Bóle kręgosłupa - co robić? [Porada eksperta]

2009-02-23 18:41 Beata Tarnacka

Mam 28 lat i co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle kręgosłupa. Zdjęcia rentgenowskie z przed paru lat mówią - w odcinku szyjnym kręgosłupa zniesienie fizologicznej lordozy, w odcinku piersiowym prawostronne skrzywienie, w odcinku lędźwiowym niewielkie lewostronne skrzywienie. Są to zdjecia z 1999 roku, wtedy też miałam zapisaną dwutygodniową rehabilitację i od tego czasu nic więcej. Niestety, mam też tendencje do garbienia się, nad czym staram się jak najczęściej panować. Co mogę zrobić w chwili obecnej, aby nie odczuwać bólu zwiazanego z kręgosłupem. Byłam już u lekarza neurologa, ale dostałam zalecenie stosowania apapu wraz z ibupromem. Nie chcę zwalczać tylko bólu, chciałabym spróbować czegoś "mniej inwazyjnego".

Niestety, musimy dbać o swój kręgosłup poprzez rehabilitację. Gdy zaburzenia nie przechodzą, wykonujemy badanie rezonansu magnetycznego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, niektóre zmiany należy operować. Jednak jeżeli zmiany są na wielu poziomach rehabilitacja jest bardzo wskazana, w tym pływanie odkrytą żabką.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Beata Tarnacka

Kierownik Kliniki Rehabilitacji WUM w Warszawie.

Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Rehabilitacyjnego.

Specjalizuje się w neurologii i rehabilitacji neurologicznej osób dorosłych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE