Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Która szczoteczka najlepiej zadba o zęby i dziąsła?

2020-11-13 13:51 Materiał partnerski

Kiedyś nie mieliśmy wielkiego wyboru, jeśli chodzi o szczoteczki do zębów. Co prawda producenci prześcigali się w tworzeniu coraz to nowych modeli, ale do wyboru były właściwie tylko szczoteczki manualne. Dzisiaj mamy szerszy wybór, tj. oprócz szczoteczek manualnych, mamy też do wyboru szczoteczki soniczne oraz elektryczne. Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką)? To pozornie trudne pytanie może mieć prostą i jednoznaczną odpowiedź.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z tym co oferują te dwie technologie czyszczenia, jakie są ich zalety i wady oraz czy jedna z nich jest jednoznacznie lepsza od drugiej.

Spis treści

 1. Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką) – różnice i podobieństwa
 2. Jakie są efekty czyszczenia zębów szczoteczką soniczną, a jakie szczoteczką elektryczną (z okrągłą główką)?
 3. Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną?
 4. Wybieramy szczoteczkę soniczną – na co jeszcze zwrócić uwagę?
 5. Ile kosztuje szczoteczka soniczna, a ile elektryczna (z okrągłą główką)?

Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką) – różnice i podobieństwa

Zapewne większość z nas pamięta z najmłodszych lat tylko zwykłe szczoteczki, które w bardziej oficjalnym języku zwane są manualnymi. Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką od zwykłych odróżnia się już na pierwszy rzut oka. To ze względu na jej charakterystyczną okrągłą główkę, która wykonuje dwa lub trzy rodzaje ruchów, w zależności od modelu. Modele z dwoma ruchami wykonują do 10.5 tyś ruchów na minutę (oscylacyjno-rotacyjnych), a modele z trzema ruchami wykonują dodatkowo 48 tyś. pulsacji (ruchy oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne).

Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką) – czym tak właściwie się różnią? Soniczna także wymaga elektryczności, a więc w ujęciu technicznym zarówno szczoteczki z okrągłą główką, jak i szczoteczki soniczne są elektryczne. Co bardzo ważne jednak, szczoteczki te różnią się między sobą przede wszystkim wykorzystywaną technologią czyszczenia, kształtem główki oraz ruchami wykonywanymi przez główkę.

Szczoteczki soniczne są bardzo młode, jest to nowoczesna technologia. Różnią się od elektrycznych z okrągłą główką także wizualnie i łatwo już na pierwszy rzut oka stwierdzić, która jest która. Soniczne mają główkę o podłużnym kształcie, która przypomina ten znany nam bardzo dobrze od dziecka ze szczoteczki manualnej.

Szczoteczki soniczne działają na zasadzie drgań powodowanych przez fale dźwiękowe. Niektóre szczoteczki soniczne wykonują nawet 62 tys. ruchów na minutę – żaden człowiek nie jest w stanie poruszać w takim tempie zwykłą szczoteczką. Aby lepiej zobrazować tę szybkość: dwie minuty mycia zębów taką szczoteczką odpowiada całemu miesiącowi mycia zębów szczoteczką manualną.

Ruch wykonywany przez szczoteczki soniczne może być wymiatający (lewo-prawo), lub też wymiatająco-pulsacyjny (lewo-prawo oraz góra-dół), co jest zależne od tego jaką markę szczoteczki sonicznej wybierzemy. Co ważne, na rezultaty czyszczenia szczoteczki sonicznej wpływa gęstość, jakość i rozłożenie włosia na końcówce, która również różni się w zależności od producenta.

Jakie są efekty czyszczenia zębów szczoteczką soniczną, a jakie szczoteczką elektryczną (z okrągłą główką)?

Szczoteczki elektryczne z okrągłą główką usuwają do 100% więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczka manualna. Te droższe, nierzadko kosztujące w okolicach 1000 zł, posiadają aplikację na telefon, która śledzi pokrycie obszarów jamy ustnej podczas szczotkowania. Zamontowany w szczoteczce czujnik siły nacisku informuje o zbyt silnym docisku szczoteczki do zębów, a timer informuje, czy czyścimy zęby wystarczająco długo. Okrągłą główkę należy wymieniać co 3 miesiące, ponieważ ulega ona zużyciu przy każdym myciu zębów.

Szczoteczki soniczne są znane ze swoich rewelacyjnych efektów czyszczenia. Spójrzmy na możliwości szczoteczki sonicznej od znanego producenta - Philips Sonicare. W porównaniu do szczoteczki manualnej, Philips Sonicare usuwa do 10 razy więcej płytki bakteryjnej, także w miejscach trudno dostępnych[1] i poprawia zdrowie dziąseł w 2 tygodnie[2]. Większość szczoteczek sonicznych posiada czujnik siły nacisku na zęby i dziąsła, który wspiera naszą technikę szczotkowania, oraz zaawansowany timer odmierzający dwie minuty zalecane przez dentystów.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną?

Warto pamiętać, że na rynku jest wielu producentów szczoteczek sonicznych, a te oferują różne efekty czyszczenia. Przy wyborze nie sugeruj się więc niską ceną, ale skutecznością i funkcjonalnością szczoteczki. Sprawdź, jakie efekty czyszczenia obiecuje producent. Bardzo ważne również, żeby te rezultaty były potwierdzone w badaniach klinicznych – niektórzy producenci składają niestety obietnice bez pokrycia. Jeśli szczoteczka soniczna ma akceptację lub rekomendację uznanej instytucji stomatologicznej, to również działa to na jej korzyść. Zwróć uwagę na doświadczenie producenta – jeśli renomowana firma od wielu lat produkuje szczoteczki z technologią soniczną, oznacza to, że ma również bogate doświadczenie, badania i zaplecze naukowe – a to daje gwarancję że szczoteczka właściwie zadba i o zęby, i o dziąsła.

Reszta jest kwestią indywidualną. Czy producent szczoteczki oferuje etui w zestawie? Jak wygląda ładowarka, jak całość będzie prezentowała się w łazience? Estetyka szczoteczki to właściwie najmniej istotna kwestia, ponieważ nie wpływa na zdrowie zębów i dziąseł, ale przy większym wydatku warto odczuwać po zakupach pełne zadowolenie z podjętej decyzji.

Wybieramy szczoteczkę soniczną – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Markę szczoteczki sonicznej wybieramy w oparciu o efekty czyszczenia oraz o wiarygodność producenta. A czym się kierować wybierając konkretny model szczoteczki? Jakich funkcji potrzebujemy, a jakich niekoniecznie? Podpowiadamy jak się w tym wszystkim nie pogubić.

 • Programy czyszczenia. Każdy z nich jest dostosowanych do konkretnych potrzeb podczas mycia zębów. Inny program czyszczenia oznacza inną specjalizację szczoteczki sonicznej. Co do zasady, im więcej tym lepiej, ale warto też odpowiedzieć sobie na pytanie jakie potrzeby higieny jamy ustnej są dla nas najważniejsze.
 • Regulacja intensywności. Dobrze jest ją mieć, gdy nasze zęby są szczególnie wrażliwe. Pewnie przyda się również wtedy, gdy nosimy aparat ortodontyczny. Możliwość zmiany intensywności przydaje się też na samym początku, gdy dopiero co zmieniliśmy naszą poprzednią szczoteczkę.
 • Końcówki. Bardzo ważna jest jakość oraz technologia włókna zastosowanego na końcówce. Zwróć na to uwagę przed wyborem producenta szczoteczki sonicznej.
 • Czujnik nacisku. Są parametry pracy szczoteczki, które trudno jest samodzielnie śledzić. Bardzo ważnym czujnikiem jest ten mierzący siłę nacisku włosia na powierzchnię zęba i dziąseł. Taki czujnik wspiera naszą technikę szczotkowania.
 • Czujnik zużycia końcówki. Wiadomo też, że końcówkę powinno się wymieniać co 3 miesiące, ale stopnień zużycia może być różny, łatwo też o tym zapomnieć. Dlatego szczoteczka soniczna powinna mieć czujnik zużycia końcówki, by nie robić tego za późno ani za szybko.
 • Timer. Mierzenie czasu nie tylko całego procesu mycia zębów ale też dbanie o to, by odpowiednio długo szorować poszczególne partie, jest jednym z kluczowych elementów dbania o higienę jamy ustnej. Dobry timer, poza tym, że odmierza dwie minuty zalecane przez dentystów, daje nam również informację o upłynięciu cyklu 20- i 30-sekundowego, co pomaga myć obszary jamy ustnej z jednolitą dokładnością.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna, a ile elektryczna (z okrągłą główką)?

Co jest tańsze, szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką)? Właściwie można powiedzieć, że ich ceny są do siebie dość zbliżone, chociaż oczywiście wszystko zależy od producenta i modelu. Z pewnością i jedne, i drugie będą większym wydatkiem niż po prostu kupno zwykłej szczoteczki manualnej.

Ceny mogą być naprawdę różne: najtańsze szczoteczki soniczne i elektryczne kosztują niespełna 100 zł, za najdroższe modele zapłacić trzeba nawet 1300 zł. Skąd taka różnica? Jak w przypadku wielu innych urządzeń. Tani telefon możemy kupić za nawet 200 zł, ale już każdy musi sobie odpowiedzieć czy telefon za taką cenę spełni nasze oczekiwania. Najbardziej zaawansowane telefony potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy, że w przypadku szczoteczki dodatkowo dochodzi kwestia inwestycji we własne zdrowie.

Ostateczna cena  szczoteczki zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego jakie efekty czyszczenia zapewnia szczoteczka, a także czy te efekty są potwierdzone badaniami klinicznymi ; funkcji, w jakie wyposażono szczoteczkę oraz akcesoriów, jakie znajdują się w zestawie.

Szukając modelu dla siebie warto wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja w zdrowe zęby i dziąsła. Jednorazowy, trochę większy wydatek zaprocentuje lepszą profilaktyką, a więc lepszym zapobieganiem chorobom jamy ustnej. Dobrze dobrana szczoteczka to także uczucie czystości na zębach każdego dnia.

1 z końcówką C3 Premium Plaque Defence w programie czyszczenia Deep Clean; w porównaniu do szczoteczki manualnej

2 Z końcówką G3 Premium Gum Care w programie czyszczenia Gum Health i w porównaniu do szczoteczki manualnej; na podstawie wskaźnika krwawień dziąseł (GBI)

* Z końcówką C3 Premium Plaque Defence w programie czyszczenia Clean.

** Dla modeli: Philips Sonicare DiamondClean Smart, Philips Sonicare ProtectiveClean 6100; 2020 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.