Angielski cocker spaniel

2019-02-22 7:33

Angielski cocker spaniel może zaskoczyć charakterem. Niech cię nie zwiedzie jego słodki wygląd i piękne, duże oczy – cocker spaniel to pies szybki, zwinny, bardzo ruchliwy, często agresywny zarówno wobec innych zwierząt, jak i wobec ludzi.

Angielski cocker spaniel
Autor: Getty Images Cocker spaniele są bystre i pojętne, zazwyczaj więc z łatwością uczą się komend i wykonują polecenia.

Spis treści

  1. Cocker spaniel angielski – charakter
  2. Cocker spaniel angielski - szkolenie
  3. Cocker spaniel angielski - zdrowie i choroby
  4. Cocker spaniel angielski - żywienie
  5. Cocker spaniel angielski - pielęgnacja

Angielski cocker spaniel to pies, którego nazwa pochodzi od słów cock (kogut) i woodcock (słonka) - ptactwa, na które te psy polowały najczęściej.

Spaniele nie są duże: psy dorastają do 41 cm w kłębie, suczki - do 39 cm.

Wyróżnia je jedwabista i gładka sierść - obfitsza na klatce piersiowej, gładka i krótka na głowie. Mogą mieć różne umaszczenie - najczęściej spotykany kolor spanieli to rudy i czarny.

Psy, które wyglądem przypominały dzisiejsze spaniele - niewielkie, o pofałdowanej sierści i długich, zwisających uszach - żyły już w starożytnej Grecji, a dowody na to można znaleźć choćby w barwnych opisach takich zwierząt, odnalezionych w pismach uczniów Sokratesa.

Przez stulecia wykorzystywane były w trakcie polowań - znakomicie wystawiały zwierzynę (zwłaszcza ptaki) w taki sposób, by myśliwy mógł niepostrzeżenie się do nich zbliżyć i zarzucić sieci. Używano ich również do łowów na sokoły.

Spaniele, które znamy dziś, pochodzą z Wysp Brytyjskich, gdzie rasę zaczęto hodować już w XVI wieku. Na przełomie XIX i XX wieku powstały nowe krzyżówki spanieli - m.in. clumper spaniel, sussex spaniel i właśnie cocker spaniel.

Cocker spaniel angielski - charakter

Psy tej rasy zazwyczaj są łagodne i przyjacielskie, ale zdarzają się wśród nich również "czarne owce" - agresywne wobec ludzi i innych zwierząt.

Zdecydowana większość osobników przywiązuje się do właściciela, ale nie ma lęku separacyjnego: może zostać sama w domu przez kilka godzin, a w hoteliku dla psów nie sprawia problemów.

Spaniele są czujne i spostrzegawcze, dlatego szybko dadzą znać, jeśli w pobliżu domu będzie kręcił się ktoś obcy, ale nie będą starały się go przegonić.

Lubią się bawić, jednak mają skłonność do przesady i niewinne przepychanki mogą skończyć się ugryzieniem, dlatego lepiej nie pozwalać im na zabawę z małymi dziećmi.

Potrzebują dużo ruchu i mają silny instynkt myśliwski, przez co idealny dla nich będzie dom z dużym ogrodem i mnóstwem wysokich traw lub krzewów, spod których będą mogły wypłaszać zwierzynę.

Z tego samego powodu lepiej nie puszczać ich luzem na spacerach w nieznanym im terenie: mogą popędzić za zwierzyną i później nie będą umiały same trafić z powrotem.

Cocker spaniel angielski - szkolenie

Spaniele są bystre i pojętne, zazwyczaj więc z łatwością uczą się komend i wykonują polecenia. Większość osobników łatwo poddaje się szkoleniu, ale są też takie, które mają własne zdanie i konsekwentnie odmawiają posłuszeństwa. W takiej sytuacji nie wolno traktować ich ostro: staną się jeszcze bardziej uparte i nieposłuszne.

Pomóc może pozytywna motywacja: jako że z natury są łakome, naukę warto wspomagać smakołykami.

Warto pamiętać, że spaniele lubią niekiedy dominować, dlatego nie należy im pobłażać: muszą wiedzieć, kto w danej rodzinie jest samcem alfa i podporządkować mu się.

Inaczej mogą stać się nieznośne: na spacerach będą uciekać, w domu mogą niszczyć przedmioty i znaczyć teren, a zostawione same – rozpaczliwie wyć i szczekać. Dlatego osoby, którym brakuje czasu (lub umiejętności) na to, by właściwie zająć się szczeniakiem cocker spaniela, powinny zdecydować się na zajęcia w psim przedszkolu.

Cocker spaniele lubią aktywny tryb życia i najlepiej czują się z ludźmi, którzy jak najwięcej czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Cocker spaniel angielski - zdrowie i choroby

Psy tej rasy żyją do 15 lat, a dojrzałość osiągają w wieku 2 lat. Są wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne, jednak zarówno szczenięta, jak i starsze psy należy chronić przed dużym mrozem i zbytnim upałem - w gorące dni powinny przebywać w cieniu i mieć stały dostęp do wody.

Mają skłonność do infekcji uszu, dlatego trzeba regularnie usuwać z nich włosy i nadmiar woskowiny.

Niekiedy dokuczają im również choroby oczu, w tym podwinięcie powieki (entropium) i zapalenia spojówek.

W dojrzałym wieku może im dokuczać katarakta, niektóre psy chorują również na alergie pokarmowe, miewają kłopoty z nerkami i sercem, zapadają też na nowotwory.

Cocker spaniel angielski - żywienie

Jak wiele psów średnich ras, tak i spaniele mają skłonność do tycia, trzeba więc kontrolować ilość pokarmu, a codzienną dietę opierać na karmach dobrych jakościowo.

Cocker spaniel angielski powinien jadać dwa razy dziennie. W jego menu nie może być za dużo białka, gdyż może ono wywoływać kłopoty skórne. Samodzielnie gotując dla spaniela warto uwzględnić w jego diecie preparaty zawierające wapń i witaminy, przepisane przez weterynarza.

Cocker spaniel angielski - pielęgnacja

Psy tej rasy mają miękkie włosy, które przynajmniej raz w tygodniu należy czesać szczotką i metalowym grzebieniem, a tworzące się w pachach i uszach kołtuny rozczesywać.

Spaniele tracą sierść przez cały rok - wiosną i jesienią linienie nasila się i wtedy psa należy czesać częściej.

Raz na jakiś czas za pomocą trymera lub furminatora należy usuwać podszerstek i martwy włos okrywowy, a także sierść między opuszkami na łapach.

Jeśli pies sam nie ściera pazurów, należy je regularnie przycinać.

Spaniela nie trzeba kąpać regularnie, lecz wówczas, kiedy jest to konieczne. Do pielęgnacji najlepszy jest szampon dla psów długowłosych, po którym na kilka minut warto nałożyć balsam lub odżywkę - dzięki niej łatwiej będzie później rozczesać sierść pupila.

Po kąpieli nadmiar wody należy odcisnąć z sierści, a następnie wysuszyć ją za pomocą suszarki, rozczesując sierść zgodnie z kierunkiem jej wzrostu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza