Objawy wysokiego ciśnienia krwi. Jak rozpoznać nadciśnienie?

2021-10-22 8:50

Nadciśnienie krwi jest chorobą cywilizacyjną, na którą w Polsce choruje niemalże co trzeci dorosły. Jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zmaga się z taką dolegliwością. Nadciśnienie rozwija się powoli, początkowo nie daje żadnych objawów, a nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak rozpoznać nadciśnienie, na co zwrócić uwagę?

Objawy wysokiego ciśnienia krwi. Jak rozpoznać nadciśnienie?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest nadciśnienie?
  2. Rodzaje nadciśnienia
  3. Objawy nadciśnienia
  4. Jak rozpoznać nadciśnienie?
  5. Nie lekceważ nadciśnienia

Nadciśnienie charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi w układzie naczyń. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, jednak, jak wynika ze statystyk, coraz częściej młode osoby zmagają się ze wspomnianą dolegliwością.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie to podwyższone – powyżej normy - ciśnienie tętnicze krwi. Podczas mierzenia ciśnienia odczytujemy dwie wartości – ciśnienie skurczowe (podawane jako pierwsze) i ciśnienie rozkurczowe (podawane jako drugie).

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, chorobę rozpoznaje się w dwóch pomiarach wykonywanych podczas dwóch wizyt u lekarza – wartości ciśnienia są równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg.

O nadciśnieniu mówimy również wówczas, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego wyliczone z dwóch pomiarów, które zostały wykonane podczas jednej wizyty u lekarza – są wyższe lub równe 180 /110 mm Hg.

Prawidłowa wartość ciśnienia krwi wynosi 120/ 80 mm Hg.

Rodzaje nadciśnienia

Wyróżniamy trzy rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  1. Nadciśnienie tętnicze I stopnia –140-159/90-99 mm Hg
  2. Nadciśnienie tętnicze II stopnia – 160-179/100-109 mm Hg
  3. Nadciśnienie tętnicze III stopnia – powyżej 180/ 110 mm Hg

W zdecydowanej większości przypadków lekarz rozpoznaje pierwotne nadciśnienie tętnicze, gdzie jednoznaczne ustalenie przyczyny, podobnie jak jej usunięcie, jest trudne. Z kolei za wtórnym nadciśnieniem tętniczym najczęściej stoi choroba, której jednym z objawów jest właśnie nieprawidłowa wartość ciśnienia krwi.

Wyróżniamy także ciśnienie oporne, które utrzymuje się pomimo jednoczesnego stosowania trzech różnych leków hipotensyjnych. Z kolei nadciśnienie tętnicze złośliwe w szybkim tempie doprowadza do niewydolności wielu narządów, a tym samym w największym stopniu zagraża życiu.

Objawy nadciśnienia

W początkowej fazie choroby nadciśnienie bardzo często nie daje żadnych objawów, w szczególności, jeśli jego wartość nie jest aż tak wysoka. Dlatego też często nazywane jest „cichym zabójcą”, który może doprowadzić do powstania blaszek miażdżycowych powodujących zwężenie naczyń krwionośnych, co ma wpływ na wystąpienie udaru mózgu, miażdżycy czy zawału serca.

Jednak u wielu osób pojawiają się mało charakterystyczne objawy, a do najczęstszych z nich należą:

Powyższe objawy często są bagatelizowane i kojarzone z przemęczeniem, stresującą pracą i prowadzeniem zbyt szybkiego trybu życia.

Wraz z rozwojem nadciśnienia, chorzy zaczynają obserwować objawy, będące konsekwencją uszkodzonych narządów. Pojawia się:

Choć powyższe objawy nie muszą oznaczać nadciśnienia tętniczego, to z całą pewnością nie można ich bagatelizować, bowiem mogą pojawiać się również przy innego rodzaju chorobach. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, szanse na wyleczenie są największe, gdy choroba zostanie wykryta jak najwcześniej.

Jak rozpoznać nadciśnienie?

Podstawą rozpoznania nadciśnienia jest pomiar ciśnienia zarówno w gabinecie lekarskim, jak i poza nim.

Jeśli średnia wartość, wyliczona z dwóch pomiarów dokonanych podczas dwóch różnych wizyt lekarskich, jest równa lub wyższa 140/90 mm Hg to znak, że pacjent najprawdopodobniej zmaga się z nadciśnieniem.

Ważną częścią diagnostyki jest także szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego należy ustalić czy chory przyjmuje jakieś leki, jaki styl życia prowadzi, czy ma nałogi, czy uprawia wysiłek fizyczny. Istotna jest również ocena BMI, funkcji poznawczych, osłuchanie serca i tętnic szyjnych. Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie następujących badań:

Nie lekceważ nadciśnienia

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego możliwe jest nawet we wczesnym stadium choroby. Jednak nieleczone i zaniedbane, może doprowadzić do zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu konsekwencji – miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca.

Dlatego zawsze, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie