Ukąszenia

Ukąszenie lub użądlenie może zdarzyć się każdemu z nas i to niekoniecznie podczas wycieczki do lasu. Owady takie jak komar, meszka czy pszczoła często dostają się również do mieszkania. Ukłucie przez owada niekiedy jest tylko bolesne, ale w wielu przypadkach może okazać się groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy ukąszona osoba jest uczulona na daną toksynę. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego w wyniku nadmiernego pobudzenia układu odpornościowego.

Pszczoła to owad z rodziny pszczołowatych (Apidae). W naszym kraju najczęściej występuje pszczoła miodna, ale w przyrodzie można spotkać też inne pszczoły. Pszczoła często jest mylona z osą, przez co jest traktowana jako uciążliwy owad. Tymczasem pszczoły są bardzo pożyteczne - zapylają rośliny i dają miód. Jak wygląda pszczoła? Jak ją odróżnić od osy? Czy pszczoły żądlą?
Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Gdy jesteś świadkiem ukąszenia przez żmiję albo sama stałaś się ofiarą ataku żmii nie wpadaj w panikę, zastosuj się do naszych rad i postaraj się prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.
Użądlenie osy i użądlenie pszczoły mogą być niebezpieczne. Szczególnie wtedy, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad owadów lub żądło trafi w okolice gardła - powstający obrzęk może utrudnić oddychanie. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej. W pozostałych przypadkach użądlenie osy i użądlenie pszczoły nie są groźne, aczkolwiek ich objawy mogą być dokuczliwe. Jak rozpoznać użądlenie osy i użądlenie pszczoły? Na czym polega pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez te owady?
Trzmiel to owad, który potocznie nazywany jest bąkiem. Tymczasem bąk to owad, który należy do tej samej rodziny co... muchy. Z kolei trzmiel należy do rodziny pszczół i jest równie pożyteczny, jak one. Sprawdź, jak wygląda trzmiel, czym się różni od bąka, czy trzmiel żądli i jakie mogą być objawy użądlenia.
Osa pospolita to niebezpieczny owad. Użądlenie osy jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi uczulonych na ich jad, lecz także zdrowych. Nawet z pozoru niegroźne ukąszenie w rękę może zakończyć się silną reakcją alergiczną. Największe zagrożenie stanowi osa, która użądli w szyję. Wtedy nawet u osoby zdrowej może spuchnąć przełyk i dojść do uduszenia. Sprawdź, co robić, gdy użądli nas osa, czy można temu zapobiec i jak odróżnić pszczołę od osy.
Pająki jadowite budzą respekt swoim wyglądem, a u osób co bardziej wrażliwych lub cierpiących na arachnofobię mogą być nawet przyczyną ataku serca. Jednak to nie wyglądu takiego pająka należy się bać. Ukąszenie przez jadowitego egzotycznego pajęczaka może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem, a nawet skończyć się śmiercią.
Pszczoła, osa, szerszeń, trzmiel - podobnych do siebie owadów jest całe mnóstwo. Czy któregoś z nich należy się obawiać? Jak wygląda osa, a jak pszczoła? Czy szerszenie są bardzo groźne i jak rozpoznać trzmiela? Naucz się rozpoznawać różnice!
Ukąszenia komarów, meszek i innych owadów, a także kleszczy powodują ból, stany zapalne, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla życia. W wodzie czają się pijawki i meduzy, na lądzie pająki, skorpiony i żmije. Pies nie zawsze jest przyjacielem, a lisy chorują na wściekliznę. Co robić, gdy twoim udziałem stanie się ukąszenie, użądlenie lub ugryzienie?
Ukąszenie pająka, skorpiona czy żmii może zepsuć wakacje w egzotycznym kraju. Jeśli wybierasz się na urlop tam, gdzie możesz spotkać jadowite gady, skorpiony, pająki, miej się na baczności. Ich ugryzienia mogą się skończyć tragicznie. Bądź szczególne ostrożna podczas egzotycznych podróży - na środku pustyni lub w dżungli dostęp do fachowej pierwszej pomocy może być trudny. Co robić w przypadku ugryzienia przez dzikie zwierzę lub ukąszenia przez pająka, żmiję czy skorpiona?  

W większości przypadków ukąszenie objawia się miejscowym odczynem zapalnym. Na skórze pojawia się delikatne zaczerwienienie i lekka opuchlizna, której zazwyczaj towarzyszy ból lub swędzenie. Objawy ukąszenia znikają najdalej po kilku dniach, niekiedy nawet po kilku godzinach. W Polsce najczęściej żądlą komary, meszki, pszczoły i osy. Rzadziej zdarzają się ukąszenia węży, pająków i szerszeni. Osoby, które planują wyjazd do egzotycznego kraju, muszą jednak liczyć się ze znacznie większą ilością potencjalnych zagrożeń.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu? Zamiast lokalnego zaczerwienienia pojawia się znaczny obrzęk, któremu często towarzyszą zawroty głowy, bladość i wymioty. W przypadku szczególnie silnego ataku może dojść nawet do utraty przytomności, drgawek oraz zaburzenia pracy serca. W pierwszej kolejności należy ograniczyć ilość alergenu, który dostaje się do ustroju. Do doraźnych sposobów pomocy zalicza się aplikację leków antyhistaminowych, wapna, obłożenie miejsca ukąszenia kostkami lodu lub podanie zastrzyku adrenaliny.

Warto pamiętać, że w przypadku wielu niebezpiecznych zwierząt jak węże, pająki lub skorpiony znaczna ukąszeń jest wykonywana „na sucho”, tzw. bez wstrzykiwania jadu do ciała ofiary. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy zwierzę nie poluje, lecz broni się przed napastnikiem. Przykładowo, żmija zygzakowata kąsa na sucho w 30 do 60% wszystkich przypadków. Wbrew powszechnej opinii nie każde ugryzienie musi więc okazać się niebezpieczne dla zdrowia lub życia.

Aby ograniczyć liczbę ukąszeń przez owady, warto rozważyć stosowanie ochronnych sprayów lub maści, które działają odstraszająco. W oknach można także zamontować moskitiery ochronne.