Mamy z siostrą wysokie ciśnienie - co robić? [Porada eksperta]

2012-01-22 12:28

Ja i moja siostra mamy problem z nadciśnieniem. Przekraczamy prawidłową wagę o ok. 3 kg. U mnie wzrasta cholesterol - obecnie wynosi ok. 220 i wzrasta też ciśnienie. Natomiast siostra ma cholesterol zawsze w normie, natomiast z jej ciśnieniem jest chyba tragedia. To osoba w wieku 57 lat, przy wzroście 152 cm waży 53 kg. Ataki ciśnienia do 220. Twierdzi, że żadne leki nie pomagają, więc się już nie przejmuje, tylko jak kręci jej się w głowie bierze pod język Captopril. Ja mam przewlekły stres, ona chyba ukrytą nadpobudliwość. Czy nasze ciśnienie jest powiązane z systemem nerwowym? Czy może słabe serca powodują złe funkcjonowanie systemu nerwowego?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Nadciśnienie tętnicze powstaje wskutek oddziaływania wielu czynników na organizm człowieka. Bardzo rzadko jest tylko jedna przyczyna, w większości przypadków jest to suma działających na organizm człowieka negatywnych czynników, które podnoszą ciśnienie krwi.

Jednym z czynników sprzyjających nadciśnieniu jest dziedziczna skłonność do podwyższonego ciśnienia krwi i prawdopodobnie taki czynnik występuje u obu pań. Potwierdzeniem na jego istnienie jest występowanie nadciśnienia u rodziców oraz dziadków, jak też u innych członków rodziny.

Następny czynnik to nadmierne spożycie jonu sodowego (sodium, atrium – to jego nazwy jakie możemy spotkać na opakowaniach produktów spożywczych przygotowanych w sposób przemysłowy). Współczesny człowiek spożywa dwa, a nawet trzykrotnie więcej jonu sodowego niż jest potrzebne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Najprostszym sposobem na jego zmniejszenie w diecie jest spożywanie posiłków i potraw możliwie jak najmniej przetworzonych, przygotowywanych w domu. Polecane są warzywa, owoce, kasze, gotowane białe mięso oraz nabiał. Niezalecane - konserwy, wędliny, żółte suche sery, kostki rosołowe, koncentrat pomidorowy i ketchup.

Nie należy dosalać pokarmów. Warto też ograniczać objętość posiłków i nie podjadać pomiędzy posiłkami, bowiem - jak mówi znane powiedzenie – największy kawałek prawdy leży na talerzu.

Siostra powinna skontaktować się z lekarzem i ustalić sposób długotrwałego leczenia nadciśnienia za pomocą odpowiednio dobranych tabletek. Doraźne przyjmowanie Captoprilu nie jest metodą godną polecenia na stałe. Nie należy też przyjmować leku pod język, lecz połykać. Lek zażyty pod język i połknięty zadziałają w tym samym czasie – są w tym względzie dowody naukowe. Jest to ważne z tego względu, ze oficjalną drogą podania, zgodną z dokumentami producenta, jest podanie doustne, które nie jest tożsame z podaniem podjęzykowym. Gdy siostra będzie przestrzegała diety oraz stosowała systematycznie zalecone leki, zażywanie doraźne Kaptoprilu może nie być potrzebne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta