Czy to zgaga? Poznaj nieoczywiste objawy refluksu

2022-05-30 11:55

Refluks kojarzy się ze zgagą, ale jego objawy to nie tyko pieczenie w przełyku. Zobacz, jakie są inne dziwne objawy refluksu i jak rozpoznać, czy to zgaga?

zbliżenie na męski brzuch
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Refluks – czy to zgaga?
  2. Dziwne objawy refluksu
  3. Kaszel – najczęstszy nietypowy objaw refluksu
  4. Zapalenie krtani lub zapalenie płuc może świadczyć o refluksie
  5. Obfity ślinotok - czy to refluks?  
  6. Próchnica - uboczny objaw refluksu
  7. Przykry zapach z ust i uczucie gorzkości w ustach 
  8. Ból w klatce piersiowej jako objaw refluksu
  9. Chrapanie i uczucie zatkanego nosa z powody refluksu
  10. Utrata wagi w czasie refluksu

Zgaga to dolegliwość częsta i dokuczliwa. Objawia się pieczeniem i paleniem w przełyku występującym po jedzeniu niektórych potraw. Związana jest z refluksem, czyli chorobą refleksową przełyku.

Warto jednak pamiętać, że zgaga to objaw najbardziej charakterystyczny dla refluksu, ale nie jedyny. Co więcej – większość symptomów choroby refluksowej przełyku jest nietypowa i często nie jest kojarzona z tą dolegliwością.

Sprawdź, czy to, co ci dokucza to zgaga i poznaj nietypowe, dziwne objawy refluksu.   

Poradnik Zdrowie: zgaga

Refluks – czy to zgaga?

Choroba refluksowa przełyku (z ang. zwana też GERD) to dolegliwości spowodowana cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do przełyku na skutek nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku. Teoretycznie zwieracz ten nie powinien pozwalać na wydostanie się zawartości żołądka na zewnątrz, jednak niekiedy – z różnych przyczyn – zwieracz rozluźnia się i nie spełnia swojej roli.

Wtedy pojawia się zgaga, czyli pieczenie w przełyku czy  w okolicach mostka, a także inne dolegliwości. Warto na nie zwrócić uwagę, bo często nie są objawami wskazującymi jednoznacznie na refluks i mogą zostać zbagatelizowane przez chorego lub wzięte mylnie za symptomy innej choroby.

Tymczasem refluks przełyku wymaga leczenia. Jest bowiem nie tylko uciążliwy, ale może też (jeśli nabierze na sile) powodować poważne skutki zdrowotne.

Dziwne objawy refluksu

Głównym problemem, w chorobie refluksowej przełyku jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej. Co to takiego? To przetworzony częściowo pokarm, który w żołądku poddany zostaje kolejnemu etapowi trawienia.

Zadaniem żołądka jest produkcja soków żołądkowych trawiący białka oraz kwasu solnego, który aktywuje enzymy trawienne, np. pepsynę. To wszystko sprawia, że treść znajdująca się w żołądku jest kwaśna, czyli ma niskie pH. Gdy trafi do przełyku w wyniku refluksu, może podrażnić jego błonę śluzową i powodować pieczenie, określane jako zgaga.

Ale to nie wszystko, zarzucanie (cofanie) treści żołądka może podrażniać nie tylko przełyk, ale i inne narządy wewnętrzne, a take powodować inne nietypowe objawy.

Kaszel – najczęstszy nietypowy objaw refluksu

Zespół kaszlowy, bo tak określa się ten objaw, to dolegliwości wywołana refluksem, ale nie związana z samym przełykiem. Zdaniem naukowców, którzy badali przypadki osób z chorobą refleksową, na przewlekły (czyli trwający ponad 8 tygodni) kaszel cierpi aż 5 do 40 proc. chorych na refluks. 

Skąd się to bierze? Kwaśna treść żołądkowa może dostać się do narządów układu oddechowego. Zawartość żołądka przedostaje się do krtani, płuc, zatok często z powodu nieprawidłowości działania górnego zwieraczach przełyku i podrażniając je i stymulując stan zapalny.

Kaszel może pojawiać się też w wyniku od­ru­chu prze­ły­ko­wego, który jest reakcją na roz­cią­gnię­cie prze­ły­ku przez co­fa­ją­cą się treść. Odruch ten powoduje skurcz oskrzeli i potrzebę odchrząkiwania, co dodatkowo podrażnia błonę śluzową gardła i wywołuje kaszel.

Zapalenie krtani lub zapalenie płuc może świadczyć o refluksie

Podrażnienie błony śluzowej krtani powstałe w wyniku działania kwaśnej treści żołądkowej, a głównie kwasu solnego i pepsyny, powoduje refluks krtaniowo-gardłowy, którego objawem jest najczęściej poranna chrypa, suchy kaszek, a także uczucie, jakby w gardle znajdowało się ciało obce.

Długotrwałe podrażnienie może prowadzić do przewlekłego zapalenia krtani. Jeśli natomiast kwaśna treść dostanie się do płuc, może dojść również do zapalenia płuc.

Obfity ślinotok - czy to refluks?  

Ślinotok – to wynik pracy gruczołów ślinowych, które uaktywniają się, aby zneutralizować działanie kwasów żołądkowych, przedostających się do przełyku i ust chorego. Obfity ślinotok spowodowany refluksem pojawia się głównie w czasie jedzenia.

Próchnica - uboczny objaw refluksu

Kwas żołądkowy, który cofa się do jamy ustnej może powodować niekorzystne zmiany w stanie uzębienia. Kwasy niszczą szkliwo, które chroni zęby przed próchnicą, dlatego osoby r na refluks często mają problemy z "dziurami" w zębach.

Powodem, który sprzyja problemom z zębami jest też nieprawidłowa higiena jamy ustnej stosowana po epizodach zgagi z ulewaniem pokarmów. Choć to naturalny odruch, to jednak po ataku zgagi lepiej nie myć zębów przynajmniej przez godzinę, aby nie uszkodzić naruszonego kwasami szkliwa. W takich sytuacjach zaleca się tylko przepłukania jamy ustnej wodą. 

Przykry zapach z ust i uczucie gorzkości w ustach 

Nieprzyjemny zapach z ust oraz nieustanne poczucie niesmaku w ustach może być objawem zgagi. To objaw cofania się treści żołądkowej do jamy ustnej. Ponieważ jak wspomnieliśmy mycie zębów nie jest wówczas wskazane, warto zaopatrzyć się w bezcukrowe miętowe gumy do żucia, które odświeżą oddech.    

Ból w klatce piersiowej jako objaw refluksu

Często kojarzony jest  z zawałem, tymczasem może to być objaw refluksu. Kwaśna treść podrażnia przełyk w okolicy nad mostkiem powodując uczucie pieczenia a nawet bólu w klatce piersiowej.  Ponieważ objaw ten może wskazywać a wiele groźnych chorób, warto zgłosić go lekarzowi, który wykona dodatkowe badania.

Chrapanie i uczucie zatkanego nosa z powody refluksu

Obecność kwasów żołądkowych w przełyku lub układzie oddechowym powoduje uaktywnienie się innych mechanizmów ludzkiego organizmu. Jednym z nich jest produkcja wydzieliny, która ma chronić błony śluzowe przed podrażnieniem.

Efektem tego może być katar, wydzielina produkowana w jamie nosowej oraz chrapanie będące wynikiem zatkanego w nocy nosa i trudności w swobodnych oddychanie w czasie snu.

Utrata wagi w czasie refluksu

Refluks powoduje zgagę i ból w przełyku, trudności z przełykaniem pokarmów, a także inne nieprzyjemne dolegliwości związane ze spożywaniem posiłków. Dlatego u niektórych osób naturalnym mechanizmem obronnym może być unikanie jedzenia, a przynajmniej potraw wywołujących zgagę.

Zmniejszenie ilości posiłków prowadzi do utraty wagi, a niekiedy nawet do niebezpiecznych objawów niedożywienia. 

Czytaj również:

Dieta przy refluksie - zasady. Co można jeść, a czego nie w chorobie refluksowej?

Zapalenie błony śluzowej żołądka - przyczyny, objawy i leczenie

Nadkwasota: właściwa dieta podstawą leczenia przykrych dolegliwości

Zaburzenia połykania (dysfagia): przyczyny i leczenie