Zdrowe STOPY bez ODCISKÓW. Jak odpowiednio dbać o stopy?

2016-05-30 12:54

Odciski, oprócz tego, że szpecą, mogą również być bardzo bolesne, a nawet powodować stan zapalny. Natomiast nagniotki przypominają często o zmianie niewygodnego obuwia. Wszystkie zmiany pojawiające się na stopach nie tylko je szpecą, ale również przynoszą ból i dyskomfort. Dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu odcisków i nagniotków.

Zdrowe STOPY bez ODCISKÓW. Jak odpowiednio dbać o stopy?
Autor: Thinkstockphotos.com Odciski powstają na skutek nadmiernego narastania naskórka, który zamiast złuszczać się, tworzy nieestetyczne i  bolesne narośle

Spis treści

  1. Odciski, czyli modzele i nagniotki
  2. Odciski i nagniotki - lepiej zapobiegać niż leczyć
  3. Usuwanie odcisków u specjalisty
  4. Jak wyleczyć odciski domowymi sposobami?
  5. Domowe sposoby na odciski

Stopy noszą ogromne ciężary i znoszą ucisk w niewygodnych butach. Są notorycznie narażane na odmrożenie, przepocenie, wysuszenie i podrażnienie skóry. Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia naskórek nadmiernie narasta. Jednak nie złuszcza się, tylko w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób na stopach powstają nieestetyczne i często bolesne odciski. Gdy pojawia się ból, pieczenie i dyskomfort, jest to znak, że stopy wymagają specjalnej opieki. Powstałe na stopach zmiany możesz wyleczyć samemu, gdy są sporadyczne i stosunkowo niewielkie. Natomiast, gdy problem narasta, a chodzenie sprawia ból, wtedy należy szybko zgłosić się do lekarza podologa.

Odciski, czyli modzele i nagniotki

Zmiany powstające na stopach, w zależności od umiejscowienia, można podzielić na modzele (odciski) i nagniotki. 

  • MODZELE to spore, płaskie skupiska zrogowaciałego naskórka, żółtawe, bez wyraźnych granic, dość miękkie. Powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy – np. na śródstopiu u osób noszących buty na wysokich obcasach. Tworzą się również od przeciążenia spowodowanego otyłością, a także w wyniku nieprawidłowego chodu. Jeśli modzele są duże, mogą sprawiać ból. Przy silnym nacisku jest on odczuwalny jako piekący. Jeśli nic z nimi nie zrobisz i nie zmienisz butów na wygodniejsze, pod modzelami może rozwinąć się stan zapalny powodujący ból przy każdym kroku. 
  • NAGNIOTKI natomiast są małe, twarde, umiejscowione zazwyczaj na palcach – na ich stawach lub powierzchniach stycznych palców. Powstają wskutek noszenia zbyt ciasnego albo źle dopasowanego obuwia. Bywa też i tak, że winę za powstawanie nagniotków ponosi nieprawidłowa budowa stóp – np. podskórne nierówności kostne. Niezależnie od przyczyny efekt jest taki sam: zrogowaciały naskórek narasta i jest wgniatany w zdrową skórę, powodując powstanie sterczących, stożkowatych zgrubień z rdzeniem wnikającym głęboko w ciało. Korzeń nagniotka przy chodzeniu i uciskaniu wbija się w głąb stopy, powodując ból.

Odciski i nagniotki - lepiej zapobiegać niż leczyć

Przede wszystkim noś wygodne, nieuciskające buty, unikaj ciasnych skarpet i rajstop. Jak tylko pojawi się zgrubienie, osłaniaj je. Na rynku dostępne są różne poduszeczki, plastry, wkładki chroniące przed uciskiem. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji stóp. Codziennie używaj kremu z dużą zawartością mocznika – 15–50 proc. Zrogowaciałą skórę systematycznie usuwaj tarką. Jeśli nie narasta zbyt szybko, wystarczy 2 razy w tygodniu stosować peeling do stóp. Codziennie po kąpieli smaruj stopy kremem nawilżającym.

Usuwanie odcisków u specjalisty

Jeśli odcisk jest bolesny lub, mimo walki z nim domowymi sposobami, uporczywie pojawia się w tym samym miejscu, wybierz się do specjalisty (podologa). Trzeba sprawdzić, czy winowajcą są niewłaściwe buty, czy choroby i nieprawidłowości w budowie stóp (krzywe palce, słabe ukrwienie stóp). W ciężkich przypadkach nagniotki usuwa się za pomocą specjalnego wiertła. Zabieg nie wymaga znieczulenia, powstała po nim rankę należy zakleić plastrem. Można go wykonać w gabinecie chirurga lub doświadczonej pedikiurzystki. Modzeli pozbędziesz się w gabinecie specjalizującym się w pielęgnacji stóp.

Jak wyleczyć odciski domowymi sposobami?

Domowe sposoby na odciski

Domowe sposoby na odciski

Jeśli odciski są niewielkie, możesz spróbować usunąć je w domu. W aptece masz do wyboru różne preparaty w formie płynów, żeli lub plastrów (Scholl, Abe, Compeed). Plastry, zwykle oparte na kwasie salicylowym lub mlekowym, zmiękczają zmienione miejsca i przynoszą natychmiastową ulgę. Ponadto chronią stopy przed uciskiem i bólem. Plastry stosuj, aż odcisk stanie się miękki i łatwy do usunięcia. Płyny i żele aplikuje się 2 razy dziennie.

Modzele możesz zetrzeć specjalną tarką (kupisz w drogerii), ale wcześniej trzeba wymoczyć stopy w wodzie z mydłem, solą – zwykłą lub kosmetyczną. Nie używaj do ścinania nożyków, bo możesz się zranić i doprowadzić do zakażenia. Unikaj także pumeksu, który długo używany staje się siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów.

miesięcznik "Zdrowie"