Uzdrowisko Supraśl

2014-05-21 2:52 Monika Majewska

Uzdrowisko Supraśl to najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Jednak mimo to może się pochwalić wieloma walorami leczniczymi, takimi jak klimat nizinny, łagodny i średnio bodźcowy, lasy Puszczy Knyszyńskiej, która należy do tzw. Zielonych Płuc Polski, oraz złoża borowiny.

Uzdrowisko Supraśl znajduje się w niewielkim, niespełna pięciotysięcznym miasteczku, położonym w województwie podlaskim, ok. 15 km od Białegostoku, w sercu Puszczy Knyszyńskiej.

Uzdrowisko Supraśl - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Supraśl charakteryzuje się klimatem nizinnym, łagodnie i średnio bodźcowym. Jego elementami jest spore nasłonecznienie i niewielkie wahania temperatur, choć latem bywa gorąco, a zimą - bardzo mroźnie. Poza klimatem, walorami naturalnymi uzdrowiska Supraśl są otaczające miasto lasy Puszczy Knyszyńskiej (wraz Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej i jej rezerwatami), zwłaszcza te iglaste, które wydzielają liczne olejki eteryczne, oraz przepływająca przez miasto rzeka Supraśl. Właściwości zdrowotne przypisuje się także borowinie pochodzącej ze wsi Podsokołda.

Uzdrowisko Supraśl - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska znajduje się zakład przyrodoleczniczy i sanatorium "Knieja".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Największy i najbardziej interesujący kompleks zabytkowy w okolicy to Monaster w Supraślu. Składa się on obecnie z kilku elementów, m.in. cerkwi Zwiastowania NMP i Pałacu Opatów. Wartość turystyczną mają także inne budowle sakralne - Kościół katolicki pw.świętej Trójcy i poewangelicki Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. W zabytkowy krajobraz wpisują się także kaplice grobowe Buchholtzó i Zacherów na cmentarzu ewangelickim. Będąc w Suraślu warto zobaczyć także Dom Ogrodnika (zwana Starą Pocztą), Domy Tkaczy - parterowe budynki mieszkalne budowane z drewna w latach 30. i 40. XIX w. - i Dom Ludowy.

Uzdrowisko Supraśl - profil leczniczy

Sanatorium "Knieja" oferuje turnusy rehabilitacyjne (ale pełnopłatne, ponieważ nie ma podpisanej umowy z NFZ) i wczasy odchudzające.

Leczy się tutaj schorzenia narządu ruchu, choroby reumatologiczne, neurologiczne, dolnych dróg oddechowych, otyłość, a także kobiety po mastektomii.

Uzdrowisko Supraśl - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Supraśl można skorzystać z zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii oraz z masaży i zabiegów borowinowych.

To ci się przyda

Punkt Informacji Turystycznej w Supraślu
ul. Piłsudskiego 58
16-030  Supraśl
Telefon:   857183165

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE