Ukąszenia
Ukąszenie lub użądlenie może zdarzyć się każdemu z nas i to niekoniecznie podczas wycieczki do lasu. Owady takie jak komar, meszka czy pszczoła często dostają się również do mieszkania. Ukłucie przez owada niekiedy jest tylko bolesne, ale w wielu przypadkach może okazać się groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy ukąszona osoba jest uczulona na daną toksynę. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego w wyniku nadmiernego pobudzenia układu odpornościowego.
W większości przypadków ukąszenie objawia się miejscowym odczynem zapalnym. Na skórze pojawia się delikatne zaczerwienienie i lekka opuchlizna, której zazwyczaj towarzyszy ból lub swędzenie. Objawy ukąszenia znikają najdalej po kilku dniach, niekiedy nawet po kilku godzinach. W Polsce najczęściej żądlą komary, meszki, pszczoły i osy. Rzadziej zdarzają się ukąszenia węży, pająków i szerszeni. Osoby, które planują wyjazd do egzotycznego kraju, muszą jednak liczyć się ze znacznie większą ilością potencjalnych zagrożeń.
Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu? Zamiast lokalnego zaczerwienienia pojawia się znaczny obrzęk, któremu często towarzyszą zawroty głowy, bladość i wymioty. W przypadku szczególnie silnego ataku może dojść nawet do utraty przytomności, drgawek oraz zaburzenia pracy serca. W pierwszej kolejności należy ograniczyć ilość alergenu, który dostaje się do ustroju. Do doraźnych sposobów pomocy zalicza się aplikację leków antyhistaminowych, wapna, obłożenie miejsca ukąszenia kostkami lodu lub podanie zastrzyku adrenaliny.
Warto pamiętać, że w przypadku wielu niebezpiecznych zwierząt jak węże, pająki lub skorpiony znaczna ukąszeń jest wykonywana „na sucho”, tzw. bez wstrzykiwania jadu do ciała ofiary. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy zwierzę nie poluje, lecz broni się przed napastnikiem. Przykładowo, żmija zygzakowata kąsa na sucho w 30 do 60% wszystkich przypadków. Wbrew powszechnej opinii nie każde ugryzienie musi więc okazać się niebezpieczne dla zdrowia lub życia.
Aby ograniczyć liczbę ukąszeń przez owady, warto rozważyć stosowanie ochronnych sprayów lub maści, które działają odstraszająco. W oknach można także zamontować moskitiery ochronne.