12 rzeczy, które wywołują zgagę

2020-09-03 11:50 Małgorzata Wójcik

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. To objaw choroby refluksowej, która może obniżyć komfort życie i spowodować codzienne złe samopoczucie. Przyczyny zgagi są najróżniejsze: niekiedy mają podłoże medyczne, innym razem winna jest po prostu złą dieta. Oto 12 rzeczy, które powodują zgagę.

Zgaga to dolegliwość układu pokarmowego związana z niewydolnością dolnego zwieracza przełyku. Zgaga to dolegliwość objawiająca się pieczeniem, a nawet bólem w przełyku, które pojawia się zwykle po posiłku.

Takie nieprzyjemne uczucie pieczenia wywołuje cofanie się treści pokarmowej z żołądka. Jego kwaśna treść jest odpowiedzialna za odbijanie się i właśnie za silne pieczenie w okolicy od mostka po przełyku.

Zgaga może mieć wiele najróżniejszych przyczyn: odpowiadają za nie choroby, niektóre potrawy, ale i złe nawyki. Występuje niekiedy po ciężkostrawnym posiłku, ale może również mieć podłoże medyczne. Oto 12 rzeczy, które powodują zgagę.

 1. PrzejedzenieNadmiar jedzenia sprzyja dolegliwościom żołądkowym – zgadze i odbijaniu. Czujemy, jakby posiłek podchodził nam do gardła i rzeczywiście: pełny żołądek zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, a ono powoduje, że zwieracz przełyku rozluźnia się i nie radzić sobie z dużą ilością treści żołądkowej. Stąd cofanie się pokarmu do przełyku powodujące zgagę.   
 2. Ciężkostrawne i smażone potrawy, cukier i tłuszcze transSmażone mięso, fast foody, tłuste i słodkie ciasta - tego rodzaju potrawy są ciężkostrawne, dlatego długo zalegają w żołądku i ciągle o sobie „przypominają”.  Zanim zostaną wreszcie strawione mogą powodować zgagę.
 3.  Kawa, alkohol, ostre i kwaśne potrawyZgagę mogą powodować również substancje, które stymulują żołądek do produkcji większej ilości kwasów żołądkowych. Są to między innymi kawa, alkohol czy ostre potrawy. Nadmiar kwasów podrażnia receptory czuciowe w błonie śluzowej przełyku, powodując refluks i związane z tym pieczenie.
 4. Napoje gazowaneWoda czy słodkie napoje z CO2 podrażniają błonę śluzową żołądka, co wzmaga produkcje kwasu żołądkowego. Im jest go więcej, tym większe ryzyko zgagi. Dodatkowo gaz w napojach powoduje odbijanie się, któremu może towarzyszyć cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku.  
 5. CzekoladaCzekolada zawiera metyloksantynę, organiczny związek chemiczny występujący w ziarnach kakao, który rozluźnia dolny zwieracz przełyku i zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku.
 6.  Cebula, czosnekTo warzywa wzdymające. Produkcja gazów sprzyja rozluźnianiu dolnego zwieracza przełyku, powodując cofanie się kwaśnej treści żołądka. Dalej mechanizm zgagi jest taki sam, jak w przypadku kawy czy ciężkostrawnych, smażonych kotletów.
 7.  CiążaW okresie oczekiwania na dziecko w organizmie kobiet dochodzi do przemieszczania się niektórych narządów, które przesuwają się robiąc miejsce dla rosnącej macicy. Ucisk dziecka na żołądek mamy może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej i powodować, że jego treść będzie się wydostawać na zewnątrz. Dodatkowym problemem są hormony ciążowe, zwłaszcza relaksyna, które powodują rozluźnianie się mięśni, stawów i więzadeł. Relaksyna działa również na zwieracze przełyku, które łatwiej „wypuszczają” kwaśną treść z żołądka do przełyku.
 8.  Przepuklina rozworu przełykowegoTo maleńki otwór w przeponie, przez który wychodzi górna część żołądka. Jej przesuniecie się w kierunku klatki piersiowej osłabia zwieracze i zwiększa ryzyko refluksu. Przepuklina rozworu przełyku wymaga usunięcia operacyjnego.
 9.  Nerwica i stresPod wpływem stresu zwiększa się produkcja kwasów żołądkowych, co powoduje zgagę.
 10. Kwas acetylosalicylowy i niektóre lekiSubstancje o niskim pH, czyli o odczynie kwaśnym a taką substancja jest aspiryna, aktywują enzym kwasy żołądkowe  Gdy wydostaną się one poza żołądek, powodują zgagę.
 11. PaleniePapierosy i zawarte w nich substancje rozluźniają dolny zwieracz przełyku i stymulują wytwarzanie kwasu żołądkowego.
 12. OtyłośćOtyłość zwiększa ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, doprowadzając do ucisku żołądka i wystąpienia refluksu. Badania wykazały, że zmniejszenie masy ciała zmniejsza ryzyko zgagi.

Czytaj również: Niestrawność czy zgaga? Poznaj objawy zgagi i niestrawności i jak sobie poradzić bez recepty

Przepuklina przeponowa: przyczyny, objawy, leczenie

Niepożądane objawy długotrwałego stresu

Zgaga (refluks żołądkowo-przełykowy) w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE