Nadciśnienie. Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

2012-12-06 15:33

Czy nadciśnienie i picie alkoholu się wykluczają? Na temat wpływu alkoholu na nadciśnienie tętnicze istnieje wiele mitów. Warto dowiedzieć się, jak mogą na alkohol zareagować osoby z nadciśnieniem.

Nadciśnienie. Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze
Autor: Thinkstockphotos.com Nadciśnienie. Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Spis treści

  1. Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze - fakty i mity
  2. Ile alkoholu nam szkodzi?
  3. Alkohol a przyjmowane leki na nadciśnienie

Panuje wiele mitów na temat wpływu alkoholu na ciśnienie tętnicze. Niektórzy mówią, że napoje procentowe powodują podwyższenie ciśnienia, inni zaś są zdania, że procenty je obniżają. Jaka jest zatem prawda? Pić czy nie pić – oto jest pytanie! Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” postanowił wyjaśnić, jak jest w rzeczywistości.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze - fakty i mity

Zaskakujący jest fakt, że w obu przeciwstawnych stanowiskach na temat szkodliwości alkoholu jest ziarenko prawdy. W rzeczywistości, spożycie alkoholu powoduje czasowy spadek ciśnienia o ok. 4mmHg, jednak niestety, po ok. 6 kolejnych godzinach następuje ponowny jego wzrost już nawet o 7 mmHg, a taki podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas. Trzeba zatem podkreślić fakt, że pomimo początkowego spadku ciśnienia, docelowo alkohol prowadzi do jego wzrostu.

Ile alkoholu nam szkodzi?

Bardzo często słyszymy stwierdzenie, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach nie szkodzi zdrowiu. Warto jednak ustalić, co oznacza pojęcie „niewielka ilość”. Naukowcy określili, że normą dziennego spożycia alkoholu, której nie powinno się przekraczać, jest 0,5 - 1 jednostki alkoholu w przypadku kobiet i 2 jednostki w przypadku mężczyzn. Za jednostkę określa się ok. 8 g czystego etanolu, co zazwyczaj przekłada się na kieliszek wódki (50 ml), wina (125 ml) lub piwo (300 ml). Jak widać, spore znaczenie przy określaniu norm spożycia alkoholu ma płeć. Ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej, w której alkohol się nie rozpuszcza, to właśnie kobiety są bardziej podatne na działanie procentów. Warto również podkreślić, że u kobiet spożywających regularnie powyżej 3 drinków dziennie ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta aż do 90%!

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Alkohol a przyjmowane leki na nadciśnienie

Wszyscy, którzy są w trakcie leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego, powinni w szczególności zachować ostrożność i zdrowy rozsądek odnośnie spożywania napojów wysokoprocentowych. Alkohol bardzo często wpływa na działanie leków oraz nierzadko nasila występowanie efektów ubocznych. W przypadku połączenia go np. z lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne, może wywołać uczucie osłabienia i omdlenia. Dlatego właśnie osoby leczące się na nadciśnienie powinny ograniczyć procenty, w szczególności w godzinach bliskich przyjęcia tabletek.