Udar mózgu: leczenie udaru mózgu komórkami macierzystymi

2012-10-29 17:29

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna zgonów i jeden z najważniejszych powodów niepełnosprawności we współczesnym świecie. Każdego roku na całym świecie rozpoznaje się 15 milionów przypadków udaru mózgu, z czego 5 milionów kończy się śmiercią, a kolejne 5 prowadzi do utrwalonej niepełnosprawności. Czy terapia komórkami macierzystymi to nowa szansa dla chorych po udarze mózgu?

Czy leczenie po udarze mózgu komórkami macierzystymi to przyszłość terapii tego schorzenia? Naukowcy z University of Texas zaprezentowali najnowsze badania z wykorzystaniem komórek macierzystych, dające nadzieję na opracowanie skutecznej terapii leczenia pacjentów po udarze mózgu. Na VIII. Światowym Kongresie Udaru Mózgu w Brazylii (10-13.10.2012 r.) przedstawiono wyniki badań klinicznych z zastosowania najnowszej terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych u pacjentów do 19 dni po udarze mózgu. Badania przeprowadzono w Health Science Center at Houston (UTHealth) na University of Texas (USA).

Udar mózgu: terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych

Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych jest jedynym na świecie dotętniczym randomizowanym badaniem klinicznym dotyczącym wykorzystania komórek macierzystych podawanych dotętniczo w leczeniu udaru niedokrwiennego. Badania przedkliniczne na myszach wykazały, że leczenie komórkami macierzystymi pomogło im w powrocie do zdrowia po udarze. Kolejnym etapem była terapia (zwana ALD-401) zastosowana w leczeniu pacjentów po udarze, która skupiła się na bezpieczeństwie i skuteczności tej terapii regeneracyjnej, przy wykorzystaniu własnych komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. Komórki były podawane od 13 do 19 dnia po udarze bezpośrednio do tętnicy szyjnej. Wczesne wyniki testów u pierwszych 10 pacjentów nie wykazały działań niepożądanych, co pozwoliło badaczom na rozszerzenie badania do zamierzonej liczby 100 pacjentów.

- W wielu trudnych lub niemożliwych do leczenia schorzeniach poszukuje się możliwości wykorzystania komórek macierzystych. Szeroko pojęte choroby układy nerwowego to jedno z najbardziej aktywnych pól, gdzie można będzie wykorzystać drzemiącą w komórkach moc regeneracji. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas sugerują, że komórki macierzyste mogą sprzyjać regeneracji mózgu po udarze niedokrwiennym, spowodowanym zakrzepem w naczyniach krwionośnych mózgu. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, dająca nadzieję, że już niedługo zmienimy wspomniane niepokojące statystyki i będziemy w stanie pomóc wielu pacjentom – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Jadwiga Marchewka
|

Mam 14 latka i jest po wypadku i słyszałam że można go leczyć tymi komórkami a z kolei córka jest w ciąży

Illa
|

To bardzo ciekawe... Nie zmienia to faktu, że każdy szuka ratunku jaki tylko jest możliwy dla ukochanej osoby, która dotknęło cos takiego. Moja mama miała udar i szukaliśmy pomocy wszędzie. Trafiliśmy na świetny ośrodek pod Warszawą w Konstancinie, gdzie leczy się osoby po udarach. Tam bardzo pomogli mojej mamie.

dorcia
|

Czytałam w necie że po wstrzyknieciu tych że komórek chłopcu z Izraela w mózgu wywołał raka ciekawa jestem bardzo czy nadzieja moja nie okaże się falszem i czy tak nie jest że tonący chwyta się brzytwy temat bardzo mnie interesuje ale musiałabym mieć 100.%pewność że napewno nie szkodzi