Dekalog zdrowych żył - co robić, aby nie mieć ŻYLAKÓW

2009-05-21 13:21

Jeśli chcesz mieć zdrowe nogi, musisz dbać o żyły. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Przyjrzyj się swoim nawykom i wprowadź pewne korekty, a unikniesz żylaków.

Dekalog zdrowych żył - co robić, aby nie mieć ŻYLAKÓW
Autor: GettyImages Jeśli chcesz mieć zdrowe nogi, musisz dbać o żyły. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Przyjrzyj się swoim nawykom i wprowadź pewne korekty, a unikniesz żylaków.

Spis treści

  1. 1. Nie noś zbyt obcisłych rzeczy - unikniesz żylaków
  2. 2. Unikaj słońca, jeśli nie chcesz mieć żylaków
  3. 3. Często zmieniaj pozycję, aby nie mieć żylaków
  4. 4. Spaceruj, pływaj, graj w piłkę
  5. 5. Uważaj na ściągacze
  6. 6. Dbaj o linię
  7. 7. Odpoczywaj z nogami do góry
  8. 8. Rób przystanki w podróży
  9. 9. Szpilki zostaw na specjalne okazje
  10. 10. Hartuj nogi

1. Nie noś zbyt obcisłych rzeczy - unikniesz żylaków

Wiele kobiet stara się skorygować sylwetkę za pomocą gorsetów, wyszczuplającej bielizny, rajstop. To niezdrowe – w mocno ściśniętych żyłach krew nie może swobodnie płynąć do serca, co sprzyja żylakom. Unikaj opiętych spodni, spódnic obciskających talię.

2. Unikaj słońca, jeśli nie chcesz mieć żylaków

Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie się naczyń i zaleganie krwi. Dlatego nie wyleguj się na słońcu. Jeśli nie masz kłopotów z nogami, opalaj się w ruchu. Osoby, którym puchną nogi, mają pajączki lub żylaki, powinny plażować w cieniu. Chroń nogi przed słońcem nawet wtedy, gdy spędzasz lato w mieście – noś przewiewne spodnie i długie spódnice.

3. Często zmieniaj pozycję, aby nie mieć żylaków

Unikaj długiego stania czy siedzenia, bo to utrudnia odpływ krwi żylnej w kierunku serca. Jeśli w pracy stoisz, przestępuj w miejscu lub przenoś ciężar z nogi na nogę, powspinaj się na palcach, zrób parę przysiadów. Jeżeli masz pracę siedzącą, dobierz sobie wygodne krzesło (ciężar ciała ma spoczywać na pośladkach, a nie na udach, stopy nie mogą wisieć w powietrzu), ustaw pod biurkiem podnóżek. Nie zakładaj nogi na nogę, nie siadaj na nodze. Od czasu do czasu poruszaj palcami, zatocz stopami kółeczka, chwilę pochodź.

4. Spaceruj, pływaj, graj w piłkę

Aktywność fizyczna poprawia krążenie i wzmacnia mięśnie. Warto wykorzystać tę porę roku na codzienny spacer. Chodzi tu o marsz energicznym krokiem. Możesz zwykły spacer zastąpić nordic walking. Jeśli masz okazję, wskocz na rower. Dodatkowo reguluje pracę przepony, dzięki czemu krew bez przeszkód odpływa z nóg do serca. Dobrym sportem jest pływanie – łączy trening mięśni z hydroterapią, co usprawnia przepływ krwi w żyłach. Wybierz ulubioną aktywność fizyczną i ćwicz regularnie przynajmniej 3 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że żyły nie lubią nadmiernego forsowania, dlatego ćwicz w umiarkowanym tempie. Jeśli masz skłonność do żylaków, unikaj intensywnych wycieczek pieszych i rowerowych oraz ćwiczeń siłowych.

5. Uważaj na ściągacze

Wrogiem żył są wpijające się podkolanówki, skarpetki uciskające okolice kostki i pończochy samonośne. Wybieraj te, które mają szerokie i niezbyt ciasne ściągacze. Jeśli szybko męczą ci się nogi, używaj rajstop oznaczonych rysunkiem spirali otaczającej łydkę. Gdy nogi puchną, jesteś obciążona dziedzicznie skłonnością do żylaków lub zaczęły się one tworzyć, noś lecznicze podkolanówki (rajstopy) przeciw żylakom. Uciskając nogę w sposób kontrolowany, wspomagają pompę mięśniową. Aby spełniły swoją funkcję, muszą być dobrane indywidualnie – lekarz (np. rodzinny) określa rozmiar i siłę ucisku (są 4 klasy kompresji oznaczone od I do IV). Należy je zakładać rano, przed wstaniem z łóżka, na leżąco i nosić cały dzień.

6. Dbaj o linię

Im więcej ważysz, tym trudniej zachować właściwe krążenie, zwłaszcza w stopach. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo nadmiar tłuszczu w tych partiach utrudnia przepływ krwi z nóg w kierunku serca. Dlatego nie dopuszczaj do nadwagi. Jedz więcej grubych kasz, razowych makaronów i pieczywa. Zrezygnuj z masła, smalcu, śmietany, tłustych mięs oraz wędlin. Włącz do menu ryby (ich tłuszcz chroni układ krążenia przed miażdżycą i zakrzepami). Jedz jak najwięcej warzyw i owoców (dostarczają witamin i bioflawonoidów, które uszczelniają naczynia, wzmacniają żyły i chronią przed wystąpieniem żylaków).

7. Odpoczywaj z nogami do góry

Najlepiej, by znajdowały się powyżej serca. To ułatwia odpływ krwi. Opieraj je więc na drugim krześle lub o ścianę. Od czasu do czasu zrób kilka rowerków, nożyc, kółeczek. Gdy leżysz, podłóż pod nogi zrolowany koc lub poduszkę. W nocy nogi powinny znajdować się na poziomie serca – poduszkę zastąp płaskim jaśkiem.

8. Rób przystanki w podróży

Zaczyna się sezon wypadów za miasto i urlopów. Trzeba pamiętać, że nic tak nie szkodzi żyłom jak wielogodzinna podróż. Siedzenie z opuszczonymi nogami powoduje zaciśnięcie naczyń krwionośnych, co utrudnia prawidłowy obieg krwi. Wtedy może dojść do obrzęków nóg i rąk, nawet do zakrzepicy. Aby temu zapobiec, co 2–3 godziny należy zrobić w podróży krótką przerwę. Nie wystarczy zatrzymać samochodu, ale trzeba wysiąść, by zmienić pozycję. Przeciągnij się, zrób kilka wymachów, skłonów – rozprostujesz kości i przywrócisz właściwe krążenie. W samolocie zdejmij buty, załóż wygodne skarpetki, wykonaj nogami kilka prostych ćwiczeń, pochodź.

9. Szpilki zostaw na specjalne okazje

Buty do codziennego chodzenia powinny być wygodne – z szerokim noskiem, elastyczną podeszwą, stabilnym obcasem od 2 do 5 cm. Wtedy mięśnie łydki pracują bez zarzutu, pompując krew w górę. Warto sprawić sobie profilowane sandały lub klapki – przydadzą się na spacery i wypady za miasto. Dobre są też klapki tzw. fakirki – masują stopy, poprawiając krążenie. Eleganckie sandałki na szpilkach możesz także zakładać, ale tylko od święta. Chodzenie przez cały dzień w płaskich pantoflach też nie jest zbyt zdrowe dla nóg.

10. Hartuj nogi

Balsamem dla nóg jest kąpiel w chłodnej lub ciepłej wodzie – naczynia wtedy obkurczają się, a krew płynie szybciej. Najlepszy jest naprzemienny prysznic ciepłą (nie gorącą) i zimną (nie lodowatą) wodą. Spaceruj brzegiem morza, jeziora. W domu – brodź w wannie (możesz dodać do wody naparu z kasztanowca, arniki, nagietka, olejku lawendowego – pomagają obkurczyć naczynia). Chodź boso po trawie, piasku – taki masaż poprawia krążenie i ułatwia odpływ krwi.

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?

miesięcznik "Zdrowie"