Orzechy laskowe - właściwości i wartości odżywcze

2018-01-11 11:30

Orzechy laskowe, podobnie jak inne orzechy, posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Jednak na ich tle wyróżniają się sporą zawartością witaminy E, czyli "witaminy młodości i płodności". To dlatego orzechy laskowe są polecane na potencję. Owoce leszczyny wspomogą także walkę ze zbędnym tłuszczykiem, zwłaszcza z tzw. oponką. Sprawdź, jakie jeszcze działanie mają orzechy laskowe.

Orzechy laskowe - właściwości i wartości odżywcze
Autor: Thinkstockphotos.com Orzechy laskowe , podobnie jak inne orzechy, posiadają liczne  właściwości i  wartości odżywcze , warto więc, by znalazły się na stałe w codziennej diecie.

Spis treści

  1. Orzechy laskowe przeciw nadciśnieniu, miażdżycy i zakrzepom
  2. Orzechy laskowe na potencję
  3. Orzechy laskowe na mocne nerwy
  4. Orzechy laskowe a cukrzyca
  5. Orzechy laskowe na odchudzanie
  6. Orzechy laskowe - zastosowanie w kuchni
  7. Przepis Anny Starmach na śliwki z kruszonką z orzechów laskowych

Orzechy laskowe, czyli owoce leszczyny, podobnie jak inne orzechy, posiadają liczne wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jednak uwagę zwraca spora zawartość witaminy E (15.03 mg/100 g), czyli "witaminy młodości i płodności". W orzechach laskowych można znaleźć także niemało witamin z grupy B, które wzmacniają nerwy, potas, który obniża ciśnienie, oraz wapnia i fosforu - pierwiastków, które odpowiadają za mocne kości i zęby. W orzechach laskowych nie brakuje również niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), zwłaszcza jednonienasyconych, które wspomagają walkę ze zbędnymi kilogramami. Z kolei współczesna fitoterapia poleca orzechy laskowe na kaszel. Wystarczy dodać rozdrobnione orzechy do mleka lub wody z miodem i taką mieszankę wypić. Natomiast z liści i kory leszczyny przyrządza się odwar do stosowania zewnętrznego, który w medycynie ludowej jest uznawany za lekarstwo na żylaki.

Orzechy laskowe przeciw nadciśnieniu, miażdżycy i zakrzepom

Orzechy laskowe są skarbnicą potasu (680 mg/100 g), który reguluje ciśnienie krwi. Ponadto zawierają sporo błonnika(9.7 mg/100 g) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom "złego" cholesterolu, a podnoszą poziom tego "dobrego" HDL, tym samym zapobiegając rozwojowi miażdżycy. Orzechy laskowe, podobnie jak wszystkie orzechy, są bogate również w argininę - aminokwas, który przekształca się w tlenek azotu w organizmie, przez co zwiększa światło naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie ich mięśni gładkich. Poza tym zawarta w nich witamina E zapobiega sklejaniu się płytek krwi, a tym samym zapobiega zakrzepom. W związku z tym orzechy laskowe można włączyć do diety zapobiegającej chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Jedz orzechy na zdrowie!
To ci się przyda

Wartości odżywcze orzechów laskowych (w 100 g)Wartość energetyczna - 628 kcalBiałko ogółem - 14.95 gTłuszcz - 60.75 gWęglowodany - 16.70 g (w tym cukry proste 4.34)Błonnik - 9.7 gWitaminyWitamina C – 6.3 mgTiamina – 0.643 mgRyboflawina – 0.113 mgNiacyna - 1.800 mgWitamina B6 - 0.563 mgKwas foliowy -  113 µgWitamina A – 20 IUWitamina E – 15.03 mgWitamina K - 14.2 µgMinerałyWapń – 114 mgŻelazo - 4.70 mg Magnez - 163 mgFosfor - 290 mg Potas - 680 mgCynk - 2.45 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone - 4.464 gjednonienasycone - 45.652 gwielonienasycone - 7.920 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database

Orzechy laskowe na potencję

Orzechy laskowe są bogatym źródłem witaminy E, która nie bez powodu jest nazywana "witaminą płodności". Jest bowiem niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych. Jej niedobór zmniejsza wydzielanie hormonu gonadotropowego, co przyczynia się do zwyrodnienia plemników u mężczyzn.

Witaminy z grupy B, których również nie brakuje w orzechach laskowych (zwłaszcza niacyny, czyli witaminy B3 - 1.800 mg/100 g), także pozytywnie wpływają na potencję i płodność, gdyż wspomagają wydzielanie hormonów płciowych.

Orzechy laskowe na mocne nerwy

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne także za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawę pamięci i sprawne myślenie. Podobne funkcje pełni magnez (163 mg/100g), którego także nie brakuje w orzechach laskowych. W związku z tym warto po nie sięgać w okresie wzmożonego napięcia nerwowego, stresu i zmęczenia psychicznego.

SPRAWDŹ>>Dieta wzmacniająca układ nerwowy

To ci się przyda

Kupuj orzechy laskowe w łupinach

Kupuj orzechy laskowe w łupinach i rozłupuj je tuż przed spożyciem. Łupiny chronią orzechy przed ciepłem, powietrzem, światłem i wilgocią, dzięki czemu spowalnia się szkodliwy dla nich proces utleniania. Jeśli już decydujesz się na orzechy bez łupin, lepiej wybierz te paczkowane, a nie sprzedawane na wagę, luzem.

Orzechy laskowe można też zbierać samemu. Owoce leszczyny dojrzewają od września do października. Należy pamiętać, że orzechy laskowe zbiera się z ziemi, nie z drzewa. Orzechy laskowe w stanach dzikich występują w całej  Polsce, a także w innych krajach Europy oraz w Azji Mniejszej. Szlachetne odmiany leszczyny uprawiane są w obrębie Morza Śródziemnego (Turcja, Włochy).

Przed spożyciem orzechów warto je powąchać. Zapach stęchlizny może oznaczać, że orzechy zostały zaatakowane przez pleśń.

>>>Uwaga na PLEŚŃ w orzechach

Polecamy
jesz co lubisz mind

Autor: Time S.A

Czas zatroszczyć się o świetne funkcjonowanie mózgu aż do późnej starości. Skorzystaj z diety MIND JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Codziennie wspieraj swój umysł, poprawiaj pamięć i koncentrację. A do tego ciesz się indywidualnie dobranym menu i stałym kontaktem z doświadczonym dietetykiem.

Orzechy laskowe a cukrzyca

Indeks glikemiczny orzechów laskowych wynosi 15, w związku z tym cukrzycy bez obaw mogą po nie sięgać. Poza tym udowodniono, że orzechy, także te laskowe, obniżają poziom cukru we krwi, w związku z tym mogą zapobiec cukrzycy typu 2.

Orzechy laskowe na odchudzanie

Orzechy laskowe, mimo że mają sporo kalorii (628 kcal/100 g) i tłuszczu (60.75 g/100 g), powinny znaleźć się w diecie odchudzającej, gdyż, jak przekonują naukowcy, tłuszcz zwarty w orzechach nie tuczy. Wręcz przeciwnie - uruchamia w organizmie procesy przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej. W przypadku orzechów laskowych szybsze spalanie dotyczy zwłaszcza tzw. oponki - a to dzięki dominacji kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.

W związku z tym orzechy laskowe mogą wspomóc odchudzanie (sprawdzą się zwłaszcza w diecie na płaski brzuch), ale tylko pod warunkiem, że będą spożywane w umiarkowanych ilościach i zamiast posiłku, a nie jako dodatkowa przekąska.

WARTO WIEDZIEĆ>>Orzechy pomocne w zrzuceniu zbędnych kilogramów

Orzechy laskowe - zastosowanie w kuchni

Orzechy laskowe dobrze komponują się z potrawami słodkimi oraz słono-pikantni. Mogą być składnikiem sałatek, dodatkiem do białych mięs czy makaronów. Sprawdzą się także przy wypieku ciast.

Łuskane orzechy należy przechowywać w ciemnych nieplastikowych pojemnikach, ponieważ pod wpływem ciepła i światła dość szybko jełczeją

Z kolei z makiem stanowią jedną z wigilijnych potraw - kutię. Z orzechów laskowych produkuje się także popularne mało orzechowe i chałwę. Jednak najprzyjemniej orzechy laskowe zjadać prosto z łupinki.

Natomiast olej z orzechów laskowych nadaje mięsom, sałatkom, surówkom, a także deserom niepowtarzalny smak. Należy pamiętać, aby spożywać go tylko na zimno, a po otwarciu przechowywać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 2 miesiące.

Przepis Anny Starmach na śliwki z kruszonką z orzechów laskowych

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

To ci się przyda

Nalewka z orzecha laskowego - przepis

Nalewka na orzechach laskowych (leszczynówka) wzmocni układ nerwowy i wspomoże w problemach żołądkowych.

Składniki: 50 dag młodych orzechów laskowych, 4 szklanki spirytusu, 35-40 dag cukru, 2 szklanki wody, 3-4 goździki i dwucentymetrowy kawałek cynamonu.

Do dwulitrowego słoja lub butelki wlej spirytus. Umyte, osuszone i pokrojone orzechy przesyp do naczynia ze spirytusem, a potem dodaj goździki i cynamon. Pojemnik z nalewką zamknij, owiń ciemnym papierem i pozostaw w temperaturze pokojowej od 5 dni do 4 tygodni (ale nie dłużej, bo będzie gorzka).

Po tym okresie z wody i cukru ugotuj syrop. Nalewkę zlej z orzechów, cedząc przez sitko wyłożone cienkim płatkiem gazy. Szklanką ugotowanego syropu przepłucz orzechy, od razu zlej przez sitko wyłożone gazą wraz z resztą syropu i połącz z nalewką. Butelkę z nalewką zakorkuj i pozostaw w temperaturze pokojowej na 4-6 miesięcy.

O żesz ty... orzeszku. Czy znasz te orzechy?

Pytanie 1 z 8
Które orzechy dzięki dużej zawartości magnezu wspomagają nas w walce ze stresem?
Zdjęcie