Gołąbki - wartości odżywcze. Ile kalorii mają gołąbki?

2018-09-04 14:14

Gołąbki to potrawa przygotowywana z mielonego mięsa z ryżem, zawijanego w liście młodej kapusty (np. włoskiej lub pekińskiej) i podawana z sosem pomidorowym. Gołąbki można przyrządzić także bez zawijania i zjeść jako samodzielne danie lub z ziemniakami, ryżem czy kaszą. Sprawdź, ile kalorii mają gołąbki i jakie są ich wartości odżywcze.

Gołąbki - wartości odżywcze. Ile kalorii mają gołąbki?
Autor: Getty Images Gołąbki - wartości odżywcze. Ile kalorii mają gołąbki?

Spis treści

  1. Gołąbki - z mięsem i nie tylko
  2. Gołąbki - ile kalorii mają gołąbki?
  3. Gołąbki - wartości odżywcze
  4. Gołąbki bez zawijania
  5. Gołąbki - dietetyczne i wegetariańskie

Gołąbki to potrawa znana od wieków, jednak nie ma zgodności, co do tego, skąd pochodzi. Za pionierów w przygotowywaniu tego dania uważają się Turcy oraz Grecy i Rzymianie, zaś gołąbki za tradycyjne danie narodowe uznawane są w kuchni ukraińskiej, polskiej, rosyjskiej, szwedzkiej, greckiej, tureckiej i egipskiej.

Według źródeł historycznych gołąbki były daniem powszechnym na terenie imperium osmańskiego, które później rozpowszechniły się w innych krajach podbitych przez owo imperium, np. na Węgrzech, w Polsce, Rosji i Szwecji.

Inne źródła podają, że gołąbki są znane w Polsce od XIX wieku i pochodzą od ukraińskich gołąbków (hołubci), które pierwotnie składały się z farszu z kaszy gryczanej i ziemniaków zawiniętego w liście kapusty. Podaje się je najczęściej podczas uroczystości rodzinnych w okresie świąt oraz na weselach.

Gołąbki są też znane od wieków w kuchni żydowskiej, w której przygotowywane na święta religijne.

Gołąbki - z mięsem i nie tylko

Gołąbki składają z farszu zawiniętego w liście kapusty lub winorośli. Najczęściej farsz składa się z mielonego mięsa wieprzowego i ryżu, ale do przygotowania farszu wykorzystuje się też drób, baraninę, jagnięcinę oraz ryby. Dodatkami do farszu mogą być grzyby, cebula i koperek.

Gołąbki zawija się w sparzone liście kapusty białej lub w liście kapusty kiszonej, a w Grecji i we Włoszech - w liście winorośli.

Gołąbki można poddawać smażeniu lub duszeniu na wolnym ogniu, a także zapiekaniu z serem żółtym. Gołąbki najczęściej podaje się z sosem pomidorowym. Mogą być one spożywane jako samodzielne danie lub z gotowanymi ziemniakami.

Gołąbki - ile kalorii mają gołąbki?

100 g gołąbków z mięsem i ryżem w sosie pomidorowym dostarcza 108 kcal oraz:

Składniki odżywcze w 100g
Białko 3,6 g
Tłuszcz 6,7 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 2,5 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 3,01 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,78 g
Cholesterol 14,0 g
Węglowodany 10,0 g
Błonnik 1,7 g
Wapń 38,0 mg (4%)*
Sód 20,0 mg (1%)
Fosfor 51,0 mg (7%)
Potas 200,0 mg (6%)
Magnez 11,0 mg (3%)
Żelazo 0,4 mg (4%)
Cynk 0,72 mg (7%)
Miedź 0,04 mg (4%)
Witamina B1 0,097 mg (7%)
Witamina B2 0,069 mg (5%)
Witamin B6 0,06 mg (5%)
Niacyna 0,69 mg (4%)
Foliany 20,1 µg (5%)
Witamina B12 0,1 µg (4%)
Witamina C 22,6 mg (25%)
Witamina E 1,25 mg (13%)
Witamina A 47,0 µg (5%)
Witamina D 0,1 µg (0,7%)

(% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Wartość odżywcza: baza danych IŻŻ, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Gołąbki - wartości odżywcze

Gołąbki w 100 g zawierają tylko 108 kcal, jednak z reguły jeden gołąbek waży około 150- 200 gram, zatem ilość kalorii na porcję wzrasta.

Tradycyjne gołąbki są źródłem tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych. Niestety nie są dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Wyjątkiem jest witamina C, której w 100 g gołąbków znajduje się 22,6 mg (jednak pochodzi ona z sosu pomidorowego).

Gołąbki bez zawijania

Gołąbki bez zawijania to mniej czasochłonna wersja tego popularnego dania. Do ich przygotowania niezbędne są takie same składniki, jak w przypadku tradycyjnych gołąbków. Różnica polega na dodaniu startej na tarce i zblanszowanej kapuście.

Gołąbki bez zawijania można też przygotować bez jajek i z surowym ryżem.

Kapustę można też zmielić, tak by nie była ona wyczuwalna w daniu. Mielone mięso miesza się z rozdrobioną kapustą, gotowanym ryżem, jajkiem, cebulą oraz przyprawami.

Gołąbki można zapiekać lub podsmażyć na patelni, a następnie dusić zanurzone w sosie pomidorowym. Najlepiej smakują z ziemniakami puree i surówką.

Gołąbki - dietetyczne i wegetariańskie

Gołąbki będą dietetyczne, jeśli zamiast mięsa mielonego damy mięso drobiowe lub jagnięcinę.

Gołąbki można też przygotować w wersji wegetariańskiej. Farsz do gołąbków można przygotować na bazie kaszy gryczanej i pieczarek lub ryżu, pieczarek, kaszy gryczanej i tofu, a także z wykorzystaniem kaszy jęczmiennej oraz kaszy bulgur. Prócz tego do farszu można dodać soczewicę, fasolę czerwoną, kalafiora.

O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.