Uzdrowisko Swoszowice

2013-07-07 15:03
Uzdrowisko Swoszowice
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Swoszowice to część X Dzielnicy Krakowa.

Uzdrowisko Swoszowice to część X Dzielnicy Krakowa, położona ok. 12 km na południe od centrum miasta. Mimo bliskości wielkomiejskiego zgiełku panuje tutaj cisza i spokój, a powietrze jest wolne od przemysłowych zanieczyszczeń. Jednak na zdrowie kuracjuszy największy wpływ mają siarczkowe wody lecznicze.

Uzdrowisko Swoszowice to licząca około 3 tys. mieszkańców część X Dzielnicy Krakowa, położona ok. 12 km na południe od centrum miasta w rejonie Pogórza Wielickiego. Przez tą piękną willową dzielnicę przepływa rzeka Wilga, a w pobliżu znajdują się tereny leśne, nadające się do rekreacji.

Uzdrowisko Swoszowice - właściwości lecznicze

Swoszowice to uzdrowisko o umiarkowanie bodźcowym klimacie, który jest znacznie korzystniejszy niż w pozostałych dzielnicach Krakowa. Wszystko dlatego, że nie występuje tutaj zjawisko inwersji termicznej (wzrost temperatury powietrza wraz z wysokością), a wiatry nie przynoszą zanieczyszczeń znad terenów przemysłowych. Poza tym - mimo bliskości centrum miasta - panuje tu cisza i spokój. Jednak największym skarbem uzdrowiska są siarczkowe wody lecznicze: siarczanowo-wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe. Poza tym wykorzystuje się tutaj borowinę ze złoża "Czarny Dunajec".

Uzdrowisko Swoszowice - obiekty uzdrowiskowe

Działa tutaj Uzdrowisko Kraków Swoszowice Sp. z o.o., do którego należą zakłady uzdrowiskowe, takie jak

  • Główny Dom Zdrojowy, który jest centrum uzdrowiska
  • Pawilon "Szwajcarka"
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Atrakcją uzdrowiska jest znajdujący się w jego centrum park, który liczy ponad 200 lat. Można tutaj zobaczyć także powstałe pod koniec XIX wieku forty, które stanowiły fragment umocnień twierdzy Kraków. Jeśli zabraknie ci wielkomiejskiego zgiełku, możesz wybrać się do centrum Krakowa, jednak bliżej będzie do kopalni soli w Wieliczce z Muzeum Żup Solnych, a tylko nieco dalej do XVI-wiecznego opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Uzdrowisko Swoszowice - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe stacjonarne i ambulatoryjne (także na NFZ), pełnopłatne turnusy rehabilitacyjne, wczasy wypoczynkowe, wczasy dla seniora i pobyty hotelowe.

Leczy się tutaj schorzenia kręgosłupa, reumatologiczne, kończyny górnej i dolnej, a także choroby skóry, m.in. łuszczycę.

Uzdrowisko Swoszowice - oferta zdrowotna

Kuracjusze mogą tutaj skorzystać z kąpieli siarczkowych, zabiegów borowinowych, masaży, zabiegów z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii, a także krenoterapii i terapii chłodzącej.

To ci się przyda

Uzdrowisko Swoszowice - informacja turystyczna

Punkty Informacji Miejskiej znajdują się w Krakowie m.in. na ul. Powiśle 11 (tel.: +48 513 099 688), pl. Wszystkich Świętych 2 (tel.: +48 12 616 18 86) i ul. Józefa 7 (tel.: +48 12 422 04 71). Więcej adresów i informacji na www.krakow.pl

medonet.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.