Czy usunąć kły? [Porada eksperta]

2013-04-07 23:35 Agnieszka Sicińska

Na górnym łuku wyrosły mi dwa kły. Ortodonta zaleca stały aparat, a jeśli szczęka się nie rozszerzy - wyrwanie czterech zębów. Aparat jest drogi, nie chcę też tracić 4 zdrowych zębów. Stomatolog zaleca mi wyrwanie kłów. Co powinnam zrobić? Co byłoby stosowniejsze?

Bardzo często podczas leczenia ortodontycznego usuwa się zęby, właśnie ze wskazań ortodontycznych. Mój starszy syn, który też nosił stały aparat ortodontyczny, miał wykonane właśnie takie ekstrakcje. Jeśli Twój lekarz ortodonta zalecił usunięcie zębów, to najprawdopodobniej jest to konieczne, aby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Nie bój się tego, możesz być pewna, że nie usuwa się zębów bez ważnych wskazań. Jeśli jednak chcesz się upewnić o słuszności decyzji Twojego lekarza, to proponuję ,abyś udała się na konsultację do innego ortodonty. Porównasz diagnozy i będziesz miała możliwość zadania lekarzowi dodatkowych pytań.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE