Jak pomóc dziecku w adaptacji do PRZEDSZKOLA

2009-08-19 16:26 Katarzyna Hubicz

Dla większości dzieci pójście do przedszkola to pierwsze poważniejsze rozstanie z mamą. Jak oswoić dziecko z myślą, że wkrótce większość dnia będzie spędzał z innymi dziećmi? Jak przygotować dziecko do debiutu w przedszkolu?

Niektóre dzieci pójście do przedszkola znoszą bezboleśnie. Same się rozbierają i bez protestu wędrują do sali. Jednak we wrześniu  każde przedszkole rozbrzmiewa zbiorowym płaczem przerażonych dzieci. Aby go uniknąć, coraz więcej placówek zaprasza rodziców z dziećmi do przedszkola na zajęcia adaptacyjne. Dzieci mają wówczas okazję zwiedzić przedszkole, poznać opiekunki i obejrzeć zabawki, rodzice zaś – poznać personel, a także wysłuchać prelekcji psychologa o tym, jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu. Jeśli przegapiłaś takie zajęcia albo w waszym przedszkolu ich nie było, dowiedz się, co zrobić, by twoje dziecko we wrześniu poszło do przedszkola chętnie i bez płaczu.

Czytaj też:

Rekrutacja do przedszkoli 2019 - jak wyglądają zapisy?

10 kultowych bajek Disneya dla twojego dziecka

Co robią dzieci w przedszkolu?

Przed pójściem do przedszkola warto przyzwyczajać dziecko rozłąki z mamą

Trzylatek, który dotąd czas spędzał prawie wyłącznie z mamą, zapewne trudno zniesie rozstanie. Dlatego zacznij oswajać go z myślą, że wkrótce większość dnia będzie z innymi dziećmi. Spróbujcie kilka razy wybrać się w odwiedziny do domu rówieśnika z piaskownicy. Pierwsza wizyta powinna trwać ok. godziny, potem ten czas można stopniowo wydłużać. Swoją rolę spróbuj ograniczyć do przyprowadzenia dziecka. Powiedz mu, kiedy wrócisz (np. po podwieczorku) i dotrzymaj słowa. Dzięki temu malec będzie wiedział, że mama zawsze po niego przyjdzie. Dobrym pomysłem są też tzw. kluby malucha. Warto zapisać dziecko na takie zajęcia, bo będzie miało okazję, by oswoić się z rówieśnikami i polubić wspólne zabawy.

Warto wcześniej zaznajomić dziecko z przedszkolem

Najwięcej lęku w dzieciach budzi to, co nieznane. Dlatego kilka tygodni przed zaprowadzeniem go do przedszkola zacznijcie zaznajamiać się z przedszkolem, do którego dziecko pójdzie. Podczas spaceru pokaż dziecku, choć przez ogrodzenie, plac zabaw i rysunki w oknach. Warto również, po porozumieniu z dyrekcją placówki, zobaczyć przedszkole od środka: wejść do sali, obejrzeć zabawki i poznać opiekunki, zwiedzić szatnię. Dzięki tym wizytom przedszkole stanie się dla malucha przyjaznym i znajomym miejscem.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
julitka__a
|

Mój Kacperek nie mial absolutnie problemu z przedskzolem, bo wczesniej nie raz musialam go na pare godzin zostawiać w klubie malucha http://gwiazdolandia.pl/ , bo nie mialam innego wyjscia, nie bylo pod ręka nikogo by z nim został. Ale dzięki temu bardzo łatwo zaadaptował sie w przedszkolu.