Pies korzystnie wpływa na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie

2019-07-18 8:42 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Pies radośnie przywita cię w progu, cierpliwie „wysłucha”, da ci szczęście i... zapewni zdrowie. Czworonożny pupil bezwarunkowo cię zaakceptuje i obdarzy szczerą miłością. Dzięki niemu łatwiej poradzisz sobie ze stresem i nawiążesz nowe znajomości.

Pies zawsze ma dla ciebie czas – czeka tylko na twój sygnał. Rozmowy z nim (a właściwie twój monolog) przyniosą ci ukojenie. Zawsze możesz liczyć, że swoją obecnością doda ci otuchy, a czasem nawet ciężko westchnie, jakby rozumiał twoje strapienie. Innym razem „uśmiechnie się” do ciebie, pozwoli się przytulić, poliże – zrobi wszystko, byś poczuła się lepiej. Ten wymiar więzi człowieka z psem zaspokaja potrzebę kontaktu emocjonalnego, pomaga pozbyć się napięć. Wiąże się też ze świadomością, że ulubieniec nas nie skrytykuje, nie okłamie i nie wykorzysta.

Pies poprawia zdrowie

Według licznych badań osoby mające psy rzadziej cierpią na katar, kaszel, bóle pleców, bezsenność. W mniejszym stopniu dopada je depresja. Rzadziej też odwiedzają lekarza i zażywają leki. Posiadanie pupila redukuje niektóre czynniki chorób sercowo-naczyniowych i zmniejsza aż o jedną trzecią ryzyko zawału, łagodzi także skutki reumatyzmu i kłopoty ze stawami. To w dużej mierze zasługa codziennych spacerów z psem.

Pies pomaga radzić sobie ze stresem

Udowodniono, że kontakt z psem uspokaja i wycisza, zmniejsza napięcie, obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że spada poziom hormonu stresu, zaś wydziela się więcej endorfin, które poprawiają nastrój. Pies daje wiele ciepła i czułości, przekazuje energię, która dodaje sił, pozwala walczyć z codziennymi trudami i nabrać dystansu do problemów.

Pies ułatwia nawiązywanie znajomości

Właściciele zwierząt są przyjaźnie nastawieni do otoczenia i otwarci na innych ludzi. Zaobserwowano, że w towarzystwie swoich ulubieńców zmieniamy tonację głosu, rozluźniamy mięśnie, częściej się uśmiechamy i jesteśmy spokojniejsi. To wszystko sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. A punktem wyjścia do rozmów są nasi podopieczni.

Pies pomaga utrzymać zgrabną figurę

Spacery z pupilem i zabawy na świeżym powietrzu pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów prawie bez wysiłku, za to w doborowym towarzystwie radosnego psiaka. Twój kompan, przyzwyczajony do regularnych spacerów, nie da ci spokoju, jeśli zapomnisz z nim wyjść. A wspólne spacery i biegi poprawiają wydolność organizmu, przyśpieszają przemianę materii, wzmacniają mięśnie nóg i pośladków. Odchudzanie z psem jest nie tylko przyjemniejsze, ale też skuteczniejsze, a efekty utrzymują się dłużej, bo pupil mobilizuje do aktywności także po zakończonej kuracji.

Pies pomaga w rozwoju dziecka

Wychowywane z psem ma lepiej rozwiniętą empatię, jest więc wrażliwsze na potrzeby innych ludzi i łatwiej rozumie ich emocje. Staje się też bardziej otwarte, spontaniczne i obowiązkowe. Łatwiej radzi sobie z problemami, bo ma powiernika swoich smutków. Jeśli w pierwszym roku życia dziecko ma kontakt z psem, w mniejszym stopniu jest podatne na alergię.

miesięcznik "Zdrowie"

Błędem jest traktowanie psa jak człowieka, a dokładniej – jak dziecko

Jednym z największych błędów jest traktowanie psa jak człowieka, a dokładniej – jak dziecko. Zwierzak od początku powinien poznać hierarchię panującą w domu i wiedzieć, że pierwszeństwo zawsze mają ludzie. Klasyczne błędy to na przykład pozwalanie psu na spanie w jednym łóżku z właścicielem czy karmienie pupila ze stołu.

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
hanys
|

Pozamiatane. Kiedy się kładziemy pies kładzie się w nogach, potem znika by znów pojawić się zanim wstaniemy. Kiedy oglądamy w wyrze film prawie zawsze jest koło nas. Zresztą kiedy jest ktoś z nas w domu prawie zawsze pies jest koło nas.