Co zrobić, kiedy dziecko ma biegunkę?

2001-05-24 16:26
Borelioza u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Borelioza u dzieci może dawać niespecyficzne objawy . Jeśli więc po ukąszeniu przez kleszcza twoja pociecha ma np. problemy z nauką, nie chce się bawić, a nawet pojawiają się u niej objawy ADHD, można podejrzewać boreliozę.

Biegunka u malucha nie zawsze oznacza zatrucie pokarmowe. Przyczyną tego typu dolegliwości mogą być także: nietolerancja pokarmowa, alergia, przekarmienie, infekcje wirusowe lub bakteryjne, a także choroby wrodzone.

Biegunka bywa bardzo uciążliwa zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Kiedy niepokojące objawy nie ustępują, może dojść do groźnych powikłań, takich jak odwodnienie i zaburzenia odżywiania. Jak im zapobiec?

Warto wiedzieć

To sprzyja infekcjom pokarmowym:

 • Nieprzestrzeganie zasad higieny - rzadkie mycie rąk
 • Korzystanie z publicznych toalet, stołówek, basenów
 • Mycie twarzy i zębów wodą z kranu podczas podróży
 • Brak możliwości sprawdzenia źródła spożywanych pokarmów
 • Spożywanie posiłków o temperaturze pokojowej (bezpieczniejsze jest spożywanie gorących posiłków)
 • Korzystanie z oferty ulicznych straganów
 • Zapominanie o myciu spożywanych produktów
 • Spożywanie surowych produktów (owoców, warzyw, mięsa, ryb)

Kiedy mamy do czynienia z biegunką?

O biegunce u maluszka, który jest karmiony mlekiem matki, mówimy, kiedy zwiększa się liczba stolców lub zmienia się ich konsystencja. Zdrowy maluch wypróżnia się około siedmiu razy w ciągu dnia. U starszego dziecka niepokojące jest oddawanie trzech lub większej ilości stolców o luźnej konsystencji w ciągu 12 godzin. Niepokojące objawy u dorosłego to oddawanie stolca więcej niż trzy razy dziennie.

To ci się przyda

Najczęstsze objawy biegunki:

 • nagłe zwiększenie częstotliwości stolców
 • zmiana konsystencji, zabarwienia i zapachu stolców – rzadkie, płynne, wodniste, tryskające, zielonkawe, czasami z domieszką śluzu, ropy, krwi, o intensywnym kwaśnym zapachu
 • odparzenie i zaczerwienia w okolicach odbytu
 • brak apetytu
 • gorączka
 • osłabienie
 • ból brzucha, wzdęcia
 • mniejsza częstotliwość oddawania moczu

Są dwa rodzaje biegunek - ostre i przewlekłe. Pierwsze z nich objawiają się nagle i trwają do siedmiu dni. Najczęściej są spowodowane zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym i towarzyszą im bóle brzucha, nudności i gorączka. Kiedy biegunka utrzymuje się ponad dwa tygodnie nazywamy ją przewlekłą.

Po pierwsze: nawadnianie

Bez względu na wiek dziecka, jeśli zaobserwujemy u niego niepokojące dolegliwości żołądkowo-jelitowe, pierwszym krokiem powinno być rozpoczęcie nawadniania. Organizm malucha szybciej traci wodę i elektrolity. Dlatego konieczne jest podawanie DPN, czyli doustnych płynów nawadniających (jak np. ORSALIT® DRINK). Preparat zwiera optymalną ilość glukozy i elektrolitów (skład zgodny z zaleceniami ESPGHAN – Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), a także posiada właściwą osmolarność, co znaczy, że zawarta w nim woda trafia do przewodu pokarmowego i może zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. ORSALIT® DRINK ma pyszny, truskawkowy smak, nie wymaga przygotowania, dostępny jest w małych, poręcznych butelkach.

Ważne, żeby do nawodnienia nie stosować soków owocowych, napojów gazowanych, czy rosołu. Produkty te wykazują wysoką osmolarność, a woda w nich zawarta zamiast przenikać do ustroju, z krwioobiegu trafia do światła jelit i jest usuwana z organizmu. Nie należy też podawać dziecku preparatów zatrzymujących biegunkę, które są przeznaczone dla osób dorosłych (np. zawierających loperamid).

Po drugie: odpowiednia dieta

Przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych ważne jest stosowanie racjonalnej diety. Posiłki powinny być lekkostrawne. Najlepiej jeśli potrawy będą zawierały: marchew (uzupełnia niedobór soli mineralnych i elektrolitów), banany (uspokajają układ trawienny), pieczone jabłka (chłoną z jelit nadmierne ilości wody). Dziecku można podawać rozgotowany kleik ryżowy, kaszkę, sucharki, chrupki kukurydziane, a także kisiel i budyń. Kiedy dziecko poczuje się lepiej, dietę można rozszerzyć o chude mięso i ryby.

Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem matki, nie należy czekać z podawaniem pokarmu (częstotliwość można zwiększyć). Maluchowi karmionemu sztucznie należy podawać mieszankę, która była stosowana przed wystąpieniem biegunki.

W celu złagodzenia dolegliwości jelitowo-żołądkowych należy delikatnie masować brzuch dziecka za pomocą okrężnych ruchów, zgodnie z kierunkiem ruchu zegara. Ulgę przyniesie także położenie na brzuszek termofora lub ciepłego okładu.

Stolce drażnią delikatną skórę dziecka. Jeśli maluch nosi jeszcze pieluchy, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację pupy. Po każdym przewijaniu dokładnie przemyć ją ciepłą, przegotowaną wodą, oczyścić chusteczkami nawilżającymi i osuszyć. Warto też natłuścić skórę maścią dla maluchów.

Ważne

Konieczna będzie wizyta u lekarza, jeśli:

 • Objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie
 • Objawy się nasilają
 • Objawy powracają
 • W stolcu pojawia się śluz lub krew
 • Dziecko nie chce jeść ani pić
 • Pojawiają się objawy odwodnienia (wzmożone pragnienie, spieczone usta, wzdęty brzuch, rozdrażnienie, płaczliwość, zapadnięte gałki oczne)

Biegunka u dzieci zaburza florę bakteryjną. W celu przywrócenia jej prawidłowego stanu lekarz może zalecić stosowanie probiotyków, które zawierają bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus lub Bifidobacterium oraz niepatogenne drożdże Saccharomyces boulardii. Stymulują one działanie układu odpornościowego i zapobiegają pojawieniu się nawrotów dolegliwości. Dzięki nim zostaje przywrócony skład mikroflory bakteryjnej jelit i skraca się czas trwania biegunki.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.