Uzdrowisko Wapienne

Uzdrowisko Wapienne jest niewielkie, ale za to tradycją. Jako pierwsi stanęli tu podobno na kurację wracający spod Moskwy żołnierze Wielkiej Armii Napoleona. W połowie XIX wieku były tu już trzy wille z aż 50 stanowiskami kąpielowymi. To właśnie wody - siarczkowe i borowinowe - są głównym bogactwem Wapiennego.

Uzdrowisko Wapienne jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Ta niewielka wieś, położona w gminie Sękowa, w pobliżu Gorlic (woj. małopolskie), na skraju Beskidu Niskiego, liczy raptem około 150 stałych mieszkańców. Wapienne otrzymało statut uzdrowiska w 1986 r., jednak o jego walorach leczniczych wiadomo już od setek lat. Jako pierwsi stanęli tu podobno na kurację wracający spod Moskwy żołnierze Wielkiej Armii Napoleona. Leczyli się jakoby nie z ran, i nie z odmrożeń, ale na francę (syfilis), powszechną żołnierską chorobę.

Uzdrowisko Wapienne - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Wapienne jest uzdrowiskiem podgórskim, umiarkowanie bodźcowym, o łagodnym mikroklimacie. Nie bez znaczenia jest także położenie - w głębokiej kotlinie, co osłania je przed silnymi wiatrami, jednak ogranicza nasłonecznienie i sprzyja występowaniu dużych wahań temperatury. W leczeniu uzdrowiskowym nie bez znaczenia jest także czyste powietrze. Jednak w lecznictwie największe znaczenie mają wody siarczkowe i borowina.

Uzdrowisko Wapienne - obiekty uzdrowiskowe

Leczeniem uzdrowiskowym zajmuje się Ośrodek Wczasowo-Leczniczy w Wapiennem.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Okolica skłania do bliższych i dalszych spacerów.  Do Gorlic, stolicy powiatu, dojdziemy malowniczym i widokowym szlakiem. Ciekawa będzie wycieczka do Bartnego z jego dwiema cerkwiami (w starszej jest muzeum) i starymi łemkowskimi chyżami.
Warto się wdrapać na Kornuty z rzadkimi w Beskidzie Niskim skałami na szczycie i na najwyższą w okolicy Magurę Małastowską, od której przyjął nazwę Magurski Park Narodowy. Albo pójść do Diablego Kamienia nad Foluszem... Pomysłów nie zabraknie. Wystarczy wziąć mapę, i w drogę.

Uzdrowisko Wapienne - profil leczniczy

Turnusy rehabilitacyjne i sanatoryjne (także w ramach NFZ).

Leczy się tutaj schorzenia reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu oddechowego, nerwowego i krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, a także choroby kobiecie, skóry, alergie. Podreperują tutaj swoje zdrowie także osoby wyczerpane nerwowo, którym towarzyszy przewlekły stres i osłabione.

Uzdrowisko Wapienne - oferta zdrowotna

Kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów fizykoterapii, masaży klasycznych, hydromasaży, laseroterapii, okładów borowinowych i innych.

To ci się przyda

Wapienne - informacja turystyczna

Urząd Gminy Sękowa, ul. Sękowa 252, 38-307 Sękowa, tel.  0-18 351-80-16, www.sekowa.pl

Gorlickie Centrum Informacji, ul. Legionów 3, 38-300 Gorlice, tel. 18 353 50 91, www.gorlice.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jan
|

Byłem w Wapiennem 2tyg.w lutym i było miło, poza tym jeżdziłem na nartach i może wybiorę się tam za rok.

IGNACY
|

ŚWIETNE MIEJSCE LUDZIE SUPER

Danuta z Krakowa
|

Wincenty Pol "Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie". To jest złota myśl W.Pola. Okolica uzdrowika Wapienne piękna. Niestety nie ma gdzie iść na spacer. Byłam 21 dni .Za 1-2 lata ma być wszystko co potrzebne dla kuracjuszy.Pokoje czyste i urządzone estetycznie, ale trochę małe.Łazienki z pełnym węzłem sanitarnym.Czyste i gustowne. Jedzenie swmaczne i ilości wystarczającej.Troszkę mało surówek ,ale za to pierogi ruskie to istny cymes dzięki kucharce p. Bogusi. Dzięki za dokładkę.Minusem i to dużym- brak opieki lekarskiej. Nawet w koniecznych przzypadkach. W związku z tym pragnę serdecznie podziękować za pomoc i opiekę pielęgniarkom w szczególności siostrze przełożonej p. ANNIE CZAMARA i pielegniarce p.KRYSTYNIE KOSIBA oraz masażystce p. AGNIESZCE. Uroczej ,młodej życzliwej osobie.DZIĘKUJĘ I DO ZOBACZENIA NASTĘPNYM RAZEM !!!!!!

ANONIM
|

Najlepiej na własnej skórze poznać co tam jest ciekawego ,bo takie podpuszczanie typu''a co jest prawdą''nikomu nic dobrego nie przyniosą tylko jakieś nieuzasadnione spekulacje że może to tylko chwyt reklamowy.A tak naprawdę to mieszkam niedaleko Wapiennego i uważam że jest to wspaniały ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny i każdy kto naprawdę pragnie skorzystać z jakichkolwiek zabiegów napewno coś dla siebie znajdzie.--powodzenia ...pozdrawiam

Mona
|

A co nie jest prawdą? wybieram cię tam i chciałabym wiedzieć.

ola
|

prawdy w tym 20%

)))
|

wcale tak nie jest

keri
|

super ośrodek miła obsługa POLECAM !!!!