Czy mogę założyć aparat ortodontyczny tylko na dolne zęby? [Porada eksperta]

2013-12-10 16:36 Agnieszka Sicińska

Mam w planach założenie aparatu ortodontycznego na górne i dolne zęby. Na dole mam wszystkie zęby zdrowe i chciałabym już założyć aparat, jednak dentystka nie chce mi go założyć, bo twierdzi, że muszę mieć założony na dół i na górę w tym samym czasie. Na górze mam zęby do leczenia, w tym jeden kanałowo. Czy mogę założyć aparat na dół, jeżeli mam na górze zęby do leczenia?

Leczenie ortodontyczne poprzedza leczenie zachowawcze. Oznacza to, że zakładamy aparat, kiedy wszystkie zęby są wyleczone. Jeśli ortodonta zaproponował taki plan leczenia, to z pewnością miał ku temu powody. Nie widząc pacjenta i nie mogąc przeprowadzić badań diagnostycznych, nie jestem w stanie udzielić porady.

Jeśli pacjent nie ma zaufania do ortodonty, z którym będzie współpracował podczas leczenia (ok. dwóch lat), radzę zastanowić się nad zmianą specjalisty. Efekt leczenia jest również zależny od współpracy pacjenta z ortodontą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Sicińska

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE