Jak pomóc bliskiej osobie, która zmaga się z problemem nietrzymania moczu?

2019-10-14 9:37 Materiał sponsorowany

Nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych przewlekłych dolegliwości. Eksperci szacują, że problem ten dotyczy obecnie nawet trzech milionów Polaków - częściej kobiet, niż mężczyzn. Nie leczone nietrzymanie moczu wywołuje dyskomfort, ma też konsekwencje społeczne: dotknięte nim osoby wycofują się z życia zawodowego, unikają zawierania nowych znajomości. Istnieją jednak rozwiązania, które skutecznie pozwalają się z nim uporać.

Według definicji nietrzymanie moczu to jego niekontrolowany wyciek z pęcherza moczowego. Istnieje kilka typów tej dolegliwości: wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się pod wpływem jakiejkolwiek aktywności angażującej mięśnie jamy brzusznej (w tym kichanie, śmiech, uprawianie sportu), naglące nietrzymanie moczu (związane m.in. z zaburzeniami pracy zwieracza pęcherza) oraz postać mieszaną.

Dla pacjenta konsekwencje każdego z nich są takie same: to mokra bielizna i związany z tym dyskomfort, a nierzadko również - wstyd. Samo nietrzymanie moczu można jednak leczyć. Istnieją także sposoby na radzenie sobie z jego nieprzyjemnymi konsekwencjami. Opiekunowie osób z problemem nietrzymania moczu powinni zaopatrzyć podopiecznych w specjalną bieliznę - majtki chłonne w przypadku osób aktywnych, chodzących (np. TENA Pants) oraz pieluchomajtki z regulowanymi rzepami dla osób leżących (np. TENA Slip).

Nietrzymanie moczu: komfort i ochrona

Bielizna chłonna nie likwiduje samego problemu, ale pozwala skutecznie - i co ważne, natychmiast - zapobiec jego doraźnym efektom, takim jak mokre ubranie czy wyczuwalny, nieprzyjemny zapach moczu. 

Warto wiedzieć
Majtki Tena Pants

Autor: TENA - materiały prasowe

Produktem dla osób aktywnych, który powstał zarówno z myślą o kobietach, jak i mężczyznach, są majtki chłonne TENA Pants, wykonane z oddychających materiałów, które w dotyku przypominają tkaninę. Specjalnie zaprojektowany wkład chłonny szybko wciąga wilgoć i wiąże ją z dala od skóry. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę, nie krępują więc ruchów i są niemal niewyczuwalne pod ubraniem. Dzięki temu zachęcają do niezależnego i aktywnego życia na co dzień.

Dla osób leżących z problemem nietrzymania moczu przeznaczone są pieluchomajtki TENA Slip. To uniwersalny produkt o otwartej konstrukcji z regulowanymi rzepami umożliwiającymi idealne dopasowanie oraz łatwą zmianę produktu w pozycji leżącej. Szybkochłonny wkład błyskawicznie wiąże wewnątrz nawet duże ilości moczu, dając uczucie suchości. Rzepy można wielokrotnie zapinać i odpinać, aby uzyskać idealne dopasowanie.

Nietrzymanie moczu: ćwiczenia mięśnia Kegla

By uporać się z problemem nietrzymania moczu, warto również ćwiczyć mięśnie przepony moczowo-płciowej, tzw. mięśnie Kegla. To zespół mięśni, podtrzymujących narządy jamy brzusznej "od dołu". Mięśnie te otaczają m.in. cewkę moczową - gdy są zbyt słabe, zwiotczałe, narządy jamy brzusznej, w tym pęcherz, mogą znaleźć się w niewłaściwym położeniu, przez co mocz może wyciekać w niekontrolowany sposób.

Mięśnie Kegla najłatwiej jest zidentyfikować w trakcie oddawania moczu, przerywając jego strumień (napinając mięśnie Kegla, zaciska się jednocześnie zwieracz cewki moczowej). Nie ćwicz jednak mieśni Kegla w trakcie oddawania moczu: w pęcherzu zostaną wtedy resztki płynu, co może doprowadzić do zapalenia układu moczowego.

Na początku najlepiej ćwiczyć na leżąco, by nie napinać mięśni brzucha. Nie wstrzymuj oddechu: po prostu napnij mięśnie Kegla, policz do pięciu i następnie powoli je rozluźnij. Taką serię pięciu skurczów i rozkurczów powtarzaj kilka razy dziennie, stopniowo zwiększając ich liczbę do 10, a następnie do 15 skurczów i rozkurczów w trakcie jednej sesji.

Nietrzymanie moczu: fizjoterapia w gabinecie

Istnieje też cały szereg innych niż ćwiczenia mięśni Kegla, zabiegów fizjoterapeutycznych, które może zalecić lekarz, a które pomagają uporać się z nietrzymaniem moczu. Podobnie jak ćwiczenia mięśni Kegla, tak i fizjoterapia, to metody wymagające systematyczności i oczywiście cierpliwości: pierwsze ich efekty pojawią się dopiero po pewnym czasie.

Wśród metod fizjoterapeutycznych polecanych na nietrzymanie moczu najczęściej wymieniane są: ćwiczenia mięśni dna miednicy, terapia behawioralna (trening pęcherza moczowego, biofeedback), a także neuromodulacja, magnetoterapia, elektroterapia lub ciężarki dopochwowe.

Nietrzymanie moczu: zabiegi

Na nietrzymanie moczu pomoże też operacja - dla wielu osób jednak jest to ostateczność, gdyż, jak każdy zabieg, wiąże się z bólem i nierzadko długotrwałym powrotem do pełnej sprawności. Nie w każdym przypadku również jest możliwy: o tym, czy istnieją wskazania do leczenia chirurgicznego, decyduje lekarz.

Obecnie w większości przypadków u kobiet stosuje się technikę polegającą na wszczepieniu pod cewkę moczową taśmy z polipropylenu: taśma ta unosi i podpiera cewkę moczową. Zabieg trwa krótko, a rehabilitacja zajmuje od dwóch do sześciu tygodni. Jest też skuteczny: u 80 proc. kobiet po operacji dolegliwości ustępują, a u kolejnych kilkunastu procent znacząco maleją. Istnieją też inne zabiegi, np. operacja Burcha, polegająca na podwieszeniu tkanek znajdujących się w okolicy szyi pęcherza moczowego do więzadła ściany jamy brzusznej, czy, wykonywane rzadziej, zabiegi podwieszające szyję pęcherza lub przednia plastyka pochwy.

Przeczytaj: Poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE