Co zrobić, żeby przemarznięcie nie przekształciło się w przeziębienie

2014-01-23 8:34

Jeśli przemarzłaś, działaj natychmiast po powrocie do domu. Dzięki naturalnym sposobom na rozgrzanie, unikniesz przeziębienia i kilkudniowego leżenia w łóżku. Pomogą herbatki z lipy i czarnego bzu, miód, imbir, cynamon i goździki. Wypróbuj proste sposoby na przemarznięcie, a unikniesz przeziębienia.

Co zrobić, żeby przemarznięcie nie przekształciło się w PRZEZIĘBIENIE
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak zrobić rozgrzewającą herbatę z imbirem? Zobacz [#TOWIDEO]

Nie lekceważ przemarznięcia, bo łatwo może przekształcić się w przeziębienie. Oto sposoby na przemarznięcie, które cię ochronią przed groźną infekcją.Zaczyna się od silnego przemarznięcia ciała, bo ubrałaś się za lekko lub też zmieniła się pogoda, albo czekałaś zbyt długo na przystanku i oto przychodzisz do domu, dygocąc z zimna. Nie pomagają dwie tabletki  aspiryny, jest ci ciągle zimno, a następnego dnia budzisz się z przeziębieniem, bólem gardła, temperaturą i katarem. Zacznij trochę inaczej.

Wymocz nogi i wypij rozgrzewającą herbatkę - unikniesz przeziębienia

Po powrocie do domu najpierw wymocz nogi w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Najlepsza jest gruboziarnista, ponieważ zawiera wiele aktywnych substancji, ale zwykła kuchenna też jest pomocna. Kiedy porządnie się rozgrzeją, natrzyj stopy mascią kamforową (jak nie masz, może być krem) i nałóż ciepłe wełniane skarpety. Ich „gryzące” włoski podrażniają receptory wszystkich organów, dzięki czujesz się od razu trochę lepiej. Następnie wypij 1-2 szklanki gorącego,mocnego naparu z lipy oraz czarnego bzu, roślin o działaniu rozgrzewającym. Dodaj do nich łyżeczkę miodu, sok z połowy cytryny, wsyp szczyptę mielonego imbiru, cynamonu, zmiażdżony goździk. Herbata nabierze przez to lekko pikantnego smaku. Następnie ubierz się ciepło, połóż się do łóżka i nakryj tak, by pojawiły się poty. Porządne wypocenie to klucz do pokonania choroby. Wraz z potem wydalasz toksyny, powstające w trakcie choroby. Jeśli już spociłaś się porządnie, zmień piżamę, posmaruj nos z zewnątrz oraz wewnątrz miodem propolisowym, włóż pod górną wargę tabletkę propolisu i idź spać. Propolis, rozpuszczając się pod wpływem śliny, zniszczy bakterie w  jamie ustnej oraz gardle. Naturalnie, ideałem byłoby, gdybyś mogła pozostać w łóżku jeden dzień dłużej. Zapobiegniesz w ten sposób rozwojowi choroby i unikniesz sięganiu po antybiotyki.

Jak zrobić rozgrzewającą herbatę z imbirem? Zobacz [#TOWIDEO]

Dlaczego sposoby na przeziębienie działają?

W herbatce łączą sie doświadczenia ludowej medycyny europejskiej ze wschodnią. Rozgrzewające oraz napotne właściwości kwiatów lipy i czarnego bzu znane są w polskiej medycynie ludowej od dawna. Podobnie miodu, którego bakteriobójczą moc wykorzystywano w przeszłości m.in. do odkażania ran. Z powodzeniem polewanie ran miodem stosował stary Kiemlicz, lecząc postrzał Kmicica w „Potopie”. Ten złoty nektar dostarcza ponadto całego zespołu biopierwiastków, takich jak wapń, potas, fosfor, żelazo, magnez oraz pierwiastki śladowe, które pobudzają metabolizm komórkowy i ułatwiają wydalanie toksyn. Propolis, kolejny produkt pszczeli, jest naturalnym antybiotykiem, który potrafi pokonać bakterie oporne na leki farmakologiczne oraz grzyby chorobotwórcze, co wykazały badania naukowe prowadzone min. na SGGW. Te same środki w zwalczaniu przeziębień, kaszlu czy towarzyszącej chorobie – gorączki, od dawna wykorzystuje medycyna ludowa wielu krajów świata. I tak na przykład propolis stosuje się na Cyprze przy leczeniu zapalenia gardła i oskrzeli. Stare receptury zalecają, by 10 -20 kroplami płynnego propolisu skropić kromkę chleba i zjeść bardzo powoli, żując dokładnie każdy kęs. Ten sposób jedzenia odkaża jamę ustną i gardło i antybiotyk szybko przenika do krwi. Ze względu na swe walory zdrowotne i smakowe do cenionych przypraw Wschodu należy imbir. Od stuleci w medycynie chińskiej oraz japońskiej picie wywaru z korzenia imbiru stosuje się do zwalczania zarazków grypy oraz przeziębienia. Leczniczy korzeń pomaga także na dolegliwości żołądkowe towarzyszące tych schorzeniom i uwalnia organizm od toksyn powstałych w trakcie choroby.

Na przeziębienie: goździki, cynamon, cytryna

Działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym odznaczają się goździki i cynamon. Popularnym sposobem szeroko stosowanym w Sri Lance jest przy przeziębieniu picie naparu z mielonego cynamonu lub wywaru z kawałeczka kory cynamonowej z dodatkiem goździka. Z kolei olejek cytrynowy, znany wszystkim z odświeżającego zapachu, ma szerokie zastosowanie w domowych sposobach leczenia przeziębień we Włoszech. Bo cytryna, obok sporej dawki witaminy C, zawiera naturalne kwasy zabójcze dla wirusów. Zaleca się tam, by do połowy szklanki oliwy wlać 20 kropli olejku cytrynowego i natrzeć klatkę piersiową, plecy, szyję. Potem należy się ciepło otulić i wygrzać w łóżku. Aktywne składniki zawarte w oliwie oraz olejku cytrynowym będą wnikały do rozgrzanej skóry zwalczając chorobę. Kiedy więc leżysz w łóżku i pijesz rozgrzewającą herbatkę o pikantnym smaku, wiedz, że jej skład to wielowiekowe doświadczenia medycyny ludowej z wielu krajów świata.