Choroby kotów

Ochrona przeciwpasożytnicza to obowiązek każdego właściciela psa czy kota. Znaczny wzrost ocieplenia skutkuje wzmożoną aktywnością insektów, w tym niestety tych pasożytujących zarówno na nas jak i naszych pupilach. W naszej strefie klimatycznej najbardziej dokuczliwe są kleszcze - i choć nie wszystkie przenoszą choroby, to przez ekspertów uznawane są za jedne z najniebezpieczniejszych.

Materiał sponsorowany

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u kota? - to pytanie zadał sobie przynajmniej raz każdy właściciel kota wychodzącego na dwór. Nie jest to trudne, pod warunkiem, że ma się pod ręką instrukcję usuwania kleszcza kotu, a sam poszkodowany wyraża chęć współpracy.
Biegunka u kota może być zwykłym objawem przejedzenia lub niestrawności, ale może też zwiastować poważne choroby. Dlatego warto uważnie obserwować chorego kota, aby w porę zgłosić się z nim do weterynarza. Co podawać, aby szybko zatrzymać biegunkę?
Wszoły zagrażają zdrowiu psa lub kota i są dla niego uciążliwe – wywołują swędzenie i łuszczenie się skóry. Wszołowica u psa nie jest jednak niebezpieczna dla człowieka. Czym są wszoły i jak uwolnić od nich czworonoga?
Sterylizacja kotki to zabieg podwiązania jajowodów, który sprawia, że kotka staje się bezpłodna. Warto odróżnić sterylizację od kastracji, bo to ten zabieg jest obecnie zalecany i wykonywany częściej. Przeczytaj, na czym polega zabieg sterylizacji lub kastracji kotki oraz poznaj ich największe zalety.
FIV, czyli wirus nabytego niedoboru immunologicznego to kocia odmiana ludzkiego wirusa HIV. Oznacza, że zwierzę, podobnie jak chory na AIDS człowiek, ma niedobór odporności, zagrażający jego życiu i zdrowiu.
Za inwazję świerzbu u psów i kotów odpowiadają roztocza z rzędu pajęczaków, które bytują na skórze i cały swój cykl rozwojowy przechodzą na żywicielu. Z punktu widzenia zdrowia naszych pupili są to: Sarcoptes scabiei var. canis wywołujący świerzb drążący u psa, Notoedres Cati odpowiadający za objawy świerzbu drążącego u kota i Otodectes cynotis powodujący świerzb uszny zarówno u psów jak i kotów. Czym różni się świerzb drążący od świerzbu usznego?
Panleukopenia u kotów, zwana też potocznie „kocim tyfusem” lub „nosówką kotów”, to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa przebiegająca z ostrym zapaleniem jelit. Towarzyszy jej znaczne obniżenie poziomu białych krwinek – leukocytów. Od tego stanu właśnie pochodzi jej nazwa.
Kot kicha niekoniecznie dlatego, że jest chory – niekiedy jego kichanie jest zupełnie niegroźnym objawem fizjologicznym. Ale ponieważ może być również symptomem choroby, dlatego warto obserwować uważnie zwierzaka, by w odpowiednim momencie udać się z nim do weterynarza.
Robaki u kota to ogólne określenie pasożytów atakujących koci układ pokarmowy. Na robaki najbardziej, ale nie wyłącznie, narażone są koty wychodzące na dwór. Pasożyty, które przedostaną się do ich organizmów, mogą osłabić zwierzę i wywołać u niego różne dolegliwości. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów i nie zarazić się robakami, kota trzeba regularnie odrobaczać.
Kastracja kota to zabieg bezpieczny i wykonywany rutynowo. Na czym polega kastracja kota i kiedy najwcześniej można wykonać zabieg? Przeczytaj o przygotowaniu, przebiegu i pielęgnacji kota po kastracji.
FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej kotów) to choroba przewrotna, tajemnicza i frustrująca, będąca jedną z głównych przyczyn śmiertelności na tle zakaźnym u młodych kotów (najczęściej od 2 m-ca życia do 2 lat).