ABLACJA - metoda leczenia arytmii serca

2016-02-11 7:45 Monika Majewska

Ablacja to metoda leczenia arytmii serca. Podczas ablacji, za pomocą prądu, celowo uszkadza się serce w miejscu, które powoduje arytmię, czyli zaburzenie rytmu serca. Jakie są wskazania do ablacji? Na czym dokładnie polega zabieg? Jaka jest jego skuteczność? Jakie są powikłania po ablacji?

Ablacja to jedna z metod leczenia różnego rodzaju arytmii, w której wykorzystuje się prąd o częstotliwości radiowej (stąd nazwa ablacja RF - radio frequency).

Zdrowe serce bije spokojne, miarowo. Ten prawidłowy rytm utrzymuje węzeł zatokowy – swego rodzaju "elektrownia", gdzie powstają impulsy elektryczne, które pobudzają mięsień serca do skurczu. Gdy w sercu tworzy się dodatkowa droga przewodzenia impulsów elektrycznych lub ognisko, które generuje zaburzenia jego rytmu, mamy do czynienia z arytmią. Celem ablacji jest zniszczenie dodatkowej drogi przewodzenia lub ogniska w sercu, które przyczyniają się do jego nierównego bicia.

Posłuchaj, czy ablacja jest dobrą metodą leczenia arytmii serca. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ablacja: wskazania

Ablację wykonuje się w przypadku:

  • częstoskurczu w węźle przedsionkowo-komorowym
  • ektopowego (samotne ogniska) częstoskurczu przedsionkowego
  • idiopatycznego i pozawałowego częstoskurczu komorowego
  • arytmii nadkomorowej (trzepotanie i migotanie przedsionków)

Przeciwwskazaniami do wykonania ablacji są ciąża i skrzepliny w sercu. Zbiegu nie można wykonać także wtedy, gdy lekarz nie ma możliwości wprowadzenia elektrody przez naczynia obwodowe.

Ablacja: jak się przygotować do zabiegu?

Pacjent powinien przyjść do szpitala na czczo i mieć ze sobą niezbędną dokumentację medyczną.

Ablacja: na czym polega? Jak przebiega?

Pacjentowi podaje się leki uspokajające, a czasem narkotyczny lek przeciwbólowy (opioidy) oraz znieczulenie miejscowe. Na wszelki wypadek zakłada się wenflon, za pomocą którego w czasie zabiegu będzie można podać leki przeciwbólowe (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Następnie w okolicy pachwinowej do tętnicy lub żyły udowej wprowadza się cewnik z elektrodą, który zostaje skierowany drogą naczyń do serca. Potem przeprowadza się badanie elektrofizjologiczne, w czasie którego może być wyzwolona arytmia. Kolejnym etapem zabiegu jest "wypalenie" fragmentu mięśnia serca, w którym zlokalizowano ognisko arytmii. Dokonuje się tego za pomocą prądu o częstotliwości radiowej, generowanego przez elektrodę. Wszystko pod kontrolą obrazu RTG (naczynia pacjenta obserwowane są na monitorze).

W czasie zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które powinien zgłosić. Wówczas podaje się leki przeciwbólowe przez wprowadzony wcześniej wenflon i kontynuuje zabieg. Cała procedura trwa do kilku godzin.

Warto wiedzieć, że oprócz prądu o częstotliwości radiowej można także zastosować inne rodzaje energii (np. ultradźwięki czy aplikacja zimna - krioablacja).

Ablacja: zalecenia po zabiegu

Po ablacji pacjent przez kilka godzin powinien leżeć w łóżku i nie zginać kończyn.

Ablacja: skuteczność

W większości przypadków arytmii ablacja jest bardzo skuteczna (90-100 proc.). Najmniej efektywny jest w przypadku migotaniu przedsionków (skuteczność zabiegu ocenia się na 60 proc.).

Ablacja: powikłania

Ablacja jest zabiegiem wyjątkowo bezpiecznym. Śmiertelność śród- i okołozabiegowa wynosi mniej niż 0,2  proc. Także ryzyko wystąpienia powikłań po ablacji jest niskie. W rzadkich przypadkach mogą powstać krwiaki w miejscu wkłucia, tętniak rzekomy lub przetoki tętniczo-żylnej, a także zakrzepica żył głębokich. Do powikłań po ablacji należą także udar mózgu i zatorowość płucna (lub inne powikłania zakrzepowo-zatorowe). W wyniku ablacji może także dojść do uszkodzenia zastawek serca, przebicia ściany serca, skurczu lub zamknięcia tętnicy wieńcowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE