Co jesz

To co jesz ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i wydolność. Dlatego właściwy dobór produktów spożywczych powinien uwzględniać znacznie więcej niż jedynie udział poszczególnych makroskładników oraz kaloryczność jedzenia. Wiele ze składników ma też mało znane właściwości, które mogą okazać się nieocenione we wzmacnianiu organizmu. Świadomość tego co jesz pozwala lepiej planować zakupy, ale też przygotowywane posiłki. Każdy etap można przewidzieć z wyprzedzeniem, co ogranicza marnowanie żywności i sprawia, że …

Kojarzyć się może z czasami PRL. To wtedy sięgano po niego nierzadko z musu. Kawa i herbata z prawdziwego zdarzenia były wtedy trudno dostępne, więc wybór był niewielki. Jednak okazuje się, że nie ma tego złego... Bo choć nie uwielbiany, napój ten miał wiele korzyści dla zdrowia. Warto i dziś sięgnąć po ten „zamiennik”.
Jest jednym z ulubionych warzyw Polaków. Już od dawna wywalczył sobie ważne miejsce w naszym jadłospisie - doskonale nadaje się do kanapek i sałatek. Cenimy w nim najbardziej chrupkość i orzeźwiającą świeżość. Ma mało kalorii, doskonale nawadnia organizm oraz gasi pragnienie. Jego spożycie ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Wspomaga układ sercowo-naczyniowy oraz dba o mocne kości. Jedz go kilka razy w tygodniu.
Tahini to pasta sezamowa będącą składnikiem wielu potraw Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jej historia sięga kilku tysięcy lat wstecz i trudno przypisać jej pochodzenie jednemu obszarowi świata. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że tahina przydaje się do przygotowania wielu wyśmienitych dań. Czym jest tahini i do czego dodać tę pastę?
Wiosna już na dobre zagościła za oknami, a to oznacza, że ruszył sezon na zbieranie bluszczyku kurdybanku. Choć przez większość uznawany jest za chwast, bluszczyk kurdybanek od setek lat jest znany w polskiej medycynie ludowej. Ostatnio nieco popadł w zapomnienie, więc postaramy się przypomnieć jego prozdrowotne właściwości.
Trudno wybrać prawdziwy miód, kiedy w pobliżu nie ma zaufanej pasieki. Sprawy nie ułatwia fakt, że na sklepowych półkach nie brakuje rozwodnionych produktów i takich, które mają niewiele wspólnego z pracą pszczół. Od kwietnia na etykietach pojawi się obowiązkowa informacja.
Sosna syberyjska nazywana jest syberyjskim drzewem życia, a jej nasiona uchodzą nie tylko za przysmak, ale też lekarstwo. Faktycznie, mają mnóstwo zalet i aż dziwne, że w Polsce są prawie nieznane. W kuchni azjatyckiej, ale i europejskiej, znajdują dość szerokie zastosowanie. Możliwe, że w podbijaniu rynku przeszkadza cena.
Szybkie śniadanie to rozwiązanie wielu Polaków i nie chodzi wyłącznie o to, co jedzą dzieci przed pójściem do szkoły, ale i sami dorośli. Sklepowe półki uginają się od różnorodnych propozycji, ale problemem jest ich skład. Atrakcyjne opakowanie nie zawsze odzwierciedla zawartość zwłaszcza w kontekście zdrowotnym. Dietetyczka mówi jasno o konsekwencjach codziennych wyborów.
W rankingu na najzdrowszą zupę świata ta propozycja nie ma szansy na sukces. Ma wprawdzie mnóstwo zalet, ale także ciemne strony. Z pewnością spożywana od czasu do czasu nie zaszkodzi, a nawet pomoże wrażliwym jelitom, zadziała krwiotwórczo. Gdy z nią przesadzisz, może nasilić dyskretne problemy zdrowotne.
Ma być pełnowartościową przekąską w ciągu dnia. Mają niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Każdy rodzaj: włoskie, laskowe, pistacje, nerkowce czy pekan dostarczają sporo białka, błonnika, witamin i wapnia. Co daje regularne jedzenie orzechów? Oto trzy najważniejsze korzyści.
Zmęczenie, senność, ogólne osłabienie? Jeśli nadal zrzucasz je na karb wiosennego przesilenia, to możesz być w błędzie. Takie objawy to skutki niedoboru ważnej dla naszego organizmu witaminy, której poziom warto regularnie sprawdzać. I nie, nie chodzi o witaminę D.
Nie każdy, kto osiągnie wiek ponad 100 lat, jest niedołężny i zdany na opiekę innych. Przykładem jest 103-letnia babcia, która podbiła serca wielu osób. Wciąż samodzielnie gotuje, chodzi na zakupy, a jej wypowiedzi pokazują, że wciąż ma jasny umysł. Zdradziła kilka sekretów długowieczności, a wśród nich przepis na pewien sok.
Białko jest niezbędne, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Nie tylko wspiera pracę mięśni i mózgu, lecz także wspomaga odchudzanie. Chcąc uzupełnić jego zapas w diecie, najczęściej sięgamy po chude mięso. Tymczasem pod nosem mamy o wiele lepszy produkt, który jest pełen białka, witamin i składników mineralnych.

Każda wizyta w supermarkecie to problem zbyt dużego wyboru. Producenci kuszą kolorowymi opakowaniami i marketingowymi hasłami, ale czy zawsze mają one pokrycie w rzeczywistej wartości odżywcze? Okazuje się, że niekoniecznie! Dlatego powinieneś wiedzieć, co jesz, aby umieć znaleźć te produkty, które dostarczają energii z pełnowartościowych źródeł, a także uzupełniają zasoby witamin i minerałów organizmu. Świadome czytanie etykiet żywności to również lepsza kontrolą nad tym, jakie konserwanty spożywasz i ile cukru i soli zjadasz, a także nad ilością przyjmowanych kalorii. W ten sposób nie trzeba już odżywiać się „na wyczucie”, ale skład i objętość każdego posiłku można dobrać do indywidualnego zapotrzebowania.

Kontrola ilości energii jest szczególnie istotna dla osób, które chcą się odchudzić, ale też tych, które regularnie trenują i chciałyby w kontrolowany sposób zmienić swoją masę.

Znajdziesz tutaj poradniki dotyczące tego, które produkty dostarczają najlepszej jakości węglowodanów, białek i tłuszczy. Poznasz też opinie wykwalifikowanych dietetyków oraz trenerów personalnych na temat poszczególnych, mniej i bardziej popularnych, potraw i dań.

Warto pamiętać, że świadome odżywianie nigdy nie opiera się na myśleniu życzeniowym, ale na naukowych przesłankach i doniesieniach. To gwarancja sukcesu i minimalizacja skutków ubocznych. Zastanawiając się nad tym co jesz, zawsze zadawaj sobie pytanie, jak dany produkt wpływa na Twój organizm. Dzięki temu rozprawisz się z mitami żywieniowymi.