Czy żylaków da się uniknąć? 8 praktycznych porad

2021-09-14 12:48

Żylaki kończyn dolnych są jedną z częstszych chorób układu krążenia, która pojawia się w szczególności u kobiet. Żylakom towarzyszą uporczywe dolegliwości, a nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Najczęściej skłonność do żylaków dziedziczymy wraz z genami. Czy jednak da się ich uniknąć?

Czy żylaków da się uniknąć? 8 praktycznych porad
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Objawy żylaków
  2. Żylaki kończyn dolnych – przyczyny
  3. Jak uniknąć żylaków? 8 praktycznych porad

Żylaki to problemy z naczyniami żylnymi, które najczęściej obejmują kończyny dolne. To wydłużenie i poszerzenie żył, w wyniku którego uzyskują one kręty przebieg. Żylaki, choć najczęściej mają podłoże genetyczne, mogą też powstawać od złych nawyków. Dowiedz się, co robić, by ich uniknąć.

Objawy żylaków

Żylaki widoczne są w postaci sinawych uwypukleń na przebiegu żył. Często towarzyszy im uczucie ciężkości, ból nóg i obrzęki nasilające się pod koniec dnia.

Niekiedy mogą wystąpić silne kurcze mięśniowe (szczególnie w nocy). Pojawia się świąd skóry, mrowienie i drętwienie kończyn dolnych. U kobiet, podczas miesiączki, wspomniane dolegliwości mogą się nasilić.

Żylaki w zaawansowanym stadium zwiększają skłonność do zapalenia żył powierzchniowych, co objawia się twardymi i wyczuwalnymi zgrubieniami, zaczerwienieniem skóry i silnym bólem. W bardzo zaawansowanej niewydolności żylnej pojawiają się owrzodzenia.

Warto dodać, że u niektórych osób choroba żylna nie powoduje żadnych objawów poza defektem kosmetycznym.

Sposób na żylaki

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny

Przyczyna powstania żylaków jest wieloczynnikowa. Zdaniem naukowców, główna przyczyna tkwi w genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żylnej. Tym samym, jeśli rodzice chorowali na żylaki to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie się z nimi zmagało.

Nie bez znaczenia jest także płeć – choroba żylna częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Dodatkowo podczas ciąży wzrasta ryzyko zaostrzenia stopnia zaawansowania istniejących żylaków, z kolei ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z każdym kolejnym porodem.

Niezwykle istotne są również czynniki środowiskowe, które często przyspieszają powstawanie żylaków. Niekorzystny wpływ ma długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, siedzącej lub praca w wysokiej temperaturze.

Brak aktywności powoduje zastój krwi w żyłach w kończynach dolnych, co sprzyja powstawaniu żylaków. Czynnikiem ryzyka jest również nadwaga i otyłość. Nie bez znaczenia są przebyte urazy i operacje nóg, a także wiek – ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta wraz z upływem lat.

Co powinieneś wiedzieć o żylakach?

Jak uniknąć żylaków? 8 praktycznych porad

Choć powstanie żylaków często uwarunkowane jest genetycznie, to warto przestrzegać kilku zasad, które być może pomogą uniknąć problemów z naczyniami żylnymi. Oto 8 praktycznych porad:

1. Unikaj długiego stania

Występowanie żylaków związane jest z zastojem krwi w żyłach powierzchniowych kończyn dolnych. Podczas długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, spada prędkość przepływu krwi i krążenie krwi w nogach słabnie.

Osoby, które w pracy zmuszone są do długotrwałego stania powinny przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą, wspinać się na palce lub, o ile to możliwe, co jakiś czas wykonać kilka przysiadów.

2. Unikaj długiego siedzenia

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji np. podczas pracy przy komputerze również ma niekorzystny wpływ na nasze żyły. Dlatego także i w tym przypadku warto co pewien czas warto wykonywać ćwiczenia nóg – prostowanie, zginanie, krążenie.

Ponadto niewskazane jest zakładanie nogi na nogę. Osoby, które mają siedzącą pracę powinny dobrać sobie wygodne krzesło, którego wysokość należy wyregulować do wysokości biurka. Warto zaopatrzyć się w podnóżek pod nogi.

3. Zadbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna angażuje pracę nóg, a poruszanie nogami wprawia w ruch pompę mięśniową. Kurczące się mięśnie przepychają krew w kierunku serca wbrew sile krążenia. Ruch nie tylko poprawia krążenie, ale i wzmacnia mięśnie.

Szczególnie wskazany jest spacer energicznym krokiem, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Ważne, by ćwiczenia wykonywane były regularnie, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Sporadyczna aktywność fizyczna może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

4. Dbaj o właściwą masę ciała

Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi choroby żylnej. Największe niebezpieczeństwo stanowi otyłość brzuszna, bowiem nadmiar tłuszczu w okolicy pasa utrudnia przepływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca.

Dodatkowe kilogramy obciążają układ krążenia, stawy i mięśnie. Pojawieniu się nadwagi sprzyja nieprawidłowa dieta, dlatego należy zrezygnować ze spożywania wysoko przetworzonej żywności, smalcu, masła, tłustej śmietany, napojów słodzonych i cukru.

Do codziennego menu warto włączyć duże ilości owoców, warzyw, zdrowych ryb, kasz, razowego pieczywa i makaronu.

5. Dbaj o odpoczynek nóg

By zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków, należy wyrobić w sobie kilka prawidłowych nawyków. Ważne, by kiedy to tylko możliwe, pozwolić nogom odpocząć.

Leżenie z nogami podniesionymi do góry, najlepiej powyżej linii serca, ułatwia przepływ krwi. Nogi można położyć na poduszkach, oparciu kanapy czy oprzeć o ścianę.

6. Unikaj gorących kąpieli

Długie, gorące kąpiele sprzyjają poszerzeniu żył, a tym samym rozwojowi żylaków – należy ich unikać. Ukojeniem i relaksem dla nóg jest kąpiel w chłodnej wodzie, która sprzyja obkurczaniu naczyń i szybszemu przepływowi krwi.

Raz w tygodniu warto przygotować kąpiel w wodzie z solą morską, która redukuje obrzęki i relaksuje.

7. Noś wygodne buty

Długotrwałe chodzenie na szpilkach wpływa niekorzystnie na nogi i może przyczynić się do rozwoju żylaków. Dlatego buty na wysokim obcasie zakładamy tylko od święta. Codzienne obuwie powinno być płaskie, wygodne i dobrze wyprofilowane.

8. Unikaj ciasnych spodni

Noszenie obcisłych, wyszczuplających ubrań, utrudnia swobodny przepływ krwi w kierunku serca. Należy unikać uciskających skarpetek, obcisłych podkolanówek i mocno opinających spodni.

Na rynku dostępne są specjalne rajstopy i pończochy dla kobiet, które zmagają się ze zmęczonymi i opuchniętymi nogami lub genetycznie są obciążone pojawieniem się żylaków.

Czytaj też: Badanie dopplerowskie (USG Dopplera) - badanie wydolności żył i tętnic

Czy wiesz wszystko o zakrzepicy?

Pytanie 1 z 12
W obrębie której części ciała najczęściej rozwija się zakrzepica?