Jak chronić psa przed kleszczami?

2020-04-22 9:53

Ochrona psa przed kleszczami powinna być takim samym obowiązkiem właściciela, jak szczepienie przeciw wściekliźnie. Dlaczego? Bo kleszcze przenoszą bardzo groźne, często śmiertelne, choroby, i nawet najszybsze usunięcie kleszcza, może im nie zapobiec. Jak więc uchronić psa przed kleszczami?

Jak chronić psa przed kleszczami?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ochrona psa przed kleszczami: obroże przeciwkleszczowe
  2. Ochrona psa przed kleszczami: spraye
  3. Ochrona psa przed kleszczami: krople na skórę
  4. Ochrona psa przed kleszczami: tabletki
  5. Jakie są sposoby na kleszcze?

Psa przed kleszczami można chronić na kilka sposobów. Wszystkie one opierają się na stosowaniu środków chemicznych, które działają na układ nerwowy kleszcza, a różnią się jedynie sposobem aplikacji. Wśród środków przeciwkleszczowych dla psów wyróżniamy więc:

  • obróże
  • spreje
  • krople na skórę (tzw. spot-on)
  • tabletki do gryzienia

Pamiętaj, że przy obecnych zmianach pogody kleszcze mogą być aktywne w zasadzie przez cały rok - wystarczy, że przez kilka dni temperatura otoczenia będzie wyższa niż 5 st C i problem gotowy.

Ochrona psa przed kleszczami: obroże przeciwkleszczowe

Wybierając obrożę przeciwkleszczową należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku, mają właściwości kleszczobójcze.

Część z nich jedynie odstrasza kleszcze. Dlatego tak ważne jest, by kupować je w klinikach czy gabinetach weterynaryjnych lub w specjalistycznych sklepach.

Jak stosuje się obroże przeciwkleszczowe?

Obroże przeciwkleszczowe przeznaczone są dla starszych szczeniąt i psów dorosłych. Swą funkcję spełniają przez 6-8 miesięcy.

Obrożę należy założyć dość ściśle, by przylegała do psa - nie powinna ani luźno zwisać, ani być zbyt ciasna.

Nowoczesne obroże są tak skonstruowane, że nie grożą psu uduszeniem. Pies może się w takiej obroży kąpać, ale lepiej jednak ją zdjąć i założyć po wyschnięciu sierści.

Czytaj: Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

Należy pamiętać, że obroże przeciwkleszczowe nie sprawdzają się dobrze u psów z dużą ilością sierści i podszerstka.

Obroże przeciwkleszczowe zawierają substancje czynne, które działają owadobójczo. Nie są one groźne ani dla psa, ani dla człowieka. Jednak, jeśli w domu są dzieci, to bezpieczniej jest też pilnować, by nie wkładały rąk do buzi, jeśli wcześniej bawiły się z psem.

Dla niektórych właścicieli problemem może być intensywny zapach, wydzielany przez obrożę - należy wtedy poszukać bezzapachowej.

Substancje aktywne uwalniają się z mikroporów obroży stopniowo, zapewniając długotrwałą ochronę. Zaleca się, by co jakiś czas przecierać obrożę wacikiem zwilżonym spirytusem, by je odblokować.

Zdaniem eksperta
dr inż. Jacek Wilczak, ekspert ds. żywienia w Dolinie Noteci, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Jak odżywiać psa, który zachorował na chorobę odkleszczową?

Choroby odkleszczowe najczęściej manifestują się gwałtownym osłabieniem organizmu oraz brakiem apetytu. Jako choroby ogólnoustrojowe wyłączają poszczególne funkcje organizmu. Podstawowe postępowanie polega na leczeniu farmakologicznym i skupione jest na usunięcie czynników patogennych.

Postępowanie dietetyczne wprowadza się na początku pojawienia się pierwszym symptomów poprawy stanu zdrowia. Polega ono przede wszystkim na dostarczaniu diety lekkostrawnej o podwyższonej zawartości pełnowartościowego białka.

Stan odżywienia, którego markerem jest m.in. wzrastające stężenie albumin w osoczu, jest głównym czynnikiem zwiększającym tempo powrotu do wartości fizjologicznych.

W diecie psa, szczególnie w okresie rekonwalescencji, powinny znaleźć się źródła witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12, która jest czynnikiem stymulującym erytropoezę.

Pamiętać także należy o dostarczeniu odpowiedniej ilości węglowodanów, które gwarantują prawidłowe przemiany metaboliczne białek i tłuszczy.

Ochrona psa przed kleszczami: spraye

Przeciwkleszczowe spraye dla psów są skuteczne, zwierają substancje działające na układ nerwowy kleszcza. Zwykle stosuje się je w przypadku psów małych, do 2 kg oraz szczeniąt, które są zbyt małe na zastosowanie innej metody.

To ograniczenie wynika między innymi z tego, że pełną ochronę zapewnia od 4 do 10 psiknięć na kilogram, więc przy psach większych jest to bardzo uciążliwe zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela.

Czytaj: Kleszcz u psa - usuwanie, objawy chorób odkleszczowych

Ochrona psa przed kleszczami: krople na skórę

Przeciwkleszczowe krople na skórę typu spot-on nakrapla się przeważnie na karku oraz wzdłuż grzbietu psa w kilku miejscach.

Ich działanie jest bardzo proste - podaje się je miejscowo, ale przenikają do podskórnych naczyń krwionośnych i chronią cała powierzchnię skóry psa.

Substancje czynne, zawarte w kroplach przeciwkleszczowych porażają układ nerwowy kleszcza, nie szkodząc ani psu, ani jego właścicielowi.

Jak stosuje się przeciwkleszczowe krople na skórę?

  • Krople przeciwkleszczowe można stosować u dorosłych psów i u szczeniąt, które ukończyły 10 tygodni.
  • Krople przeciwkleszczowe nakładamy na suchą skórę, rozgarniając włosy - zużywamy zawsze całą zawartość opakowania (pipetki).
  • Ważne, by na 2-3 dni przed i tyle samo dni po naniesieniu preparatu nie kąpać psa i pilnować, by preparatu nie zlizywał.
  • Należy pamiętać, by regularnie powtarzać nanoszenie kropli co 4 tygodnie.

Preparat najlepiej kupić u swojego weterynarza, który dobierze ilość preparatu do wagi zwierzęcia - od tego zależy skuteczność działania. Jeśli właściciel kupuje sam tego typu preparat, to powinien zwrócić uwagę, dla jakiej grupy wagowej jest przeznaczony.

Czytaj: Borelioza u psa - czy jest wyleczalna? Diagnostyka i objawy

Ochrona psa przed kleszczami: tabletki

Tabletki przeciwkleszczowe są chętnie przyjmowane przez psy, które mogą je rzuć lub połykać. Substancja aktywna, zawarta w tabletce, przenika z żołądka do tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz narządów takich jak wątroba czy nerki. Stąd jest uwalniana, w zależności od preparatu, przez kolejne kilka tygodni.

Tabletek nie kruszy się i nie podaje się psom, które cierpią na choroby układu pokarmowego oraz tym, które ważą mniej niż 2 kg.

Niektóre psy po podaniu tabletki mogą odczuwać chwilowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, ślinienie się, brak apetytu).

Warto wiedzieć

Co należy wiedzieć, stosując ochronę przeciwkleszczową?

  • nie ma środka w 100% skutecznie chroniącego przed chorobami odkleszczowymi - najlepsze zbliżają się do tej granicy, ale jej nie osiągają
  • by zapewnić psu skuteczną ochronę należy przestrzegać terminów podania kolejnej dawki bądź wymiany obróżki - i najlepiej nie robić tego w ostatniej chwili a na kilka dni wcześniej
  • znalezienie kleszcza na psie nie oznacza od razu, że ochrona jest nieskuteczna - nowoczesne preparaty nie zawsze odstraszają, ale zawsze zabijają kleszcza, zanim ten zdąży zarazić

Jakie są sposoby na kleszcze?

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Czytaj więcej na Se.pl/dolinazwierzat

Dolina Zwierząt
Autor: Materiały Promocyjne Link: https://www.dolina-noteci.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza