Nawyki zapobiegające chorobom serca: wieczór dla zdrowia serca

2017-06-11 13:13

Chcesz zapobiec chorobom serca? Poświęć jeden dzień, aby poprawić zdrowie swojego serca. Zmień nawyki. Zmęczona wracasz po pracy do domu? Znajdź odrobinę siły na basen, spacer - bądź aktywna! Pomyśl o właściwej diecie, zadbaj o relaks i dobry sen.

Nawyki zapobiegające chorobom serca: wieczór dla zdrowia serca
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 17.00 Wracasz do domu
  2. 19.00 Jesz kolację
  3. 20.30 Relaksujesz się
  4. 23.00 Idziesz spać

17.00 Wracasz do domu

Tak było: W biegu zabierałaś pracę do domu, robiłaś zakupy, nie myśląc o wartości odżywczej czy ilości tłuszczu w kupowanych produktach. Samochodem dojeżdżałaś pod klatkę. Potem windą na górę.Teraz: Nie zabieraj pracy do domu. Robiąc zakupy, przyjrzyj się etykietom. Wybierz zdrowe produkty, warzywa, chudy nabiał. Jeśli nie masz ciężkich siatek, zrezygnuj z windy, wejdź 2–3 piętra. Zjedz lekki podwieczorek i spokojnie przejrzyj prasę, wybierz się na spacer.Ile to trwa: Rozważne zakupy zabierają ok. 20 minut więcej. Co zyskasz: Kupiłaś same warzywa, a więc produkty, które w ryzach trzymają cholesterol. Niewielka przekąska sprawi, że do kolacji nie usiądziesz głodna jak wilk, dzięki czemu zjesz mniej niż zwykle. Nie musisz się zatem obawiać nadwagi. Jak dowiodły badania, u kobiet puszystych (w talii ponad 88 cm) aż o 60 proc. wzrasta ryzyko rozwoju nadciśnienia. Czas, który poświęcałaś na dokończenie pracy, przeznaczyłaś na miłą lekturę lub spacer. Jeśli czytałaś, uspokoiłaś nerwy, a więc przyśpieszyłaś przemianę materii. Na spacerze dotleniłaś serce, które dzięki temu będzie rytmiczniej bić.

19.00 Jesz kolację

Tak było: Kupione bez rozwagi produkty łączyłaś, nie zastanawiając się, co podajesz na stół. Nie liczyłaś kalorii, bo rodzina cię pośpieszała.Teraz: Poproś o pomoc w przygotowaniu kolacji. Już wieczór, zwolnij tempo, by organizm mógł odpocząć. Dopraw jedzenie ziołami: słonawym cząbrem, ognistym imbirem, czosnkiem, szczypiorkiem. Jedz bez pośpiechu, dokładnie gryź. Zacznij od warzyw, dzięki czemu mniej zjesz. Ile to trwa: Kolacja może się przeciągnąć, ale to czas na relaks, więc...Co uzyskasz: Używając ziół zamiast soli, obniżasz ryzyko nadciśnienia i miażdżycy. Dużo soli jest w pieczywie, wędlinach. Czosnek przeciwdziała zakrzepom, imbir pobudza krążenie krwi.

20.30 Relaksujesz się

Tak było: Zmęczona całym dniem, padałaś na kanapę przed telewizorem. Pogryzałaś paluszki lub orzeszki. Nie miałaś ochoty ani na rozmowę, ani na prawdziwy relaks.Teraz: Spotkaj się z przyjaciółmi, idź na pływalnię lub na wieczorny spacer. Ile to trwa: Godzinę lub dłużej? Nieważne, to czas dla twojego zdrowia.Co zyskasz: Dawkę energii i dobry nastrój. Dotleniony organizm to też sprawny układ krwionośny. Lekarze zalecają pływanie, bo najefektywniej nas dotlenia. A mile spędzony czas z przyjaciółmi – to najlepszy program antystresowy. W sytuacji stresowej serce musi wykonać dodatkową pracę, przepompować więcej krwi, a to zwiększa liczbę skurczów, co mu nie służy – rośnie m.in. ryzyko nadciśnienia.

23.00 Idziesz spać

Tak było: Po krótkiej toalecie kładłaś się w dusznej sypialni. Przed snem oglądałaś telewizję, czytałaś. Głęboki sen trwał krótko. Teraz: Idź spać wcześniej, między 22 a 23. Dobrze wywietrz sypialnię. Nie oglądaj telewizji ani nie czytaj. Przytul się do swojego partnera. Po mile spędzonym wieczorze, dobrej kolacji z pewnością nabierzecie ochoty na seks, a to samo zdrowie – doskonała regeneracja dla całego układu krwionośnego.Ile to trwa: To akurat trudno wyliczyć. Co zyskasz: Serce najlepiej regeneruje się podczas nocnego wypoczynku. Dotlenienie sprawi, że spokojnie zaśniesz. Serce zwolni rytm, więc szybciej się zregeneruje. Spowolniony puls przedłuży twoje życie. Po 7–8 godzinach snu naczynia i serce właściwie odpoczną. Rano wstaniesz wesoła, z sercem w lepszej kondycji.

miesięcznik "Zdrowie"