Ruchomy aparat ortodontyczny po zdjęciu aparatu stałego? [Porada eksperta]

2015-07-07 13:29 Agnieszka Sicińska

Ostatnio ortodonta poinformował mnie, że po zdjęciu aparatu stałego muszę nosić ruchomy (jakiś specjalny). Będzie on kosztował ok. 700 zł. Jakie mogą być powody tego, że muszę go zakładać, po zdjęciu stałego aparatu?

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparatem stałym, który jest okresem aktywnym, następuje okres pasywny. Jest to czas, w którym trzeba ustabilizować efekty leczenia. Do tego służy płytka retencyjna. Jest to typ zdejmowanego aparatu ortodontycznego, którego zadanie polega na utrzymaniu efektu aktywnego leczenia ortodontycznego, które prowadzone przez okres około 2 lat powoduje zmianą pozycji zębów i łuków zębowych do oczekiwanej pozycji. O takiej procedurze informuje pacjenta ortodonta przed rozpoczęciem leczenia, czyli przed założeniem stałego aparatu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE