem zarazić się nią od naszego pupila.
Zastanawialiście się kiedyś, czy spanie z kotem jest korzystne dla waszego zdrowia? Czy może wpływa negatywnie na sen? Jak to jest? Sprawdziliśmy.
Koty mogą smakować zapachy, obracać uszami o 180 stopni, są w stanie wyczuć trzęsienie ziemi na długo przed tym, gdy poczują je ludzie, a ich właściciele rzadziej chorują i dłużej żyją. Czym jeszcze zaskakują? Oto fascynujące fakty o kotach, które warto znać, nawet jeśli nie masz w domu kota.
To nieprawda, że by obliczyć "ludzki" wiek psa, należy pomnożyć liczbę jego psich lat przez 7. To jeden z mitów, który w społeczeństwie przetrwał bez żadnych dowodów naukowych, twierdzą badacze z University of California w San Diego, którzy w badaniu opisanym na łamach magazynu „Cell Systems” zaprezentowali bardziej skomplikowaną, za to dokładniejszą metodę przeliczania lat psich na ludzkie.
Pies to towarzysz idealny - jest wierny, nie narzeka, potrafi pocieszyć, poprawić humor, a do tego zachęca do aktywności fizycznej. Wśród psów są jednak rasy, które są szczególnie łagodne dla człowieka i łatwe w ułożeniu. To ważne zwłaszcza dla osób niedoświadczonych i mających w domu małe dzieci.
Pies radośnie przywita cię w progu, cierpliwie „wysłucha”, da ci szczęście i... zapewni zdrowie. Czworonożny pupil bezwarunkowo cię zaakceptuje i obdarzy szczerą miłością. Dzięki niemu łatwiej poradzisz sobie ze stresem i nawiążesz nowe znajomości.
Chomik - dżungarski, syryjski, Roborowskiego, a nawet chomik panda. Niezależnie od tego, na jaką rasę chomika się zdecydujemy, będzie on źródłem radości dla domowników, zwłaszcza dla dzieci. To właśnie chomik jest najczęściej pierwszym zwierzątkiem, jakie dostają pod opiekę najmłodsi. Jak długo żyje chomik? Jak dbać o chomika? Jak się nim zajmować? Co może jeść chomik?
Kot perski to jedna z piękniejszych i atrakcyjniejszych kocich ras. Persy są nie tylko urodziwe, ale i bardzo łagodne i towarzyskie. Niestety wymagają troskliwej i czasochłonnej pielęgnacji. Jakie choroby zagrażają kotom perskim?