Usunięcie mleczaka - czy było konieczne? [Porada eksperta]

2014-03-25 12:18 Agnieszka Sicińska

Na zalecenie stomatologa udałam się z 7-letnią córką do chirurga na usunięcie resztek górnej czwórki mlecznej, która już raz spowodowała stan zapalny, a była w takim stanie (prawie sam korzeń), że leczenie nie miało sensu. Stan zapalny się nie ponawiał przez miesiąc, mimo że ząb coraz bardziej "kruszał", jednak postanowiłam posłuchać lekarza. Chirurg wg mnie od początku zachowywał się nieprofesjonalnie, wyglądał na mocno zmęczonego wiekiem, miał problemy ze wzrokiem, wahał się czy usuwać ten ząb, konsultował się z ortodontą, w końcu jednak postanowił, że trzeba usunąć (dziecko było już znieczulone, inaczej bym uciekła stamtąd). "Na oko" tego zęba już nie było. Lekarz zabrał się do dzieła, usunął jednak w pierwszej kolejności niemal zupełnie zdrową trójkę! Zapytany dlaczego - odpowiedział, że sama wypadła. Ale ja widziałam całą sytuację i nie wierzę w takie tłumaczenie. Ząb miał jedynie małą dziurkę, nie ruszał się, nie bolał, miał duży solidny korzeń. Problem jednak polega na tym, że mam duże wątpliwości, czy na pewno usunął też resztki tej czwórki (dłubał tam chwilę obcęgami i wyciągnął trochę szczątków), a po drugie córka ma już problemy ortodontyczne (stłoczenie w obu szczękach) i brak kolejnego zęba może je nasilić. Ma również problemy z wymową, prawdopodobnie wynikające z wady zgryzu, teraz dodatkowo zaczęła seplenić i nie może przeżuwać całą szczęką (co zaleca logopeda), a na stałe ząbki w tym miejscu będziemy musieli jeszcze kilka lat zaczekać... Dodam, że lekarz w żaden sposób nie sugerował, że może być konieczne usunięcie trójki, nie podpisywałam żadnej zgody na zabieg, nie wypytywał o stan zdrowia - zadał tylko lakoniczne pytanie "czy dziecko ogólnie zdrowe", ale mam wrażenie, że nie słuchał odpowiedzi... Bardzo proszę o odpowiedź, czy usunięcie resztek tej czwórki było naprawdę konieczne? Jakie konsekwencje może mieć przedwczesne i niepotrzebne usunięcie trójki? Czy jest coś, co mogę zrobić w tej sytuacji? Chcę uchronić dziecko przed przyszłymi konsekwencjami...

Pani córka jest w trudnym okresie wymiany zębów i sytuacja w jamie ustnej zmienia się dynamicznie. Utrudniona z powodu ruszających się zębów higiena powoduje powstawanie próchnicy. Sytuacja ustabilizuje się w momencie całkowitej wymiany zębów. Na zadane pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiadomo w jakim stanie była trójka. 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE