Papierosy i e-papierosy, czyli o toksycznych relacjach

2019-05-27 12:52 Materiał sponsorowany

O szkodliwości palenia powiedziano już bardzo wiele, mimo tego aż 8 milionów Polek i Polaków pali regularnie. Problem uzależnienia od nikotyny niestety w coraz większym stopniu dotyczy również młodzieży poniżej 18 r.ż. 56% polskich nastolatków sięga po wyroby tytoniowe – papierosy i e-papierosy - częściej niż raz w tygodniu. Właśnie do nich skierowana została kampania #STOPFEJKFRIENDS, która pokazuje jak toksyczna jest „przyjaźń” z papierosami.

Polscy nastolatkowie regularnie palą papierosy, zarówno te tradycyjne jak i elektroniczne. Ponad połowa jest już uzależniona i przyznaje się do palenia kilka razy w tygodniu. 40% próbowało rozstać się z nałogiem, niestety bezskutecznie, co dowodzi tego, jak silnie uzależniającą substancją jest nikotyna. Co trzeci młody Polak, który jeszcze nie zapalił ma to już w planach. Z jednej strony czuje silną presję grupy, od której nie chce odstawać, z drugiej jest kuszony kolejnym atrakcyjnym gadżetem – e-papierosem. Dla nastolatków tzw. elektryki mają same zalety, są łatwo dostępne, można się z nimi ukryć przed dorosłymi, a do tego panuje błędne przekonanie, że są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierowy.

Przyjaźń, która kradnie zdrowie

Badania przeprowadzone wśród nastolatków w październiku i listopadzie 2019 r. pokazały, że 75% z nich doskonale zdaje sobie sprawę ze zdrowotnych konsekwencji nałogu. Zadyszka, kaszel palacza, pożółkłe zęby i cera to tylko niektóre z nich. Palenie powoduje problemy z krążeniem. Nikotyna i tlenek węgla zawarte w dymie tytoniowym zmniejszają stężenie tlenu zawartego we krwi. Uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają proces tworzenia blaszki miażdżycowej oraz inicjują powstawanie zakrzepów we krwi. Osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 razy bardziej zagrożone zawałem i udarem mózgu niż niepalący. Uzależnionym grozi też upośledzenie pamięci. Papierosy zawierają ponad 7 000 substancji chemicznych, które mogą powodować uszkodzenia mózgu, co prowadzi do zaburzenia w uczeniu się i zapamiętywaniu. Palący narażają się także na ryzyko zachorowania na 14 różnych nowotworów, w tym: raka płuca, języka, wargi, jamy ustnej, krtani, nerki, trzustki, wątroby, przełyku, prostaty, żołądka, piersi, szyjki macicy. Częściej również chorują na nowotwory krwi (białaczki). E-papierosy, mimo tego, że nie posiadają w składzie substancji smolistych, wcale nie są mniej groźne dla zdrowia. E-liquid podgrzany do temperatury 200 st. powoduje uwalnianie toksycznych i kancerogennych substancji. Do tego trudniej kontrolować, ile de facto wypaliliśmy, bo po elektryka sięga się odruchowo, niemal non-stop. Lekarze nie znają też jeszcze długoterminowych skutków palenia e-papierosów, są one dostępne na rynku dopiero od kilku lat. Wszystkie konsekwencje zdrowotne ich używania poznamy być może dopiero za dwie, trzy dekady.

Profilaktyka to podstawa

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, inicjator kampanii #STOPFEJKFRIENDS, podkreśla: "Profilaktyka zdrowia jest jednym z największych wyzwań Ministerstwa. Na tym polu wykazujemy wiele inicjatyw. W lutym 2020 r. zainicjowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną (NSO). Równocześnie prowadzimy działania profilaktyczne i edukacyjne skierowane do młodzieży, których przykładem jest kampania #STOPFEJKFRIENDS".

Kim jest Fejk?

Badania pokazały, że reklamy straszące utratą zdrowia nie działają na młodych ludzi. Dlatego eksperci pracujący nad kampanią #STOPFEJKFRIENDS podeszli inaczej do tematu i odwołali się do wartości, które dla nastolatków są cenniejsze od ich zdrowia – przyjaźni, autentyczności i zaufania, nałóg zaś przedstawili jako fałszywego przyjaciela. Tak powstał bohater, a raczej antybohater kampanii – Jan Fejk - personifikacja nałogu nikotynowego. Symbolizuje fałszywego przyjaciela, który w przebiegły sposób manipuluje i niszczy drugą osobę, by osiągnąć swoje cele. Pod maską „fajnego kumpla” kryje się toksyczna osoba, ktoś, kogo należy się wystrzegać. Przyjaźń z Fejkiem, podobnie jak przyjaźń z papierosem lub e-papierosem, powoduje przykre konsekwencje: straty finansowe, spadek kondycji fizycznej, zepsucie relacji z bliskimi. Pozwoliło to pokazać w plastyczny sposób zdradliwą relację, w jaką wchodzi młody człowiek, zaczynający palić.

Na tym pomyśle i spójnych z nim materiałach graficznych zbudowano szkielet kampanii. W grudniu 2019 r. wyprodukowano spot video oraz pięć krótkich form video, które zostaną wykorzystane w kampanii internetowej, prowadzonej w popularnych serwisach social mediowych – YouTube, Facebook, Instagram. Powstała również strona www.stopfejkfriends.pl. W kampanii wzięło udział 50  influencerów, m.in. Littlemooonster96, Macadamian Girl, Rafał Gębura, Matura to Bzdura, którzy przygotowali i opublikowali na swoich kanałach krótkie filmy o ich toksycznych relacjach, i sytuacjach, w których zetknęli się z „fejk friends” w swoim życiu. Influencerzy dodają hasztag kampanii #STOPFEJKFRIENDS i przestrzegają przed fałszywymi przyjaciółmi – papierosem i e-papierosem. W 2020 roku działania zostaną poszerzone o kampanię outdoor, interaktywną wystawę oraz program edukacyjny realizowany w szkołach średnich, którego finałem będzie stworzenie przez uczniów ich własnej koncepcji spotu reklamowego. Najlepszy pomysł zostanie zrealizowany, a zwycięski zespół zaproszony na profesjonalny plan zdjęciowy.

Zajrzyj na stronę www.stopfejkfriends.pl i wyrzuć z życia fałszywego przyjaciela!

Partnerem merytorycznym kampanii jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny.

Badania ilościowe i jakościowe zostały przeprowadzone przez Fabrykę Komunikacji Społecznej w październiku i listopadzie 2019 r. na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

Projekt został dofinansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020 ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Konsultacja merytoryczna: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Kampania STOPFEJKFRIENS
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE