Nierówna jedynka i dwójka - implant czy aparat ortodontyczny? [Porada eksperta]

2013-08-28 11:45 Agnieszka Sicińska

Dzień dobry. Mój problem polega na małej nierówności między dwoma przednimi zębami czyli: górną jedynkę mam lekko wysuniętą w tył, natomiast dwójkę lekko wysuniętą do przodu. Chciałam zapytać, czy aby wyrównać tę krzywą jedynkę i dwójkę, muszę się zdecydować na aparat ortodontyczny, czy można na jedynkę nakleić np. porcelanową nakładkę lub użyć jakichś implantów? Chyba że są jakieś inne sposoby na wyrównanie zębów. Zaznaczam, że reszta zębów jest prosta, tylko te dwa zęby psują całość. Bardzo proszę o odpowiedź.

Radzę zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Jeśli te dwa, jak Pani pisze, psujące całość zęby są zdrowe, to efekty po zdjęciu aparatu będą bardzo dobre. Trzeba się przygotować na leczenie trwające od roku do dwóch lat. Jest to inwestycja na wiele lat i warto to uczynić dla swojego zdrowia. Pisze Pani, że jest to mała nierówność i może w takim wypadku leczenie będzie trwało krótko. Bez wykonania badań diagnostycznych ortodonta nie może określić, jak długo potrwa leczenie. Jeśli zęby, o których Pani pisze, nie są zdrowe i wymagają leczenia endodontycznego, to wówczas można zaproponować rozwiązanie protetyczne, czyli korony estetyczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE