Substancje czynne 

Gentamycynę można spotkać w postaci maści, kremu, gąbki nasączonej tym antybiotykiem, roztworu do infuzji oraz w kroplach do oczu. Gentamycyna jest najczęściej stosowana w lecznictwie zamkniętym, czyli w szpitalach. W aptece pacjent może kupić na receptę krople do oczu zawierające ten antybiotyk lub maści czy kremy, których jednym ze składników jest gentamycyna (zwykle w towarzystwie kortykosteroidu lub innej substancji przeciwdrobnoustrojowej, jak np. clotrimazolum). Nie spotyka się doustnej formy gentamycyny, ponieważ substancja ta nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Salbutamol należy do grupy leków pobudzających receptor Beta-2. Leki te są wykorzystywane głównie w leczeniu chorób układu oddechowego, natomiast zdarzają się przypadki użycia beta-2-mimetyków w ginekologii i położnictwie.
Majeran ogrodowy (inaczej Lebiodka pospolita) jest rośliną zielną najbardziej znaną ze swoich walorów smakowych i szeroko stosowana jako przyprawa w kuchni. Jednak niewiele osób wie, iż opisywana roślina ma duży potencjał leczniczy. Maść majerankowa jest od dawna stosowana w medycynie ludowej. Obecnie dostępna w aptece jest zarejestrowana jako produkt leczniczy.
Klindamycyna jest półsyntetyczną pochodną linkomycyny. Jej działanie określane jest jako bakteriostatyczne. Klindamycyna stosowana jest głównie w leczeniu ciężkich zakażeń które nie reagują na leczenie innymi antybiotykami.
Permetryna to syntetyczna substancja chemiczna, zaliczana do grupy pyretroidów. W 1979 roku lek po raz pierwszy zarejestrowano w Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (US EPA). Natomiast w roku 1992 w Szwajcarii lek został wprowadzony na rynek w celach dermatologicznych oraz wenerologii. Jest to insektycyd wykorzystywany w postaci żeli, szamponów leczniczych oraz kremów na powłoki skórne.
Tocilizumab - jest to rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne, ukierunkowane przeciwko receptorowi dla interleukiny 6, otrzymanym w komórkach jajnika chomika chińskiego (CHO) z wykorzystaniem technologii inżynierii genetycznej. Tocilizumab został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 2005 roku przez Japońską Agencję ds. Wyrobów Farmaceutycznych i Medycznych.  Jest to pierwszy na świecie i jak dotąd jedyny w swojej klasie lek hamujący biologiczne działanie IL-6. W naszym kraju lek jest dostępny w postaci iniekcji, w ramach programu lekowego.
Nadtlenek wodoru, to nieorganiczny związek chemiczny, utleniacz. Jest najprostszym przedstawicielem grupy nadtlenków. Po raz pierwszy został otrzymany w roku 1818 przez Louisa Thénarda. Nadtlenek wodoru jest bezbarwną cieczą, mieszającą się z wodą w każdym stosunku. Postać czystego nadtlenku wodoru jest niedostępna handlowo ze względu na ryzyko niebezpieczeństwa. Na rynku farmaceutycznym można zakupić jedynie 3% roztwór nadtlenku wodoru pod nazwą woda utleniona, który jest dostępny bez recepty.
Sulpiryd jest zaliczany do grupy neuroleptyków atypowych. Oprócz jego oficjalnego zastosowania umieszczonego w karcie charakterystyki produktu leczniczego, posiada on jeszcze zastosowania off-lebel, czyli jest stosowany do leczenia chorób innych niż te wymienione w ulotce.
Jest składnikiem aktywnym jednego z najpopularniejszych preparatów przeciwbiegunkowych dostępnych na polskim rynku o nazwie Stoperan. Preparat dostępny jest bez recepty w aptekach. Zanim jednak pacjent sięgnie po loperamid, powinien zrozumieć sposób jego działania i zdecydować, czy to właśnie ten lek jest dla niego najbardziej optymalną opcją.
Pregabalina to organiczny związek zaliczany do beta-izobutylo pochodnych kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), jednego z najbardziej rozpowszechnionych neurotransmiterów ośrodkowego układu nerwowego. Pregabalina została zsyntetyzowana po raz pierwszy w latach 90. XX wieku, przez Ryszarda Andruszkiewicza, który był pracownikiem zespołu naukowego Richarda Silvermana. Lek jest dostępny za okazaniem recepty, w postaci twardych kapsułek, można go zakupić w wielu krajach, w tym również w Polsce.
Kwas salicylowy to związek organiczny, który należy do grupy hydrokwasów (BHA). Stosowany jest najczęściej jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Jak działa i jakie leki zawierają kwas salicylowy? To warto sprawdzić!
Nystytyna to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, zaliczany do antybiotyków polienowych. Nystatyna została odkryta w 1950 r przez Elizabeth Lee Hazen oraz Rachel Fuller Brown. Po raz pierwszy wprowadzono ją na rynek w 1964r. Nystatyna wywiera szkodliwe działanie m.in. na grzyby z rodzaju Candida albicans. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i dostępny jest w formie granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej, tabletek dojelitowych, tabletek dopochwowych.