Kminek - właściwości, działanie, przeciwwskazania. Na co pomaga kminek?

2023-12-01 22:08

Kminek i olejek kminkowy to dla ciebie głównie lek na kolkę u niemowląt? Ta przyprawa ma także inne właściwości lecznicze i zastosowania. Owoce kminku pomogą na wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego, a także na zapalenie zatok. Z kolei olejek kminkowy wmasowany w skórę pomoże usunąć cellulit. Sprawdź, do czego jeszcze wykorzystujemy kminek.

Spis treści

  1. Kminek zwyczajny, czyli wyjątkowa przyprawa
  2. Kmin rzymski a kminek. Jaka jest różnica?
  3. Kminek - właściwości lecznicze. Na co pomaga kminek?
  4. Kminek na wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego
  5. Kminek na kolki u noworodka
  6. Wywar z kminku na laktację?
  7. Kminek z masłem na zatoki
  8. Kminek na kaszel i infekcje gardła
  9. Kminek - właściwości moczopędne
  10. Olejek kminkowy na świerzb i cellulit
  11. Kminek na odchudzanie i płaski brzuch
  12. Kminek na skurcze ud
  13. Kminek w ciąży
  14. Kminek - działania uboczne i przeciwwskazania. Czy kminek jest szkodliwy?
  15. Kminek - zastosowanie w kuchni
  16. Jak spożywać kminek?
  17. Kminek cały czy mielony?
  18. Czym zastąpić kminek?

Kminek zwyczajny to roślina, którą ceni się ze względu na właściwości lecznicze jej owoców. Mają one postać wydłużonych rozłupek, które wyglądem przypominają owoce kminu rzymskiego. Jednak kminek zwyczajny (Carum carvi L.) i kmin rzymski (kumin, Cuminum cyminum L.) to całkiem inne rośliny. Kmin rzymski pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i nie występuje w Polsce. Z kolei kminek zwyczajny rośnie w naszym kraju pospolicie na łąkach, przydrożach i pastwiskach. W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły nie tylko owoce tej rośliny, lecz także otrzymywany z nich olejek kminkowy.

Kminek zwyczajny, czyli wyjątkowa przyprawa

Wykorzystaj kminek do przygotowania pieczeni, gulaszu wołowego lub wieprzowego, a także tłustego drobiu. przekonasz się, jak wiele ma w sobie mocy. Jest wykorzystywany do produkcji pasztetów i marynowania mięs. Sprawdza się w kwaśnicy z żeberkami czy pilawu z baraniną.

Trudno o tych daniach powiedzieć, że są zdrowe, ale z kminkiem naszemu żołądkowi łatwiej się uporać z tymi cięzkimi wyzwaniami.

Kmin rzymski a kminek. Jaka jest różnica?

Kmin (kumin) i kminek to nie to samo. Obie przyprawy, chociaż należą do tej samej rodziny roślin selerowatych, niewątpliwie różnią się wyglądem i smakiem, a także działaniem.

Kminek ma ciemne, brązowe, drobne nasiona. Spotykasz je w wielu potrawach, a nawet na chlebie. Nasiona kminu rzymskiego najczęściej są większe niż kminku, bardziej podłużne i gładkie. Mają jaśniejszą barwę, a po zmieleniu są żółtawo-złote.

W smaku kumin jest dużo bardziej intensywny niż kminek. Można w nim wyczuć lekko cytrusową nutę, a po podprażeniu czuć w nim orzechowy posmak. Kminek występuje w Polsce pospolicie, jest też bliższy naszej kuchni.

Według medycyny niekonwencjonalnej regularne stosowanie kuminu może wspierać serce i generalnie układ krążenia. Jak kminek ma działać przeciwzapalne, ale też napotnie i moczopędnie.

Więcej na ten temat: Kmin a może jednak kminek? Sprawdzamy, która z tych roślin faktycznie służy zdrowiu

Kminek - właściwości lecznicze. Na co pomaga kminek?

Kminek może zapobiegać wzdęciom i zgadze. Medycyna alternatywna mówi jeszcze o jego działaniu przeciwskurczowym, w tym łagodzącym bóle menstruacyjne, a także bakteriobójczym i wzmagającym laktację.

Kminek na wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego

Kminek działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka, jelit, przewodów żółciowych, a także reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek pomaga więc na wiele dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha, lekkie zaparcia czy brak apetytu. Kminek zaleca się zwłaszcza osobom starszym, mającym problemy z zaburzeniami wydzielania i przepływu żółci, zmagającym się z atonią jelit oraz nerwicą wegetatywną. Przypuszcza się, że kminek może też łagodzić objawy choroby wrzodowej.

W przypadku dolegliwości żołądkowych można przygotować napar z kminku. 1 łyżeczkę zmielonych owoców zalewa się 250 ml wrzątku i odstawia na 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu napar należy pić trzy razy dziennie. Podobne efekty da zjedzenie łyżeczki mielonego kminku wymieszanego z majerankiem i popicie go wodą.

Warto wiedzieć

Wartości odżywcze kminku zwyczajnego (w 100 g/jednej łyżeczce - 2,1 g )

  • Wartość energetyczna - 333/7 kcal
  • Białko ogółem - 19.77/0.42 g
  • Tłuszcz - 14.59/0.31 g
  • Węglowodany - 49.90 g/1.05 (w tym cukry proste 0.64/0.01)
  • Błonnik - 38.0/0.8 g

Witaminy

  • Witamina C - 21.0/0.4
  • Tiamina – 0.383/0.008 mg
  • Ryboflawina – 0.379/0.008 mg
  • Niacyna - 3.606/0.076 mg
  • Witamina B6  - 0.360/0.008 mg
  • Kwas foliowy -  10/0 µg
  • Witamina A – 363/8 IU
  • Witamina E – 2.50/0.05 mg

Minerały

  • Wapń – 689/14 mg
  • Żelazo - 16.23/0.34 mg
  • Magnez - 258/5 mg
  • Fosfor - 568/12 mg
  • Potas - 1351/28 mg
  • Sód – 17/0 mg
  • Cynk - 5.50/0.12 mg

Kwasy tłuszczowe

  • nasycone - 0.620/0.013 g
  • jednonienasycone - 7.125/0.150 g   
  • wielonienasycone - 3.272/0.069 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Kminek na kolki u noworodka

Herbata kminkowa to sprawdzony sposób na kolkę u niemowląt. Kminek złagodzi skurcze mięśni gładkich brzucha, które wywołują napadowe bóle brzucha u najmłodszych. Jeśli więc dziecko zaczyna nagle i głośno płakać, ma napięty brzuszek, pręży się, podkurcza nóżki, a przytulenie malca pomaga tylko na chwilę, można sięgnąć po herbatkę z kminku.

Uwaga! Kminek nie jest lekiem dla noworodka, czyli dziecka, które nie ukończyło jeszcze miesiąca. jego stosowanie jest dopuszczalne dopiero od trzeciego miesiąca życia, chyba że pediatra zaleci inaczej.

To ci się przyda

Przepis na syrop kminkowy dla dzieci ułatwiający trawienie

Zmiksuj 1 łyżkę stołową owoców kminku w szklance gorącej wody, pozostaw pod przykryciem na 20-30 min, a następnie przecedź. Dodaj do smaku cukru lub miodu. Syrop można podawać najmłodszym po 1 łyżeczce kilkakrotnie w ciągu dnia, po jedzeniu.

Wywar z kminku na laktację?

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kminek i pozostającą po wymłóceniu słomę kminkową do zwiększenia laktacji u karmiących matek. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że picie wywaru z kminku stymuluje laktację lub poprawia jakość pokarmu.

Kminek z masłem na zatoki

Współczesna fitoterapia poleca kminek w połączeniu z masłem na zapalenie zatok. Jeśli więc pojawi się ból głowy, który nasila się przy nagłej zmianie pozycji głowy, przy pochylaniu się do przodu, leżeniu czy kaszlu, można sięgnąć po kminek. Wystarczy uprażyć na suchej patelni 100 g nasion kminku, a gdy przestygną, dodać 200 g klarowanego masła i wymieszać. Taką miksturę należy spożywać codziennie po 1-2 łyżeczki. Można także łyżkę surowych, całych ziaren kminku owinąć cienką bawełnianą szmatką. Woreczek trzeba przyłożyć do nosa i wdychać nawet kilka razy dziennie przez kilka - kilkanaście minut.

Kminek na kaszel i infekcje gardła

Przy infekcji gardła zastosowanie znajduje płukanka przyrządzona z nasion kminku. Zioło ma działać też wykrztuśnie i łagodzić kaszel. Dodaje się je do ziołowych lekarstw na zapalenie oskrzeli i do syropów na kaszel.

Jeśli przygotowujesz samodzielnie taką miksturę, też możesz dorzucić kilka nasion. Możesz je rozgnieść w moździerzu dla lepszego efektu.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Kminek - właściwości moczopędne

W tradycyjnej medycynie marokańskiej odwar z dojrzałych owoców kminku zwyczajnego stosowany jest jako środek zwiększający objętość wydalanego moczu. Współcześni naukowcy twierdzą, że kminek ma potencjalne właściwości moczopędne, podobne do furosemidu (popularnego leku moczopędnego), jednak potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Olejek kminkowy na świerzb i cellulit

Olejek kminkowy stosuje się zewnętrznie w przypadkach powierzchniowych zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych (świerzb). Poza tym wspomaga usuwanie cellulitu. Olejek kminkowy można wykorzystać także do przeciwbólowego masażu. Wystarczy 3-5 krople olejku zmieszać z łyżeczką oleju bazowego i masować bolące miejsca. Warto wiedzieć, że olejek kminkowy służy także jako dodatek do mydeł, płynów odkażających, kremów kosmetycznych, past do zębów i perfum.

Kminek na odchudzanie i płaski brzuch

Są badania sugerujące, że kminek to naturalny superspalacz tkanki tłuszczowej i środek zapobiegający jej gromadzeniu się na brzuchu. metodologia i zasięg tych badań budzi jednak wątpliwości.

oczywiście nie zaszkodzi wypróbować naparu z kminku z dodatkiem imbiru i cynamonu. Nie powinien zaszkodzić, a są podstawy, byzakładać, ze może rozpędzić metabolizm.

Kminek na skurcze ud

Nie ma wyraźnego powodu, by na skurcze mięśni miał pomagać kminek, a sporo takich sugestii w sieci. Przyczyną dolegliwości są zazwyczaj niedobory elektrolitowe, zmęczenie. Pomoże więc uzupełnienie niedoborów, rozciągnięcie mięśni i relaks.

Kminek w ciąży

Niewielka ilość kminku, np. dodanego do posiłku, chleba, nie powinna zaszkodzić. Jeśli jednak zamierzasz stosować jakieś specjalne preparaty i leki na bazie kminku, skonsultuj się z lekarzem. W ciąży samodzielnie nie wolno stosować leków ziołowych.

Kminek - działania uboczne i przeciwwskazania. Czy kminek jest szkodliwy?

Kminek jest bezpiecznym produktem spożywczym, ale przede wszystkim dodatkiem do potraw, więc zalecanym w niewielkich ilościach.

Ostrożność przy spożywaniu kminku powinny zachować osoby z chorobami wątroby i nerek, zapaleniem dróg żółciowych i kamicą żółciową. Jeśli chorujesz przewlekle, twoja dieta powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Kminek - zastosowanie w kuchni

Owoce kminku wykorzystuje się jako przyprawę do pieczywa, sałatek, zup, niektórych gatunków sera i likierów. Kminek idealnie komponuje się z tłustymi mięsami, a w szczególności z wieprzowiną, baraniną, oraz z dziczyzną. Poza tym nadaje wyjątkowy smak gęsiom i kaczkom. To także niezastąpiony składnik bigosu i innych dań na bazie kapusty. Zmielony wchodzi w skład mieszanek przyprawowych.

Jak spożywać kminek?

W zależności od zastosowania, kminek spożywamy na różne sposoby, najczęściej jako dodatek w ziarnach, zmielony.

W celach leczniczych modne są napary (ziarna zalane wrzątkiem), ale też stosuje się kminek zmielony.

Kminek cały czy mielony?

Całe nasiona dłużej zachowają świeżość, jednakże forma proszku jest o wiele wygodniejsza do stosowania i działa intensywniej.

Do przyrządzenia naparu zdecydowanie lepiej użyć kminku mielonego, ale do aromatyzowania pieczywa lub kiszonek nadaje się kminek w całości.

Czym zastąpić kminek?

Podobne właściwości ma majeranek i niektórzy wolą go choćby w bigosie zamiast kminku. Jeśli lubisz egzotyczne smaki, czasem jako dodatek bardziej sprawdza się kurkuma. Generalnie mistrzowie kuchni odradzają zastępowanie kminku kuminem.

To ci się przyda

Przepis na wino kminkowe

Wymieszaj ze sobą owoce kminku i owoce anyżu lub kopru włoskiego oraz liście mięty pieprzowej, kwiaty rumianku i ziele tymianku. Następnie 3 łyżki ziół zalej butelką wytrawnego białego wina i maceruj przez 2 tygodnie, często wstrząsając. Po tym czasie przecedź i pij po małym kieliszku 2-3 razy dziennie przy wzdęciach i zaburzeniach trawienia.

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda