Czy badania gastrologiczne są bolesne? Odpowiada gastrolog [VIDEO]

2021-06-04 10:45

Regularne wykonywanie badań gastrologicznych umożliwia wykrywanie chorób w obrębie układu pokarmowego. Wielu pacjentów obawia się tego rodzaju badań z uwagi na specyfikę ich przeprowadzania. Na temat bolesności poszczególnych rodzajów badań gastrologicznych wypowiedział się dr n. med. Dariusz Maj - gastrolog, gastroenterolog.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Bolesność badań gastrologicznych - badanie per rectum 
  2. Bolesność badań gastrologicznych - kolonoskopia
  3. Bolesność badań gastrologicznych - gastroskopia

Układ pokarmowy obejmuje wątrobę, przełyk, żołądek, jelita, trzustkę oraz drogi żółciowe. Badania gastrologiczne, choć nie należą do przyjemnych, pozwalają na diagnostykę oraz wybór metody leczenia schorzeń narządów w układzie pokarmowym

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Bolesność badań gastrologicznych - badanie per rectum 

Dr n. med. Dariusz Maj - gastrolog, wyjaśnia, "że badanie per rectum, czyli badanie palcem jest nieprzyjemne, może powodować uczucie dyskomfortu i bolesność, zwłaszcza gdy pacjent cierpi na zaawansowaną chorobę hemoroidalną".

Bolesność badań gastrologicznych - kolonoskopia

Gastrolog Dariusz Maj tłumaczy "Badanie endoskopowe, takie jak kolonoskopia może być badaniem bolesnym, również powodować nieprzyjemne uczucie dyskomfortu".

Dr Dariusz Maj zaznacza, że "temat bolesności w trakcie badania kolonoskopii jest pojęciem subiektywnym, ponieważ każdy pacjent posiada inny próg bólu, w związku z czym pacjenci bardzo różnie reagują na to badanie - od bardzo silnego odczynu bólowego, po taki który mogą znieść. Z uwagi na nieprzewidywalność reakcji bólowej zalecane jest wykonywanie kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym".

Bolesność badań gastrologicznych - gastroskopia

"Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym, ale za to nieprzyjemnym z uwagi na odruchy, które towarzyszą pacjentom podczas połykania i manipulacji w gardle. Wiele osób reaguje na to badanie lękiem, obawiając się, że się udusi". 

Lęk ogranicza wykonywanie tego badania, natomiast dr n. med Dariusz Maj zaznacza, że "z punktu widzenia medycyny jest to badanie proste i bezpieczne oraz że nie ma możliwości, aby w jego trakcie wyrządzić pacjentowi krzywdę. Istnieje możliwość wykonania tego badania w znieczuleniu ogólnym, ale bardziej z uwagi na likwidację komponentów lękowych".