Ranking szczoteczek sonicznych – jaką wybrać i czy warto zapłacić więcej?

2020-11-13 13:51 Materiał partnerski

Technologia soniczna to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które na poważnie podchodzą do higieny jamy ustnej. Jednak szczoteczka szczoteczce nie równa – oferowane na rynku szczoteczki soniczne różnią się między sobą. Jak więc wybrać tę najlepszą? Czy rzeczywiście warto zapłacić więcej?

Jak działa technologia soniczna?

Technologia soniczna to połączenie wysokiej częstotliwości drgań, które są emitowane przez fale dźwiękowe, oraz szerokiego zakresu ruchu włosia. W zależności od producenta szczoteczki sonicznej, ten ruch włosia może być wymiatający (lewo-prawo) lub wymiatająco-pulsacyjny (lewo-prawo oraz góra-dół). Co ważne, na rezultaty czyszczenia wpływa gęstość, jakość i rozłożenie włosia na końcówce, które różnią się w zależności od producenta. Szczoteczki wykorzystujące technologię soniczną mają podłużny kształt główki przypominający ten w szczoteczce manualnej, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne różnią się między sobą. Wybierając szczoteczkę dla siebie należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie rezultaty czyszczenia oferuje producent oraz czy te rezultaty są poparte konkretnymi badaniami klinicznymi. Warto także wybrać szczoteczkę ze stosownymi atestami. Takim atestem może być akceptacja lub rekomendacja uznanej instytucji stomatologicznej. Jeśli producent ma długą tradycję produkowania szczoteczek sonicznych to mamy większa pewność, że sprzęt będzie dobrej jakości (dobrze zadba o nasze zęby i dziąsła).

Odkryj najbardziej zaawansowaną technologię czyszczenia od Philips Sonicare

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare to połączenie wysokiej częstotliwości drgań i szerokiego zakresu ruchu włosia. Czyszcząca siła aż 62 000 ruchów na minutę nadaje dużą prędkość mieszaninie płynu (pasty i śliny) wytwarzając mikrobąbelki, które następnie szeroki zakres ruchu włosia wtłacza głęboko w przestrzenie międzyzębowe oraz wzdłuż linii dziąseł.

Dzięki Philips Sonicare DiamondClean Smart usuniesz do 10x więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczką manualną*. Szczoteczka posiada pięć wyspecjalizowanych programów czyszczenia, trzy poziomy intensywności oraz inne zaawansowane funkcje.

Rezultaty czyszczenia Philips Sonicare są potwierdzone w badaniach klinicznych. Jest to również jedyna szczoteczka soniczna zaakceptowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne**

Jakie efekty czyszczenia oferuje szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne różnią się efektami czyszczenia, które osiągają. Aby jednak dać kilka wskazówek, posłużymy się przykładem szczoteczki Philips Sonicare. W porównaniu do mycia zębów szczoteczką manualną, Philips Sonicare usuwa do 10 razy więcej płytki nazębnej, także w miejscach trudno dostępnych1 i poprawia zdrowie dziąseł w 2 tygodnie (dziąsła są zdrowsze nawet siedmiokrotnie)2. Dodatkowo, szczoteczka Philips Sonicare usuwa do 100 proc. więcej przebarwień po trzech dniach mycia zębów3.

Na jakie funkcje szczoteczki sonicznej zwrócić uwagę?

Liczba programów czyszczenia – im więcej, tym bardziej specjalistyczna jest nasza szczoteczka. A większa specjalizacja, to lepsze efekty.

Regulacja intensywności czyszczenia – możliwość regulacji intensywności czyszczenia szczególnie w przypadku wrażliwych zębów i dziąseł (ale nie tylko)

Czujnik siły nacisku – poinformuje, jeśli dociskamy szczoteczkę zbyt mocno, a dzięki temu poprawimy naszą technikę szczotkowania

Ważne, aby szczoteczka miała timer – jest to proste rozwiązanie, ale wiele nam daje – dzięki temu wiemy, kiedy mijają 2 minuty mycia zębów, które są zalecane przez dentystów jako element prawidłowej higieny jamy ustnej. Najlepiej będzie, jeśli taki timer będzie również sygnalizował upłynięcie mikrocykli złożonych z 20 sekund lub 30 sekund. To informacja dla nas, że należy przejść do kolejnego obszaru naszego uzębienia, bo dzięki temu każdy fragment naszej jamy otrzyma równomierną opiekę.

Niektóre szczoteczki soniczne mają także wbudowany mikroczip, który śledzi zużycie końcówki i poinformuje, gdy przyjdzie czas jej wymiany. Regularna wymiana końcówki, średnio przypadająca co trzy miesiące, jest kluczowa dla utrzymania efektów czyszczenia.

Niektóre szczoteczki soniczne posiadają również dedykowaną aplikację na telefon. Dzięki wbudowanemu w szczoteczce modułowi Bluetooth, aplikacja w telefonie synchronizuje się ze szczoteczką. Taka aplikacja ma wiele funkcjonalności, ale dwie z nich są najważniejsze. Po pierwsze otrzymamy kompletny, regularny raport dotyczący higieny jamy ustnej. W ten sposób możemy kontrolować ile czasu poświęcamy na mycie zębów oraz jak często je myjemy (możemy również prześledzić jak te nawyki zmieniały się w czasie). Druga funkcjonalność to śledzenie ruchu szczoteczki w czasie rzeczywistym i tym samym przekazywanie informacji na temat pokrycia poszczególnych obszarów naszej jamy ustnej – w trakcie mycia zębów. To duże wsparcie w dbaniu o jamę ustną, ponieważ pozwala upewnić się, że każdy fragment jest otoczony równomierną opieką.

1 z końcówką C3 Premium Plaque Defence w programie czyszczenia Deep Clean; w porównaniu do szczoteczki manualnej

2 z końcówką G3 Premium Gum Care w programie czyszczenia Gum Health i w porównaniu do szczoteczki manualnej; na podstawie wskaźnika krwawień dziąseł (GBI)

3 z końcówką W3 Premium White w programie czyszczenia White+ z użyciem wiodącej pasty wybielającej; w porównaniu do szczoteczki manualnej

* Z końcówką C3 Premium Plaque Defence w programie czyszczenia Clean.

** Dla modeli: Philips Sonicare DiamondClean Smart, Philips Sonicare ProtectiveClean 6100; 2020 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE