Ukąszenia

Trzmiel to owad, który potocznie nazywany jest bąkiem. Tymczasem bąk to owad, który należy do tej samej rodziny co... muchy. Z kolei trzmiel należy do rodziny pszczół i jest równie pożyteczny, jak one. Sprawdź, jak wygląda trzmiel, czym się różni od bąka, czy trzmiel żądli i jakie mogą być objawy użądlenia.
Osa pospolita to niebezpieczny owad. Użądlenie osy jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi uczulonych na ich jad, lecz także zdrowych. Nawet z pozoru niegroźne ukąszenie w rękę może zakończyć się silną reakcją alergiczną. Największe zagrożenie stanowi osa, która użądli w szyję. Wtedy nawet u osoby zdrowej może spuchnąć przełyk i dojść do uduszenia. Sprawdź, co robić, gdy użądli nas osa, czy można temu zapobiec i jak odróżnić pszczołę od osy.
Pszczoła to owad z rodziny pszczołowatych (Apidae). W naszym kraju najczęściej występuje pszczoła miodna, ale w przyrodzie można spotkać też inne pszczoły. Pszczoła często jest mylona z osą, przez co jest traktowana jako uciążliwy owad. Tymczasem pszczoły są bardzo pożyteczne - zapylają rośliny i dają miód. Jak wygląda pszczoła? Jak ją odróżnić od osy? Czy pszczoły żądlą?
Pająki jadowite budzą respekt swoim wyglądem, a u osób co bardziej wrażliwych lub cierpiących na arachnofobię mogą być nawet przyczyną ataku serca. Jednak to nie wyglądu takiego pająka należy się bać. Ukąszenie przez jadowitego egzotycznego pajęczaka może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem, a nawet skończyć się śmiercią.
Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Gdy jesteś świadkiem ukąszenia przez żmiję albo sama stałaś się ofiarą ataku żmii nie wpadaj w panikę, zastosuj się do naszych rad i postaraj się prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.
Pszczoła, osa, szerszeń, trzmiel - podobnych do siebie owadów jest całe mnóstwo. Czy któregoś z nich należy się obawiać? Jak wygląda osa, a jak pszczoła? Czy szerszenie są bardzo groźne i jak rozpoznać trzmiela? Naucz się rozpoznawać różnice!
Ukąszenia komarów, meszek i innych owadów, a także kleszczy powodują ból, stany zapalne, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla życia. W wodzie czają się pijawki i meduzy, na lądzie pająki, skorpiony i żmije. Pies nie zawsze jest przyjacielem, a lisy chorują na wściekliznę. Co robić, gdy twoim udziałem stanie się ukąszenie, użądlenie lub ugryzienie?
Gdy użądli cię pszczoła lub osa, może być niebezpiecznie. Szczególnie wtedy, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad owada lub żądło trafi w gardło - powstający obrzęk może utrudnić oddychanie. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.
Ukąszenie pająka, skorpiona czy żmii może zepsuć wakacje w egzotycznym kraju. Jeśli wybierasz się na urlop tam, gdzie możesz spotkać jadowite gady, skorpiony, pająki, miej się na baczności. Ich ugryzienia mogą się skończyć tragicznie. Bądź szczególne ostrożna podczas egzotycznych podróży - na środku pustyni lub w dżungli dostęp do fachowej pierwszej pomocy może być trudny. Co robić w przypadku ugryzienia przez dzikie zwierzę lub ukąszenia przez pająka, żmiję czy skorpiona?