Zapalenie wyrostka - objawy. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

2020-08-07 14:11

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się przede wszystkim bólem brzucha. Zawsze wymaga interwencji lekarza. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być jednak nietypowe, zwłaszcza u dorosłych. Sprawdź jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Poradnik Zdrowie: Zapalenie wyrostka - objawy. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Autor: Getty Images

Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) to uwypuklenie pierwszej części jelita grubego, w miejscu, gdzie łączy się ono z cienkim. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to przede wszystkim ostry ból i podwyższona temperatura. Zapalenie wyrostka robaczkowego leczy się usuwając chory organ. 

Przy szybko rozwijającym się zapaleniu wyrostka robaczkowego do jego pęknięcia i zapalenia otrzewnej może dojść przed upływem 24 godzin.

Spis treści

  1. Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy
  2. Nietypowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
  3. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Typowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to ból brzucha, który początkowo pojawia się wokół pępka lub ból w nadbrzuszu. Po kilku godzinach ból sytuuje się po prawej stronie w okolicy kości biodrowej. Jest ostry, nasila się przy podnoszeniu prawego kolana i przy wyciąganiu prawej nogi do tyłu, jak również przy chodzeniu i kaszlu.

Przy ucisku w dolnej części prawej strony brzucha, w tzw. punkcie McBurneya, czyli w połowie drogi między górną częścią kolca biodrowego a pępkiem, chory odczuwa dużą bolesność, jeśli otrzewna nie jest podrażniona.

Pojawia się objaw Blumberga - w trakcie badania palpacyjnego brzucha występuje obrona mięśniowa (sztywność mięśni nie pozwalająca pogłębić ucisku) oraz ból, gdy badający zaprzestaje ucisku i odrywa rękę od brzucha.

Dla zapalenia wyrostka robaczkowego charakterystyczny jest również objaw Jaworskiego, ujawniający zapalenie wyrostka robaczkowego ułożonego za kątnicą. Można go zaobserwować, gdy chory leżąc, opuszcza powoli, podniesioną wcześniej wyprostowaną prawa nogę, a badający w tym czasie uciska okolice wyrostka. Gdy w trakcie pojawia się narastający ból, objaw jest dodatni.

Typowym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest także gorączka, ale nie przekraczająca 38 st. C oraz wstręt do jedzenia, nudności oraz wymioty.

Poza tym występuje tachykardia (przyspieszone bicie serca) i bolesność w przypadku badania per rectum.

Nietypowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Podejrzewając zapalenie wyrostka robaczkowego trzeba brać pod uwagę to, że objawy zależą od jego położenia oraz od tego, czy mamy do czynienie z podrażnieniem otrzewnej czy nie, i mogą być dość nietypowe.

Ból może od razu pojawić się w prawej dolnej części brzucha. Bywa, że chory odczuwa tylko wzdęcia, ma uczucie ciężkości w jelitach albo zaparcie.

Może wystąpić też parcie na mocz spowodowane tym, że wyrostek robaczkowy sąsiaduje z moczowodami, pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy wyrostek położony jest w okolicy miednicy mniejszej.

Jeśli wyrostek zlokalizowany jest nietypowo, ostry ból może być odczuwany w okolicach nadbrzusza, linii środkowej, dolnej lewej części brzucha oraz pod żebrami.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Z niepokojącymi objawami należy zgłosić się do lekarza. Jeśli wiele wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego, ale lekarz nie jest tego pewny, chorego przyjmuje się do szpitala na 1-2 godziny obserwacji. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, trzeba przeprowadzić operację usunięcia wyrostka robaczkowego.

Czytaj też: