Uzdrowisko Inowrocław

2014-05-25 2:17
Uzdrowisko Inowrocław
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Inowrocław jako jedne z kilku w Polsce oferuje rehabilitację kobiet po mastektomii.

Uzdrowisko Inowrocław jest zlokalizowane na ogromnych złożach solnych. Z tego powodu Inowrocław jest nazywany "miastem na soli". To właśnie tutaj istnieje najstarsza w Europie tężnia solankowa. Sól odparowywana z solanek jest wykorzystywana w lecznictwie uzdrowiskowym.

Uzdrowisko Inowrocław znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, na Szlaku Piastowskim, na Równinie Inowrocławskiej, w pobliżu szlaków wodnych. Uzdrowisko stanowi tylko część Inowrocławia. Miasto stara się bowiem łączyć dwie funkcje: ośrodka uzdrowiskowego i gospodarczego.

Uzdrowisko Inowrocław - właściwości lecznicze

Inowrocław to uzdrowisko nizinne (90-100 m n.p.m.), którego właściwości lecznicze są znane od wieków. To właśnie tutaj istnieje najstarsza w Europie tężnia solankowa. Prawdziwy rozwój Inowrocławia jako kurortu uzdrowiskowego następuje w XIX wieku, kiedy powstają pierwsze obiekty uzdrowiskowe z wannami do kąpieli solankowych. Później do zabiegów leczniczych dołączono inhalacje i borowinę. Na kolejny przełom w działalności uzdrowiska Inowrocław trzeba było czekać do 2001 roku, kiedy oddano do użytku tężnię solankową, która wówczas stanowiła trzeci tego typu obiekt w skali kraju, a dziewiąty w Europie. Z kolei wody, które pochodzą z procesu ługowania złóż soli kamiennej, stosowane są w celu leczeniu chorób dróg żółciowych, choć w przeszłości miały także inne zastosowanie. Legenda głosi, że tutejsza woda wyleczyła z niepłodności żonę króla Władysława Hermana, matkę późniejszego króla Bolesława Krzywoustego. Na zdrowie kuracjuszy pozytywny wpływ ma także słabo bodźcowy, umiarkowany klimat uzdrowiska (umiarkowane wiatry, niewielkie wahania temperatury, niewielkie opady).

Warto wiedzieć

Główną atrakcją turystyczną Inowrocławia są tereny uzdrowiskowe z muszlą koncertową, kwietnymi dywanami, zegarem słonecznym w kształcie pawia i parkami - Zdrojowym i Solankowym. Wielbiciele sztuki sakralnej powinni zobaczyć kościół NMP z XII w., który zbudowany jest z bloków granitowych, z najstarszymi płaskorzeźbami w Polsce, a także kościół św. Barbary i Maurycego. Warto zwiedzić znajdującą się w okolicy Kruszwicę, rezerwat archeologiczny w Biskupinie czy kolebkę polskiej państwowości - Gniezno.

Uzdrowisko Inowrocław - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Inowrocław działa Przedsiębiorstwo „SOLANKI” Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o.o., które oferuje pobyty w

  • Sanatorium Kujawiak
  • Sanatorium Kujawianka
  • Willi Ostoja
  • Medical Spa
  • Domu Seniora AS

Poza tym w Inowrocławiu z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w takich ośrodkach, jak:

  • Szpital Uzdrowiskowy ENERGETYK Sp. z o.o.
  • Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" im. dr Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu s.p.z.o.z
  • Sanatorium Uzdrowiskowe, Ośrodek Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej "OAZA" sp. z o.o.
  • Sanatorium Uzdrowiskowe MODRZEW

Uzdrowisko Inowrocław - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe (leczenie ambulatoryjne, pobyty sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne) - także na NFZ i z dofinansowaniem ze środkó PCPR. Poza tym uzdrowisko oferuje m.in. wczasy lecznicze i rehabilitację Amazonek.

Dzięki tężniom w powietrzu unosi się aerozol, który wykorzystuje się w zapobieganiu i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych. Słabo bodźcowy, umiarkowany klimat jest korzystny także dla osób cierpiących na choroby kardiologiczne (niewydolność krążenia, stany po zawale) i nadciśnienie. Poza tym leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, reumatologiczne, układu trawienia, naczyń obwodowych i układu nerwowego.

Uzdrowisko Inowrocław - oferta zdrowotna

Uzdrowisko oferuje zabiegi lecznicze z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, krioterapii, a także gimnastykę, masaże i zabiegi w oparciu o surowce naturalne (solankę i borowinę, m.in. kąpiele i inhalacje).

To ci się przyda

Inowrocław - informacja turystyczna

Biuro Organizacji:
ul. Królowej Jadwigi 3
88-100 Inowrocław
tel. (52) 355 53 71
www.visitinowroclaw.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.