Uzdrowisko Kołobrzeg

2014-05-18 3:46 Adam Gąsior | Monika Majewska

Uzdrowisko Kołobrzeg jest usytuowane nad samym morzem i może pochwalić się piękną, długą i szeroką plażą z kąpieliskiem morskim. Kołobrzeg to nie tylko uzdrowisko, lecz także prężnie działający kurort, który każdego roku ściąga miliony turystów.

Uzdrowisko Kołobrzeg jest dzielnicą zdrojową znajdującą się w północnej części miasta Kołobrzeg, położonego w województwie zachodniopomorskim. Miasto jest nie tylko uzdrowiskiem, lecz także kurortem obleganym w okresie letnim. To także znany port pasażerski, handlowy i rybacki.

Uzdrowisko Kołobrzeg - właściwości lecznicze

Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko nad otwartym morzem. Jego nadmorski klimat jest silnie bodźcowy - wszystko przez częste wiatry, dużą wilgotność powietrza, intensywne nasłonecznienie oraz zjawisko bryzy morskiej. W powietrzu znajduje się aerozol morski, który zawiera sól i związki jodu. Lecznicze działanie mają także pokłady borowinowe i źródła solankowe, jak również źródła wysokozmineralizowanej wody.

Uzdrowisko Kołobrzeg - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska funkcjonuje przedsiębiorstwo Uzdrowisko Kołobrzeg S.A., do którego należą szpital i sanatorium "Perła Bałtyku", sanatorium "Muszelka" i "Mewa" (w sumie 5 takich obiektów - sanatorium "Mewa" I, II, III, IV i V) oraz Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy "Słoneczko".

Leczenie uzdrowiskowe oferują także inne zakłady znajdujące się na terenie Kołobrzegu, takie jak:

 • Szpital uzdrowiskowy "Willa Fortuna”
 • SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe „MSWiA”
 • Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS „NIWA”
 • Centrum Zdrowia i Relaksu "Verano" Sp. z o.o." (dawniej Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Węgiel Brunatny Sp. z o.o.)
 • Ośrodek sanatoryjno - wypoczynkowy "Rawar"
 • Spółdzielnia Sanatoryjno-Wypoczynkowa " Lech " (do której należy sanatorium o tej samej nazwie)
 • Przedsiębiorstwo Usługowe "Holtur" Sp. z o. o. (do którego należy Sanatorium Uzdrowiskowego "ORW Kołobrzeg - Podczele")
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjno-Sanatoryjny Hotel "Perełka"
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

W przerwach między zabiegami warto wybrać się do portu. Najpierw zwiedzanie okręt-muzeum ORP "Fala" (dawny okręt straży pogranicznej) i Muzeum Oręża Polskiego. Warto wiedzieć, że z Kołobrzegu organizowane są wycieczki morskie. Jedną z najpopularniejszych wycieczek wszystkich przebywających w Kołobrzegu jest wycieczka „ na zachód słońca”. Właśnie wtedy najpiękniej, w promieniach zachodzącego słońca wygląda latarnia morska, a także najsłynniejszy pomnik Kołobrzegu – stojący przy nadmorskim deptaku, który prowadzi od portu do mola spacerowego. To pomnik „Zaślubin z morzem”, którego głównym elementem jest stylizowana flaga.

Można się wybrać także na spacer po plaży. Jak przystało na polskie wybrzeże Bałtyku, plaże są w Kołobrzegu szerokie. Ta najważniejsza, strzeżona ciągnie się od wejścia do portu aż do mola. To ostatnie połączone jest z latarnią morską promenadą biegnąca wzdłuż plaży. Molo ma długość 220 metrów i jest jednym z kilku obowiązkowych celów spacerów.  A także drugim co do długości kamiennym molo w Polsce.

Uzdrowisko Kołobrzeg - profil uzdrowiska

Pobyty sanatoryjne (także na NFZ), turnusy rehabilitacyjne (również na KRUS i z dofinansowaniem z PFRON) i pobyty wypoczynkowe.

Leczy się tutaj choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, cukrzycę, otyłość, osteoporozę i choroby skóry.

Uzdrowisko Kołobrzeg - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Kołobrzeg oferuje cały wachlarz zabiegów, w tym zabiegi borowinowe, wodolecznictwo, wziewanie, kinezyterapia, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, ciepł- i zimnolecznictwo, masaże.

Warto wiedzieć

Kołobrzeg - informacja turystyczna

 • ul. Dworcowa 1, tel.: 94 35 279 39
 • ul. Morska 1, tel.: 94 35 208 55
 • plac Ratuszowy 2, tel. 94 355 13 20, www.kolobrzeg.turystyka.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kołobrzeżanka
|

Skąd te daty wybudowania bazyliki i i niby stniejącej w jej miejscu cerkwi???