Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem oraz opisem funkcji i struktury skóry, a także jej chorobami. Dermatologię dzieli się na dwie główne specjalności – dermatologię kliniczną i doświadczalną. Niepokojące objawy dotyczące skóry, włosów i paznokci należy skonsultować ze specjalistą w zakresie dermatologii. Wybór metody leczenia powiązany jest ściśle z rodzajem choroby, jej przyczynami i objawami.

Atopowe zapalenie skóry to coraz powszechniejszy problem, dotykający zarówno dzieci, jak i dorosłych. Statystyki są nieubłagane – w Polsce odsetek występowania AZS wśród dzieci wynosi 4,7–9,2%, a wśród osób dorosłych 0,9–1,4% [1] . To problem, który dotyka nie tylko skóry, ale wpływa na całe życie rodzinne. W odpowiedzi na te potrzeby 6 maja wystartowała 9. edycja programu „Rodziny Lipikar”. Inicjatywa ta pomaga rodzinom radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z AZS.
Jest wiosna, za chwilę lato, coraz więcej słońca, można się opalać i... no właśnie, jak to jest z tym opalaniem? Opalenizna może poprawiać wygląd, ale może też przyspieszać procesy starzenia się skóry. Co jeszcze może z nadejściem słonecznych dni (i o innych porach roku też) szczególnie szkodzić skórze? I jak z nadejściem wiosny i lata zadbać o stan swojej skóry?
Nie udawaj, że nie widzisz, gdy ranka na skórze goi się zbyt długo. Nie lekceważ dziwnych plamek, strupków i pieprzyków, bo w twojej ocenie nie wyglądają jak czerniak. To tylko jeden ze złośliwych nowotworów skóry - mówi nasza ekspertka dr Kamila Stachura i przypomina, jak może objawiać się rak.
Pierwsze wiosenne ciepłe dni to doskonała okazja by doładować baterie i spędzać jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. Większość z nas, stęskniona po długich zimowych miesiącach, nie zastanawia się nad konsekwencjami wczesnego opalania, zwykle zapominając o kremie z filtrem i zasadach bezpiecznych kąpieli słonecznych. Jak dbać o ochronę przeciwsłoneczną wiosną? Czy wiosenne słońce jest naszym sprzymierzeńcem?
"Taka uroda". "Przejdzie z wiekiem". "Podczas dojrzewania to normalne" - niełatwo uwierzyć, że to wciąż obowiązujący pogląd, a konsekwencje niezrozumienia sytuacji często ponosimy przez całe życie. To jest choroba i to się leczy. Im szybciej, tym lepiej.
Uszkodzona warstwa ochronna skóry i zaburzenia immunologiczne sprzyjają powstaniu egzemy atopowej, rybiej łuski, stopy cukrzycowej, mocznicowej czy starczej suchości skóry. Jak pielęgnować suchą skórę towarzyszącą tym schorzeniom? Ulgę w dokuczliwych objawach przynoszą emolienty, które odbudowują prawidłową barierę naskórkową.

Materiał sponsorowany

Choroby skóry czyli dermatozy dotyczą również włosów i paznokci, co sprawia, że jest to bardzo duża i różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą - zwłaszcza choroby skóry głowy lub te widoczne twarzy. Nieleczone mogą się przekształcić w poważniejsze choroby. Sprawdź, jakie są rodzaje chorób skóry, włosów i paznokci.
Na skórze odbija się historia całego naszego życia. Bezlitośnie obnaża stres, nieodpowiedzialne plażowanie, częste wizyty w solarium i choroby. Często zdradza też wiek. Jednak możesz oszukać metrykę, odpowiednio dbając o skórę i unikając tego, co jej szkodzi.
Mikrobiom skóry to bakterie, wirusy, grzyby i roztocza, które zasiedlają jej powierzchnię. Jeśli są w równowadze ilościowej i gatunkowej, stanowią ochronę skóry, dzięki czemu nie pojawia się np. AZS, alergie, łupież i inne choroby skóry. Co wpływa na mikrobiom skóry?
Skóra szczelnie cię otula, broni przed wpływem środowiska, zimnem, promieniami słonecznymi, chorobotwórczymi drobnoustrojami. Skóra jest skomplikowanym systemem, przekazującym informacje ze świata zewnętrznego do organizmu. W trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie ważne jest utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji, gdyż jej wygląd świadczy o nas. Poznaj budowę skóry i jej funkcje.
Często wyglądają nieciekawie, wiele osób obawia się najgorszego. Jak odróżnić brodawkę łojotokową od raka? "Przede wszystkim nie należy robić tego samodzielnie. Taka zmiana nie powinna być diagnozowana poza gabinetem dermatologa" - podkreśla nasza ekspertka dr Kamila Stachura.
Pojawiają się najczęściej na dłoniach i na twarzy. Mogą pokrywać też plecy, dekolt, przedramiona. Ciemne plamy, które kojarzymy z oznaką starości, miewamy niekiedy "na własne życzenie", nie chroniąc skóry przed opalaniem. O czym świadczą brązowe plamy na skórze? Czy - i jeśli tak, to jak - można usunąć plamy starcze?

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przez dermatologa chorób należą: trądzik, atopowe zapalanie skóry (AZS), łupież, łuszczyca, grzybica, opryszczka, znamiona barwnikowe, rumień, nadmierna potliwość, łysienie, czy nowotwór skóry. Dermatolog zajmuje się również diagnozą chorób przenoszonych drogą płciową.

Podczas wizyty, dermatolog niepokojącym zmianom przygląda się gołym okiem, czasami korzysta z dermatoskopu – przede wszystkim przy kontroli zmian barwnikowych. Dermatoskop jest urządzeniem, które doświetla i powiększa znamiona i wykwity skórne, dzięki czemu są lepiej widoczne.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana choroba wywołana jest bakteriami, dermatolog zaleca wykonanie wymazu ze skóry. W niektórych przypadkach kieruje na badanie krwi, zleca skontrolowanie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne, pogorszenie stanu skóry, nadmierny łojotok, świąd skóry, łupież, pogorszenie stanu paznokci. Na regularne wizyty do dermatologa powinny zgłaszać się osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami skóry np. łuszczycą, trądzikiem.

By odbyć darmową wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się również bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.