Rasy kotów

Kot perski to jedna z piękniejszych i atrakcyjniejszych kocich ras. Persy są nie tylko urodziwe, ale i bardzo łagodne i towarzyskie. Niestety wymagają troskliwej i czasochłonnej pielęgnacji. Jakie choroby zagrażają kotom perskim?
Kot brytyjski jest inteligentny, ma charakterystyczne futerko (np. w kolorze niebieskawym) i trochę muskularne ciało, ale mimo to jest sprawny fizycznie. Koty brytyjskie często cierpią na zwężenie kanalików łzowych, co powoduje nadmierne łzawienie, ale nie są trudne w hodowli, a ich futro nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Brytyjczyki to jedna z najstarszych ras kotów, która prawie wyginęła i dopiero od kilkudziesięciu lat odradza się dzięki wyspecjalizowanym hodowlom.
Kot syberyjski z powodu swojego piękna i gracji często porównywany jest do lwa. Jest stosunkowo młodą rasą – przynajmniej w Polsce, bo w swojej ojczyźnie znany jest od wieków i nie jest tam traktowany jak zwykły podwórkowy zwierzak. Jak pielęgnować i żywić sybiraka? Na jakie choroby narażony jest kot syberyjski?